Sobota, 12 říjnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoinovej Kanál | 10 největších problémů Bitcoinu (dokončení)

Youtuber Kicom ve svých videích příliš neřeší kurzy, investice či novinky. V tomto pořadu jde zejména o osvětu a edukaci ohledně Bitcoinu a kryptoměn. Dnes dokončíme 10 problémů Bitcoinu, které mu jeho kritici vyčítají. Resp. už jen zbylých 5, protože prvních 5 jsme řešili minule.

Tento článek vám přináší youtuber Kicom a jeho Bitcoinovej Kanál.

6. Škálovatelnost – Bitcoin zvládne jen 6 transakcí za sekundu

Ano, Bitcoin skutečně zvládne uskutečnit asi jen 6 transakcí za sekundu. Oproti tomu VISA asi 20 až 30 tisíc. Těch 6 transakcí skutečně nestačí na to, aby se stal Bitcoin globální platební sítí. Takže bohužel, moc se všem omlouvám, zavíráme krám, Bitcoin skončil, je jako peníze nepoužitelný.

Konec?

No, v 90. letech vznikla řada studií na to, že internet je jako globální síť nepoužitelný, protože sotva zvládne přenést text – e-mail. Pak do toho emailu někdo nasoukal obrázek a ten email šel internetem třeba 3 dny. A kritici se zas smáli a říkali: „Vidíte, nefunguje to, je to nepoužitelné!“

A přitom lidi, co mu fandili, tvrdili, že jednou na něm budeme přenášet třeba televizi. A měli pravdu, protože dneska se na internetu běžně na video díváme. A opět řešíme problém se škálovatelností Internetu. Chceme třeba do mobilů přenášet 4K video, a to nejen na WiFi, ale i pomocí mobilních dat. A proto musíme budovat sítě 5G, tedy už pátou generaci vysílačů.

Bitcoin má jen 10 let

Co tím chci říct, je, že Bitcoin dnes není Bitcoinem před deseti lety a rozhodně ne ani Bitcoinem za 10 let. Už někdy v roce 2017 na něm byla spuštěna technologie Segwit (segregated witness). Ta do jisté míry tu propustnost transakcí řešila a v současné době se nasazuje tzv. off-chain řešení, nebo také řešení druhé vrstvy.

Lightning Network

Tato nadstavba by měla umožnit Bitcoinu provádět tisíce transakcí prakticky zdarma a okamžitě. Čili, nedívejte se na Bitcoin v jeho současném stavu, musíte se dívat na to, zda máme řešení pro to, jak škálovatelnost vyřešit. My ho máme, a i kdybychom ho neměli, tak bychom vymysleli jiné.

7. Vysoká volatilita Bitcoinu znemožňuje stát se penězi

Pro nováčky jen uvedu, že volatilita je to, jak moc měně, akcii nebo jinému aktivu kolísá cena. A uznávám, že Bitcoin je jak horská dráha. Není asi úplně ideální, abyste si za stejné peníze jeden den koupili 5 rohlíků a druhý den pro změnu už jen 4. Nicméně, když se podíváte na historický graf volatility BTC, tak zjistíte, že ve skutečnosti klesá. Čím to je?

volatilita, Bitcoin, graf, index, historická
Graf – Historický index volatility Bitcoinu (zdroj: www.tradingview.com)

Bitcoin je jako malá lodička

Představte si, že Bitcoin je loď na hladině oceánu a velikost té lodi určuje jeho tržní kapitalizace. Napřed to byl takový malý člun, kterého rozhodila každá malá vlnka. Nyní už je to taková jachtička, která je ale pořád docela malá. Její velikost je třeba pětinová oproti miliardářské jachtě, která se jmenuje Facebook, nebo cca desetinová oproti jachtě s názvem Apple.

Ale to tu naši loďku pořád srovnáváme jen s americkými firmami. Teď si vezměte, že Bitcoin srovnáte třeba s tržní kapitalizací zlata, nebo nějaké měny, eura nebo dolaru… To jsou totiž obrovské zaoceánské parníky, nebo možná ropné tankery. Není se tak čemu divit, že v bouři se takové lodě skoro nepohnou, zatímco ta naše jachta bude s bouří ještě hodně bojovat.

Až bude loď velká…

Dá se očekávat, že ta vysoká volatilita vlastně sama odejde s tím, jak bude Bitcoin sílit, resp. jak se do něho budou přesouvat další a další peníze. Ale ano, pravda je, že pro běžné lidi jako peníze zatím asi moc dobře sloužit nemůže. Je to kvůli té volatilitě, já tu výhradu chápu a respektuju, ale myslím si, že může výborně sloužit jako uchovatel hodnoty.

…Bude mít velkou hodnotu

A škarohlídi se už nadechují: „No ty jo, co je to za udržitele hodnoty, co stál na Vánoce roku 2017 skoro půl milionu korun a teď po roce a půl se motá někde kolem 120 tisíc?“ A já to beru, i to je fér připomínka. Ale když se jdete někam poradit ohledně investice, tak vám ti poradci obvykle řeknou něco ve smyslu, že investice je alespoň na takových 5 či 7 let.

Tak se podívejme, kolik stál Bitcoin před 5 lety (v květnu 2014). Tehdy BTC stál cca 450 USD (10 000 Kč). K dnešnímu dni se zhodnotil více než 10x. A před 7 lety (v květnu 2012) se obchodoval asi za 5 dolarů. A to by bylo 1000násobné zhodnocení.

logaritmický, graf, Bitcoin, Bitcoinu, Bitmain, kurz, dlouhodobý, roste,
Logaritmický graf – Dlouhodobý vývoj kurzu Bitcoinu na burze Bitstamp (zdroj: www.tradingview.com)

Pivko za loďku

Takže věřte mi, že lidi, co ho koupili v roce 2012 nebo dokonce dřív, ho dnes velmi rádi použijí jako běžné peníze. Rádi si za něj v Paralelní Polis koupí pivko, nebo v Alze nový počítač, protože nakupují vlastně za zlomkovou cenu. Jakou pro ně hraje ta volatilita roli? Když se podíváte na dlouhodobý graf, Bitcoin volatilní je, ale trend je jasný: „to the moon.”  Za 5 nebo 7 let si řekneme, jestli funguje jako udržitel hodnoty, případně peníze.

TIP redakce: HODL | Myslete dlouhodobě, jinak na Bitcoinu proděláte

8. Trh kryptoměn je silně manipulován velrybami

Pro nováčky opět jen uvedu, že velryba je slangové označení pro nějakého velkého hráče, který drží velké množství Bitcoinu, případně něčeho jiného. Podle mě je tohle hrozně přeceňovaná věc. A hodně souvisí s tou volatilitou. Jak se bude tržní kapitalizace Bitcoinu zvětšovat, vliv velryb bude podle mě mizet podobně, jako právě ta volatilita.

Velryba to má pod palcem?

Já si stejně nemyslím, že by měly takový vliv, jak si řada lidí myslí. Když se podíváte na ten graf ke konci roku 2017, tak ten nesmysl, který to dokončilo právě někdy o těch Vánocích, přece neudělaly velryby. To bylo celé vyhnané spekulací tzv. retailových investorů, tedy lidí, jako jsem já nebo vy. Tam by velryba nic moc neudělala, protože ten hlad po nákupech byl tak obrovský, že ten retail měl prostě obrovskou sílu tu cenu vytlačit nahoru.

A v každém takovém bull-runu vlastně dochází k jisté redistribuci mincí od velryb k menším investorům, jako jsem třeba já. Důležité je jim to pak nehodit zpátky, když se ten trh sype. Já jsem jim to zpátky nehodil, stejně jako řada jiných investorů. A podobně se to stane v další bublině. Až přijde – a ona přijde.

9. Státy a vlády můžou Bitcoin zakázat

Na to je jednoduchá odpověď. Nemůžou. Pravdou je, že státy a jejich vlády můžou házet klacky pod nohy ve formě různých zákonů, regulací a omezení. Ale musíte si uvědomit, že zakázat v pravém slova smyslu ho prostě nemůžou. Ono to totiž nejde. Bitcoin totiž nejde vypnout. To je na něm vlastně úplně ta nejvíc boží věc.

Spousta lidí si to neuvědomuje, ale ono není kam zavolat: „prosím vás, vypněte to“. Ono se i stalo, že nějaký Americký stát něco takového sepsal, a pak nevěděli, kam to mají poslat. Protože to není kam poslat, není kam zavolat. Bitcoin nemá centrum, nemá ředitele, nemá žádné velitelství, nemá jedno tlačítko s nápisem ON/OFF.

Teď se straší s tím, že Čína zakáže těžbu na svém území

S tím se tedy straší už několik let, ale ať to tam klidně vypnou. Těžba pojede dál, všude možně po světě. My vlastně ani nevíme, kde přesně, protože to není důležité. A když to v Číně vypnou, akorát se to stane profitabilnější pro všechny ostatní, když odpadnou ty Čínské mašiny.

Státy můžou zakázat těžbu. nebo třeba i platbu Bitcoinem v obchodech, ale ve výsledku si tím akorát zpomalí vývoj. Protože my tu máme úplně nové odvětví, které přináší úplně nové obchodní příležitosti, pracovní místa, nebo úplně nové business modely.

Bitcoin je jako auto, zakaž ho a daleko nedojedeš

V Británii někdy na přelomu 19. a 20. století takhle házeli klacky do cesty automobilům. Zavedli regulaci, že v autě musela být posádka 3 lidí. Řidič, hlavní inženýr, který měl za úkol případný servis při poruše, a praporčík, který běhal s praporkem před autem a upozorňoval lidi, že se blíží automobil – ten „stroj na smrt“.

Výsledkem toho bylo, že se výrobci aut raději přesouvali do Ameriky a Velkou Británii ty regulace zpomalily třeba o 15 let. Tím chci říct, že se určitě najdou státy, které budou Bitcoin chtít nějak omezovat (třeba ta Čína), ale stejně tak se najdou státy, které tu inovaci budou vítat. Budou říkat: „Pojďte k nám, my jsme crypto-friendly, ještě vám dáme daňové prázdniny.“

Státní měna Japonska

Typickým příkladem je Japonsko, které vedle svého Jenu udělalo z Bitcoinu taky státní měnu. Malta chce být blockchainový ostrov, Estonsko je progresivní a nakonec i ta Amerika už cítí, že by se tím připravila o obrovskou businessovou příležitost. Takže já nemám strach. I když mi ten Bitcoin tady zakážou, vždycky bude místo, kde ho utratit.

A ty západní ekonomiky to podle mě neudělají. Na to jsme tady naštěstí hodně svobodní. Možná třeba tak v Maďarsku si dokážu představit, že Orbán prostě zavelí, že Bitcoin a krypto ne. Ale nakonec jak uvidí, že už to všude jede, tak ten vlak nepůjde zastavit. A hlavně už bude pozdě ho zastavovat. Na to už je pozdě i teď.

10. Těžba Bitcoinu je silně centralizovaná v Číně

Tohle je asi jediná věc, kterou já fakt považuji za problém. Ale za dočasný problém. Pravda je, že my se tu celou dobu pyšníme tím, že tu máme decentralizovanou technologii, ale zároveň víme, že značná část těžby probíhá na území jednoho státu. I když ta čísla, že se v Číně těží až 70% Bitcoinu, to jsou taky jen odhady. My jen víme, kolik té výpočetní síly je připojeno na tzv. těžební pooly, ne kolik je jich fyzicky na nějakém místě.

Těžební pool

Těžební pool je takový uzel, kam se může připojit více těžařů, resp. těžebních strojů. Stovky až tisíce jich pak těží společně jako jeden, a odměnu si rozdělují mezi sebou. (Pozn.red.: První těžební pool na světě se jmenuje Slush pool, založil ho český programátor Marek “Slush” Palatinus a aktuálně sdružuje asi 11 % těžařů, resp. těžebního výkonu. Co se týče Bitmainu, ten už naštěstí nemá přes 40 %, ale aktuálně se podíl jeho poolů BTC.com a AntPool dohromady pohybuje okolo 26 %.)

pool, Bitcoin, těžaři, těžební síla, AntPool, Slush, podíly, poolů, síť
Graf – Aktuální přibližné rozvržení podílů jednotlivých těžebních poolů v síti Bitcoin (zdroj: coin.dance)

Double spending

To je útok, kdy např. vy máte dominantní postavení v síti a můžete tak začít provádět ty tzv. dvojí útraty. Útok by byl z mnoha důvodů velmi rychle odhalen. Síť má obranné mechanismy i proti takovému útoku – např. tzv. hard fork. (Pozn.red.: Největší obranou je pak velikost a síla sítě, tedy množství různých těžařů / poolů a jejich společný výkon. Čím více, tím lépe. Zde má Bitcoin oproti ostatním kryptoměnám navrch.)

Hard fork

Hard fork je řekněme „odštěpení“ blockchainu s případným přechodem jedné z větví na jiný těžební algoritmus, nebo jinou změnou. (Pozn.red.: Např. fork BCH na BCH a BCH SV.)

Obávat se útoku?

Nedávno jsem vedl diskusi pod nějakým svým videem, kde se někdo obával toho, že by podobný útok mohla provést Čínská nebo případně jiná vláda, aby se Bitcoinu zbavila. Argumentace z mé strany byla, že by to bylo extrémně drahé, celá akce by se rychle prozradila a ta vláda by možná uskutečnila pár dvojitých útrat, ale Bitcoin by stejně nezabila.

V Číně byla dlouho elektřina dotovaná

Oni těm těžařům ty dotace chtějí utnout, případně těžbu úplně zakázat. Takže se nám zřejmě brzo decentralizují sami a dobrovolně půjdou tam, kde budou mít levnější proud. Těžba je obrovský mladý byznys a to znamená, že se ho brzy chytí další firmy.Tipnul bych si někoho jako Nvidia nebo AMD, kdo vyrábí čipy. Samsung ohlásil už asi před půl rokem, že budou vyrábět ASICy. Tak uvidíme, kdy s tím přijdou.

Video

Tento článek čtenářům webu KryptoHodler.cz (Hodler) přináší youtuber Kicom a jeho Bitcoinovej Kanál. Jedná se o pravidelný pořad, který u nás vychází každé úterý v 17:00.

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

 

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *