Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

3 Důvody, Proč Bitcoin Může být Bezpečným Přístavem v Ekonomické Krizi

V tomto článku se trochu zamyslíme nad otázkou, zda by Bitcoin mohl být jakýmsi bezpečným přístavem v krizi, která se již možná blíží. Co se doopravdy stane uvidíme, ale má smysl to promyslet, abychom se případně mohli připravit.

Důležitá je příprava

Rober Kiyosaki je velkým fandou zlata a stříbra. Věří, že tyto cenné kovy mají svoji dlouhodobě rostoucí hodnotu. Ve svých videích, které si snadno vyhledáte na ytb, např. říká, že pokud spoříte v dolarech, tak jste looser. A neříká to až teď, když už je zlato opět celkem růstové, ve skutečnosti to říká již dlouhodobě.

A zmínil také jednu velmi zajímavou myšlenku. Asi jste slyšeli o tom, že centrální banky různých zemí poslední dobou masivně skupují zlato. Někdo by řekl, že se připravují na krizi. Asi to tak i bude, ale Kiyosaki vidí trochu dál. Uvedl, že centrální banky nyní produkují neomezené množství papírků, které již od zrušení krytí zlatem nejsou ničím kryté. A za tyto peníze si od vás kupují zlato!

Důležitá je příprava a v případě krize to pochopitelně platí dvojnásob. Proto se řada ekonomů, odborníků, ale i normálních lidí ptá: „Mohl by být Bitcoin bezpečným přístavem v krizi?”

Zlato a stříbro v krizi

Tradičně se za uchovatele hodnoty považují tyto vzácné drahé kovy. Nabízí se otázka, proč by lidi místo nich měli použít Bitcoin? Navíc, zde ještě nevíme, jak se bude chovat, zatímco zlato má histori a používáme ho v řádu tisíců let. Jeho hodnota v minulosti taktéž značně kolísala, ale je mnohem stabilnější, než fiat měny, které dnes nejsou zajištěné ničím.

Právě proto se případné měnové krize budou obávat nejen investoři, ale všichni. Zároveň však nejeden slavný investor uvádí, že právě v takovou dobu se má nakupovat. V každém případě je asi moudré mít nějakou rezervu, která bude vysoce likvidní a neztratí v krizi hodnotu.

Pokud budeme počítat i s extrémními případy, ke kterým v minulosti již taky došlo, kdy banky zavřely dveře a v bankomatech nebyly peníze, potřebujeme něco jiného než peníze. Nemluvě o možném oslabování zadlužených státních měn.

Bitcoin v Krizi

Mohl by takovým bezpečným přístavem s vysokou likviditou být Bitcoin? Dle mého názoru to bude záležet na okolnostech. Tím nejdůležitějším možná bude, jak na tom budou státní měny, jako dolar, euro či koruna. Pokud zde dojde k problémům, Bitcoin dost možná skutečně půjde nahoru.

Nyní si ještě navrhneme 3 důvody, proč by Bitcoin mohl odolat ekonomické krizi a stát se tak jakýmsi útočištěm:

1. Fiat měny samoúčelně ztrácejí hodnotu

Přičemž Bitcoin je pravým opakem. Jeho množství je omezené, jak jsme si ukázali např. v tomto článku. Tato vzácnost je zodpovědná za předchozí růst jeho ceny. Samozřejmě se to v krizi může a nemusí projevit, protože rozhodující bude chování lidí. Zda budou prodávat, aby měli dolary a další peníze, nebo naopak z těchto peněz utíkat.

2. Bitcoin je vysoce likvidní alternativa zlata

Zabývali jsme se zlatem. Odpověď na to, proč by si lidé měli vybrat Bitcoin, jsou jeho vlastnosti. Bitcoin je takovým zlatem pro moderní svět. Má vlastnosti jako vzácnost a užitečnost, podobně jako zlato. Navíc je však dokonale dělitelný a vysoce likvidní.

Jeho likvidita se s růstem akceptujících prodejců a lidí může brzo začít měřit s fiat penězi. V určitém smyslu je pak dokonce překonává – např. když chcete poslat peníze o víkendu a zakoupit třeba něco v zahraničí, apod. Právě vysoká likvidita a samozřejmě také snadná dělitelnost, by z něj mohly udělat opravdovou alternativu zlata. Netvrím, že ho musí rovnou nahradit, ale může ho řekněme doplnit a stát se tak novodobým uchovatelem hodnoty v dlouhodobém časovém měřítku.

3. Bitcoin ukázal svou sílu

Lidé si všímají, že Bitcoin nespadnul na nulu. Bitcoin prochází “krizí” i několikrát do roka. Stále však nechce spadnout na nulu, jak mu někteří věštili. Spadne o 90 %? Někdo by řekl krach, konec, hotovo! A ono ne, za pár let ho vidíte třeba na desetinásobné hodnotě.

Pro lidi je to samozřejmě lákavé a jelikož většina lidí ještě v Bitcoinu není, s jejich příchodem cena roste. To se zřejmě ustálí, až dosáhneme určitého konečného množství zapojených lidí a firem. Až nebudou proudit noví lidé, nový kapitál, nové firmy a noví investoři v takovém množství.

Za určitých bláznivých okolností si dokážu představit situaci, kdy bude Bitcoin během krize prudce růst, a možná dokonce také některé další kryptoměny. To by bylo skutečně zajímavé, co říkáte?

Závěr

Jak se bitcoin zachová v dobách krize je častým tématem spekulací i sporů. Tento článek vyjadřuje můj názor a vy si udělejte zase ten svůj. Nakonec si na to stejně všichni musíme počkat, než to budeme vědět jistě. V každém případě je na místě se nad tím zamyslet a následně se nějak připravit. Ekonomika roste a padá v rámci dlouhodobého cyklu. Čas expanze je časem blahobytu, spoření a přípravy na horší časy, čas recese může být zároveň příležitostí pro připravené.

 

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *