Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Co je Howeyův test a jaký je jeho dopad na kryptoměny?

Milí čtenáři, poslední dobou se hodně hovoří o rozdělení kryptoměn a související regulaci. Některé největší kryptoburzy se spojily a začaly hodnotit, které kryptoměny jsou cenné papíry. Také jsme tu měli zprávu z Ruska, které zvažuje, že uzákonní rozdělení kryptoměn na tři kategorie. Jedna z nich má být „digitální finanční aktiva,” tedy cenné papíry. USA úplně ovládly závěr týdne (viz SPPN). Považují některé kryptoměny za digitální cenné papíry a vychází přitom z téměř stoleté regulace. V tomto díle HODLu si řekneme, co je tzv. Howeyův test a jak s tím souvisí citrusový háj.

TIP: Zůčastněte se soutěže o 1 Litecoin. Pozor! Soutěž končí již dnes! 

Jsou kryptoměny cenné papíry?

Co jsou vlastně kryptoměny a do které kategorie patří? Jedná se o peníze, cenné papíry, komodity? Nebo by měly mít vlastní a zcela novou kategorii? Nebo dokonce více kategorií? Upřímně řečeno si myslím, že přesně tak by to mělo dopadnout. Kryptoměny jsou něco úplně nového a potřebují vlastní kategorii. Pokoušet se je nacpat do kategorií na základě zákona, který je mimochodem ze stejného roku, kdy byl Hitler jmenován kancléřem Německa, je poněkud předpotopní přístup. Howeyův test vznikl na základě případu Nejvyššího soudu z roku 1946, který zahrnoval Komisi pro cenné papíry a burzu (SEC) a WJ Howey Corporation na Floridě. Zajímavostí je, že jde o stejný rok, kdy v Československu zvítězila ve volbách Komunistická strana a také to, že celá věc vlastně začala kdesi v citrusovém háji.

lemon, citron, krypto, 1933. Howeyův test

Co je Howeyův test

Podle zákona o cenných papírech z roku 1933 a zákona o burze cenných papírů z roku 1934 se transakce, které se kvalifikují jako „investiční smlouvy“, považují za cenné papíry. Tyto právní akty tak i nadále, téměř 100 let po jejich založení, diktují velkou část přístupu vlády USA k finančním subjektům, resp k různým produktům finanční povahy, které pod dané regulace svým charakterem spadají. Pohledy kryptonadšenců se upírají k regulačnímu orgánu Spojených států pro cenné papíry, SEC , který se v současné době stále spoléhá na „Howeyův test“, aby určil, zda kryptoměny, tedy mince a tokeny, spadají do kategorie cenných papírů.

„Howeyův test“ odkazuje na případ z roku 1946. SEC jej aktuálně používá jako svůj rozhodující a v zásadě jediný prostředek, kterým určuje, zda daná kryptoměna má vlastnosti cenných papírů. To je důvod, proč bychom rozhodně měli znát podrobnosti a vědět, o co se vlastně jedná. Začalo to v citrusovém háji, jak si hned vysvětlíme. Ale nejprve to nejpodstatnější: Howeyův test konkrétně stanoví, že transakce představuje investiční smlouvu, pokud „osoba investuje své peníze do společného podniku a je vedena k tomu, že očekává zisk pouze z úsilí promotéra nebo třetí strany.“

Howey a citrusový háj

Na slunečné jižní Floridě v roce 1946 společnost Howey pronajímala (uvádí se leasing) část svých citrusových farem na financování dalších podniků. Kupující pozemků očekávali, že budou profitovat z práce společnosti Howey, a v podstatě chtěli uzavřít smlouvu o pozemkových investicích. V tu chvíli se do věci vložila SEC a začala smlouvu blokovat. Případ nakonec doputoval až k nejvyššímu soudu. Ten rozhodl ve prospěch Komise na základě výše zmíněných zákonů, zejména zákona o cenných papírech z roku 1933. 

Když se společnost rozhodla pronajmout polovinu svého velkého majetku kupcům, kteří sami neměli žádné „znalosti, dovednosti a vybavení nezbytné pro péči o pěstování citrusových stromů,“ šlo o spekulaci. Soud v podstatě rozhodl, že pokud investujete peníze s očekáváním zisků z úsilí někoho jiného, ​​kupujete “security” (cenný papír). Oni dané pozemky nechtěli používat, pouze předpokládali, že z nich budou mít v budoucnosti zisk – zisk z práce společnosti Howey, do které vlastně tímto způsobem chtěli investovat.

Howeyův test – podmínky

Při rozhodování o “citrusovém” případu soud použil čtyři hlavní podmínky, které se později ustálily pod označením Howeyův test. Podle závěru by měl být finanční nástroj považován za cenný papír a spadat do působnosti SEC, pokud tento nástroj splňuje následující kritéria:

  • Musí to být investice peněz.
  • Měl by se očekávat zisk z této investice.
  • Investice musí být ve společném podniku.
  • Třetí strana musí generovat zisk získaný z této investice.

A v původním rozhodnutí se dále uvádí, že „pokud je tento test splněn, není důležité, zda je podnik spekulativní nebo nespekulativní, nebo zda se jedná o prodej majetku se skutečnou hodnotou nebo bez ní.“ Tak, a to je ono… Tento soudní proces a jeho výsledek do značné míry předurčil přístup USA ke kryptoměnám a digitálním měnám ve 21. století…

lemonade, Howeyův test, citrus

Proč Bitcoin není cenný papír?

Samozřejmě bychom mohli namítat, že si kryptoměny zaslouží vlastní regulace, které nebudou téměř 90 let staré, ale nedá se asi nic dělat. USA v podstatě provozuje největší světové finanční trhy a když začal Bitcoin a další kryptoměny na tyto trhy pronikat, přišly na řadu různé regulační opatření, včetně použití právě zmiňovaného Howeyova testu komisí SEC. Upřímně řečeno, pokud jde o mě, tak všechny kryptoměny kromě fiatcoinů (tzv. stablecoinů) daná kritéria splňují. HODL je v podstatě investice peněz za účelem zisku do projektu, který díky práci jeho tvůrců generuje zhodnocení.

Proto by mě a možná také vás zajímalo, proč vlastně SEC rozhodla, že některé kryptoměny tato kritéria nesplňují a nejsou to cenné papíry, zatímco jiné ano. Všichni víme, co to pro dané kryptoměny znamená. Pokud komise rozhodne, že něco je cenný papír, je to velký problém končící obstrukcemi a v lepším případě pokutou, jako z toho vyvázl EOS. V horším případě zákazem v USA. V případě Bitcoinu se uvádí odůvodnění, že „držitelé bitcoinů je používají jako měnu.”  Dále se uvádí jeho decentralizovaná povaha a fakt, že za ním nikdo nestojí, ani ho neřídí. To jsou zřejmě hlavní důvody, proč Bitcoin nemusí mít obavy z Howeyova testu.

Závěr

Pokud SEC určí, že určitá kryptoměna je klasifikována jako cenný papír, způsobí to celou řadu komplikací. Ve skutečnosti to znamená, že SEC může určit, zda může být daný coin či token legálně prodán americkým investorům či nikoli. Nutí také americké investory, aby si u SEC zaregistrovali své podíly. Bitcoin jakožto decentralizovaná kryptoměna podle rozhodnutí SEC nesplňuje podmínky pro zařazení do kategorie cenný papír, jak je stanovuje Howeyův test. Díky tomuto přístupu, který má své kořeny až ve floridském citrusovém háji minulého tisíciletí, se nyní ústřední pozornost všelijakých ICO, IEO, apod. upírá k tomu, jak se svou prvotní nabídkou obejít tyto 4 body, jako se to podařilo Bitcoinu.

 

-Kytka (Steemit, Publish0x, facebook)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

O možnostech, jak vydělat peníze na kryptoměnách. Nejdřív vás ale naučíme, co je vlastně kryptoměna! (akt. 2023)

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *