Česká koruna rekordně oslabila na 27 Kč za euro: ČNB snížila sazby

Dnes se kurz české koruny dostal nad 27 Kč / eur. Jak uvedl Forbes, jde o největší oslabení naší měny od konce měnových intervencí ČNB v roce 2017. Panika na světových trzích související s pandemií koronaviru oslabuje korunu. Analytici komerčních bank dávají propad české měny do přímé souvislosti s virem. Vít Hradil z Raiffeisenbank uvedl, že „čím lépe pro virus, tím hůře pro korunu.“ ČNB včera v odpoledních hodinách mimořádně zasedla a odsouhlasila snížení úrokových sazeb.

Sazby centrální banky klesnou o 50 bazických bodů

Slabá koruna by sice mohla pomoct exportérům, ale má dopad třeba i na lidi, kteří nakupují kryptoměny či zlato a stříbro. Zároveň se zřejmě díky propadu kurzu nedočkáme tak levných pohonných hmot u čerpacích stanic, jaké jsme očekávali kvůli cenové válce těžařských zemí. Slabá koruna pak pochopitelně dopadá na domácnosti a roztáčí kola inflace, která je již místo 2% cíle nad 3 %.

Sazby centrální banky klesnou o 50 bazických bodů, tedy o půl procenta, na 1,75 %. Centrální banka ČR kromě toho přistupuje ke srovnatelným opatřením, které již probíhají např. v USA prostřednictvím FEDu či v eurozóně prostřednictvím ECB. To kromě snižování sazeb zahrnuje některá další opatření, včetně nárazového pouštění velkého množství peněz do oběhu, ať už to nazveme kvantitativní uvolňování či jakkoli jinak. V tomto směru již ČNB přešla na zrychlený program, který běžel v době vrcholu finanční krize v říjnu 2008.

Advertisement

Trhy jsou v panice, kterou ještě umocnil FED, když včera (pondělí 1. 2. 2020) přistoupil k historickému snížení úrokové sazby o celé procento takříkajíc ze dne na den. To jsme nezažili za posledních takřka 40 let. Zatímco prezident USA Donald Trump FEDu k tomuto rozhodnutí gratuloval, účinek na trhy nebyl takový, jak se očekávalo, ale spíše opačný a akciové propady se ještě prohloubily.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.