Pondělí, 15 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Evropský parlament odhlasoval zavedení KYC na soukromé krypto peněženky! Šíří se vlna kritiky

Když to už vypadalo, že se Bitcoin začíná zvedat k možnému pokusu o návrat k předchozím maximům, zasáhla svět kryptoměn další regulační “bomba”. Evropský parlament včera schválil zásah do soukromých (tzv. self-custody) kryptoměnových peněženek. Následoval propad BTC o 5 % jen do pátečního rána.

Evropský parlament odhlasoval zrušení “volného pohybu kryptoměn”

„Představte si, že by EU vyžadovala, aby vás vaše banka hlásila úřadům pokaždé, když zaplatíte nájem jen proto, že transakce přesáhla 1000 eur,“ řekl generální ředitel Coinbase Brian Armstrong.

Pokud však pošlete kryptoměnu, přesně k tomu dojde. Alespoň pokud vstoupí v platnost nově schválené předpisy v Evropské Unii. Evropský parlament ve čtvrtek schválil, co Decrypt označil za zátah proti takzvaným nehostovaným kryptoměnovým peněženkám.

Nehostované peněženky či non-custodial peněženky jsou ty, které se nespoléhají na třetí strany a uživatelé k nim drží své privátní klíče. Příklady těchto peněženek zahrnují online peněženky jako MetaMask a mnoho dalších či hardwarové peněženky jako Ledger a Trezor.

Ačkoli hlasování o několika pozměňovacích návrzích bylo těsné, konečný návrh byl drtivou většinou schválen. Nové pokyny by vyžadovaly, aby poskytovatelé krypto služeb – nejčastěji burzy – ověřili identitu každého jednotlivce za nehostovanou peněženkou, která s nimi komunikuje, přičemž každá transakce vyšší než 1 000 eur (1 100 USD) by musela být nahlášena úřadům.

Je to však ještě horší. Jak uvedla agentura Reuters, podle mezistranické dohody bylo pravidlo „de minimis“ zrušeno. To znamená, že se nová pravidla mají vztahovat na úplně všechny převody kryptoměn bez ohledu na velikost.

Aby mohla být legislativa oficiálně přijata, musí nejprve projít tripartitními jednáními mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Evropskou radou. Očekávání jsou však více méně taková, že zpřísnění pravidel projde. Proto se zástupci odvětví bouří a snaží se hlasitě proti regulaci vysoupit, dokud je čas.

Po ratifikaci návrhu, který loni poprvé předložila Evropská komise, výkonný orgán EU, by kryptofirmy, jako jsou burzy, musely získávat, uchovávat a předkládat informace o těch, kteří se podílejí na převodech. To by usnadnilo identifikaci a hlášení podezřelých transakcí, zmrazení digitálních aktiv a odrazování od vysoce rizikových transakcí, řekl Ernest Urtasun, španělský zákonodárce Strany zelených, který pomáhá řídit opatření v parlamentu.

TIP: Data naznačují, že prezidentka ECB v rozporu s realitou viní krypto z obcházení sankcí

Kryptosvětem se šíří vlna kritiky

Návrh byl součástí pozměňovacího návrhu k nařízení o převodu finančních prostředků, který dne 31. března odhlasovaly Hospodářské a měnové záležitosti (ECON) a Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).

Jak uvedl Brian Armstrong, generální ředitel americké kryptoburzy

Coinbase, vznikne povinnost vás po každé vaší transakci nahlásit úřadům. To platí i v případě, že neexistuje žádný náznak podezřelé aktivity.”

„Představte si, že by EU požadovala od vaší banky, aby vás nahlásila úřadům pokaždé, když zaplatíte nájem jen proto, že transakce přesáhla 1000 eur. Nebo pokud jste poslali peníze svému bratranci, abyste pomohli s potravinami, EU by požadovala, aby vaše banka shromáždila a ověřila soukromé informace o vašem bratranci, než vám umožní peníze poslat.

Jak mohla banka vyhovět? Banky by [takovou regulaci] tlačily zpět. To je to, co teď děláme.

To vykuchá veškerou práci EU, aby byla globálním lídrem v oblasti práva a politiky ochrany soukromí. Rovněž neúměrně trestá držitele kryptoměn a narušuje jejich individuální práva hluboce znepokojivými způsoby. Je to špatná politika.”

https://twitter.com/brian_armstrong/status/1509203396305117186

Předseda a generální ředitel společnosti Ledger Pascal Gaunthier uvedl:

Právě bylo odhlasováno nové nařízení, které připravuje půdu pro režim masivního dohledu nad evropským finančním prostředím. Evropský parlament dnes zvolil strach před svobodou.”

„Dodatky jsou pro kryptoměny v EU obrovskou překážkou a měly by být zrušeny během třístranných rozhovorů,“ uvedla evropská DeFi společnost Unstoppable Finance.

Vedoucí strategie a obchodního rozvoje společnosti Unstoppable Finance Patrick Hansen dále uvedl, že pro poskytovatele krypto služeb by bylo obtížné, ne-li nemožné, ověřit nehostovaný protějšek. Některé společnosti by tak mohly úplně přerušit transakce se soukromými peněženkami, aby zůstaly v souladu předpisy. Pro další by by mohla být byrokratická zátěž nových požadavků v podstatě likvidační, což by teoreticky jen nahrálo velkým hráčům a poškodilo odvětví jako celek.

„Zavádí neproveditelné požadavky na ověřování peněženky a neopodstatněné požadavky na podávání zpráv pro kryptospolečnosti, které by měly masivně škodlivé dopady na občany EU i společnosti,” dodal Hansen.

PoW kryptoměny se v EU nezakazují! Bitcoin přežil v rámci členských států

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Grayscale nevylučuje žalobu, pokud SEC neschválí její ETF na Bitcoin

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *