Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

O možnostech, jak vydělat peníze na kryptoměnách. Nejdřív vás ale naučíme, co je vlastně kryptoměna! (akt. 2023)

Dnes se s digitálními aktivy setkáte mnohem častěji než dřív a jednou by kryptoměna mohla být součástí našich každodenních životů. Opravdu platí, že se na Bitcoinu a kryptu dají vydělat peníze?

TIP: Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Co je kryptoměna?

Než začnete přemýšlet o penězích, nejprve se snažte pochopit kryptoměny a naučit se základy, včetně bezpečnosti. Co si představit pod pojmem kryptoměna? Kdo se s tímto pojmem setká poprvé, může mít dojem, že jde o nějakou měnu, kterou si může uložit na svůj počítač nebo mobil. Kryptoměna však funguje trochu jinak, než měny, které dnes běžně používáme.

Hlavním rozdílem je, že nepotřebujete třetí stranu. To je jeden z důvodů, proč je Bitcoin považován za tak převratný vynález. Máte peníze, které libovolně použijete na internetu a není žádná banka nebo společnost, která by je pro vás ukládala. Sami jste vlastní bankou. Pokud máte bezpečně uloženy své privátní klíče a seedy (co to je), jste jedinou osobou, která má možnost uskotečnit převod. Ale jste také tou jedinou osobou, která je za jejich úschovu zodpovědná.

Zkrátka platí, že máte absolutní kontrolu nad svým majetkem, když držíte BTC, ETH, či některé další kryptoměny.

digital

Fiat měna

Abychom pochopili, co je kryptoměna, musíme si nejdřív ujasnit, co jsou vlastně fiat měny, tedy např. dolar, euro či koruna. Kritici kryptoměn rádi říkají, že kryptoměna je jen nějaký program v počítači a není ničím reálným podložena. To ale může říct jen někdo, kdo nechápe, jak fungují peníze, které má v peněžence.

Čím je podložena třeba koruna? Správná odpověď zní – důvěrou lidí, že má hodnotu. Nic víc – žádné zlato již dávno nekryje vaše peníze.

Většina jednotek fiat měny existuje pouze ve formě virtuálních jednotek v počítačích a kdyby se lidi hromadně rozhodli své peníze z banky vybrat, zjistili by, že tam vlastně ani fyzicky nejsou. Historicky jsou penězi zlato a stříbro, poté byly peníze podloženy zlatem či stříbrem a dnes už nejsou podloženy ničím. Pravda je, že světové měny jsou možná ještě více virtuální, než kryptoměny.

  • Pokud vás zajímá více informací na téma, co je fiat měna, najdete je ZDE.

Kryptoměna

Kryptoměna je forma digitálních aktiv, které mají určitou hodnotu a můžeme jimi platit, spořit je, nebo je používat v různých formách využití, jako jsou NFT, DeFi, apod.

Platí, že kryptoměna jsou vlastně digitální nestátní peníze?

Tak jednoduché to není. Ve skutečnosti se ještě odborníci a komunita neshodli, do jaké kategorie kryptoměna patří – zda jsou to peníze, aktiva, technologie, či prostě jen data v počítači. Kryptoměny mají totiž mnohem více využití, než běžné peníze. Nejpravděpodobněji je krypto jednoduše vše dohromady – peníze, investiční aktvum, komodita, technologie, herní předmět, token řízení, atd… Je možné, že některá řešení teprve budou objeveny.

kryptoměna, kryptoměny

Kryptoměnou se dá platit. Kromě toho však může mít různé formy dalšího využití, což se liší projekt od projektu. Na technologii kryptoměn může například fungovat burza, najdeme ji ve výrobě a na linkách, v logistice a sledování dodavatelského řetězce, může sloužit jako nástroj pro anonymní transakce, digitální půjčky, tvorbu decentralizovaných aplikací, inteligentní smlouvy, dokonce i digitální ekonomiku a smart city či virtuální realitu, atd…

Dalo by se najít mnoho dalších možností a stále bychom asi nevyčerpali potenciál a možnosti kryptoměn, který tedy sahá mnohem dál, než jen na finanční transakce. Zde se však již dostáváme do oblasti, na kterou se názory samotných příznivců Bitcoinu či kryptoměn různí.

Tip: Podívejte se na crypto z jiné perspektivy

Bitcoin

Jako příklad si uvedeme Bitcoin, protože se jedná o první kryptoměnu. Vytvořil ho Satoshi Nakamoto, osoba či skupina, která dosud zůstává neznámá. Narozdíl od běžných peněz má kryptoměna Bitcoin řadu výhod, ale i určité nevýhody. Fiat peníze ovládá stát nebo banka – tedy nějaká centralizovaná instituce, která rozhodne, kolik se jich má vydat. To Bitcoin nemá.

Bitcoin má přesně stanovené konečné množství jednotek i rychlost tvorby nových mincí. Více než 21 milionů ho prostě nebude a neexistuje žádné centrum, které by ho ovládalo a mohlo to změnit. Rozdílem je tedy jednak decentralizace (BTC společně udžuje v chodu celá síť uživatelů) a také to, že se nejedná o inflační peníze podléhající politickým rizikům a monetárním zásahům, které často končí katastrofou, jak se nejednou v minulosti ukázalo. To také znamená, že zde nemůže dojít k hyperinflaci, zatímco když to FED radikálně přežene s tvorbou nových peněz, může poměrně snadno znehodnotit dolar.

Bitcoin

Dalším důležitým rozdílem je, že nepotřebujeme 3. stranu, která by dohlížela na transakce. U kryptoměny se o zabezpečení a důvěryhodnost transakcí stará samotná technologie – Blockchain. Díky decentralizaci o každé potenciální změně rozhoduje celá síť, stejně jako se stará o zabezpečení neměnnosti všech bloků. U kryptoměny jste sami svou vlastní bankou. Nikdo nám nezakáže či nenařídí, co můžeme se svými penězi dělat. S tím souvisí svoboda, ale také zodpovědnost za své peníze, protože vám ani nikdo nevrátí platbu, pokud uděláte chybu.

  • Pokud si chcete přečíst více, samostatný článek o tom, co je Bitcoin, najdete jej ZDE

Blockchain

Kryptoměna funguje díky použité technologii, ta se nazývá blockchain. Existují i jiné druhy distribuované decentralizované databáze, souhrnné označení je Technologie distribuovaných záznamů (DLT). V zásadě vždy platí, že se jedná o technologii založenou na kryptografii, která pohání kryptoměnu. Blockchain je nejčastější. Tvorba samotných mincí pak probíhá těžbou (algoritmus prooof-of-work – např. Bitcoin, dříve EThereum), nebo je provázena validací a stakingem (proof-of-stake – např. Cardano).

Tokeny mají oproti mincím tu zvláštnost, že nemají vlastní síť. Často tak leží na blockchainu jiné kryptoměny, velmi často na Ethereu. Ohledně blockchainů si v praxi pamatujte, že na něm také probíhají transakce. To je důvod, proč běžná transakce vždy vyžaduje použití adresy peněženky výhradně pro blockchain, na kterém odesílaná kryptoměna leží. Když se vám tedy například podaří přesvědčit peněženku, aby vaše bitcoiny poslala na ETH adresu, efektivně se vám podaří k nim nadobro ztratit přístup. Na podobné kulišárny si tedy dejte pozor a raději se jim vyhněte.

Blockchain
Blockchain je řetězec bloků. Každý blok (článek řetězce) obsahuje určité množství transakcí, které již zůstávají navždy veřejně zaz namenány a uzamčeny

Blockchain je chráněný proti neoprávněným zásahům a uchovává stále se zvyšující množství záznamů v nezměněné podobě. Každý vlastník kryptoměny má privátní (soukromý) klíč a veřejnou adresu. Veřejná adresa slouží k přijímání plateb a sledování transakcí. Soukromý klíč je jediný způsob, jak prokázat vlastnictví kryptoměny.

Kdo má soukromý klíč, v praxi často ve formě tzv. seedu, což je obnovovací fráze složená nejčastěji ze 12 či 24 slov, může disponovat prostředky na dané veřejné adrese. Proto je soukromý klíč to nejdůležitější, co si musí každý uživatel kryptoměn, investor či hodler chránit.

  • Existuje několik algorimů vzniku nových mincí, resp. schvalování transakcí, nejznámnějšími jsou Proof-of-Work a Proof-of-Stake – více ZDE.

Kryptoměna a bezpečnost

Ideální forma je hardwarová peněženka (Trezor, Ledger…). Při použití si uživatel bezpečně uschová svůj seed. Je důležité znát nejen slova, ale také jejich přesné pořadí. Z těchto slov je možné kdykoli obnovit svou peněženku, např. v případě rozbití. Jeden seed v sobě ukládá celou sadu privátních klíčů.

Je třeba si jej bezpečně uschovat. Lze použít záznam na papír, vyrytí do kovu, apod. Nebo si můžete koupit speciální nerezovou destičku od RecoverySeed, která přežije vytopení bytu a je ohnivzdorná do 1510°c​. V každém případě vždy dbejte na silná hesla, a své seedy si ukládejte zásadně offline a nikomu je neposílejte, neukazujte.

Je třeba chápat, že kryptosvět skýtá mnoho nebezpečí a musíte se naučit se co nejúčinněji chránit. Mezi oblíbené formy útoků patří hacky burz, phishing e-maily, podvodné ICO, podvodné projekty, podvodné peněženky, lákání příslibem zisku (pošli mi Bitcoin, já ti pošlu dva), těžební viry, viry, které při psaní rozpoznají a zamění veřejnou adresu, abyste poslali kryptoměnu zlodějům, atd.

Nakupujte na ověřených burzách (jako je třeba Coinbase, Binance) a pamatujte, že vám Bitcoin ani jiné kryptoměny zpravidla nikdo nepošle zadarmo, takže nevěřte příslibům!

  • Více o nezbytných znalostech bezpečnosti najdete ZDE.

Dá se na kryptoměně vydělat?

Nyní už máte určitou představu o tom, co vlastně znamená kryptoměna, co je Bitcoin a na jaké nebezpečí si v kryptosvětě můsíte dát pozor. Pozor si dejte také na své emoce – chamtivost, strach, strach z uniklé příležtosti a co je nejdůležitější, vezměte zodpovědnost za své peníze do vlastních rukou.

Nevěřte ani nám, ani nikomu jinému a předtím, než kamkoli pošlete peníze, se vždy důkladně zamyslete, nespěchejte, udělejte si vlastní průzkum a rozhodněte se sami za sebe. Následující možnosti jsou všechny poměrně rizikové a riziko nese pochopitelně vždy každý sám za sebe. Jsou to vaše peníze!

těžba, Ethereum

Těžba

První možností, jak vydělat peníze na kryptoměnách, je těžba. Vyžaduje poměrně důkladné studium a znalosti, takže je velmi důležitá příprava. Navíc je u těžby také nutné investovat do nákladného vybavení. Většina drobných těžařů už netěží Bitcoin, kde je třeba zakoupit ASIC miner, ale na grafických kartách a jejich souborech. Tzv. RIG obsahuje řadu grafických karet a těží se na něm např. Ethereum Classic (dříve i ETH). S příchodem nových těžařů se však těžba stává stále méně zisková. Je třeba se spojovat do tzv. poolů a vyhrávají giganti s ohromným výkonem a levnou energií.

  • Více o těžbě ZDE.

Staking nebo Validátor

Obdobně jako u těžby i validováním transakcí nebo stakingem získáváte nově vytvořené mince. V tomto případě zpravidla nepotřebujete drahé hw vybavení a nebudete platit tučné účty za energii. Zatímco validátoři potřebují podobně náročnou průpravu, jako těžaři a musí zajistit, aby jejich zařízení zůstalo pořád online, stakovat může i úplný nováček. Podmínkou je držet ve své peněžence určité množství mincí dané kryptoměny. Často v praxi potvrdíte jednu transakci, delegujete své coiny na zvoleného validátora a už vyděláváte.

TIP: Jak fungují kryptoměnové, DeFi a NFT airdropy a kdo je může využít

Trading

Drtivá většina kryptowebů vydává analýzy a v podstatě láká na trading kryptoměn. Trading je samozřejmě velmi zajímavá možnost výdělku na kryptoměnách. Je to dostupné každému a pokud budete opravdu dobří, můžete si vydělat velké množství peněz. Vidina rychklého zisku je velkým lákadlem, kterému mnozí neodolají.

Jak by se dalo tušit, tak jednoduché to není a vůbec to není pro každého. Ve skutečnosti je trading asi ta nejrizikovější možnost, jak můžete kryptoměny použít. Smazat účet zde dokážete klidně behem pár minut. Drtivá většina lidí na tradingu bohužel prodělá, jak ukazují známé statistiky. Tomu jsme se mimochodem věnovali třeba v tomto článku.

Přesto je třeba dodat, že pokud se naučíte, jak pracovat s grafy, jak použít money management, kdy vstupovat do obchodu, jak zabezpečit svou pozici a celou řadu dalších základů, můžete zvýšit svou šanci, že tradingem nevygumujete svůj zůstatek na kryptoburze hned po pár dnech na pákovém obchodu.

Jako speciální druh tradingu bychom ještě mohli brát spekulace. Například víte, že u některé kryptoměny dojde za několik týdnů či měsíců k důležitému updatu nebo novince – nakoupíte a poté se budete snažit prodat v zisku. Spekulanti takové kryptoměny nakupují, počkají až blížící se událost vyžene cenu výše a následně prodají během nebo krátce před doručením aktualizace. I zde to není tak lehké a když půjde trh proti vám, máte smůlu. Speciálně při investici do prvotních nabídek (ICO, IEO, apod.) je však riziko extrémně vysoké. Většina nově vytvořených kryptoměn nikdy nedorazila na burzu, nebo jejich cena klesla hluboko pod cenu v prvotní nabídce.

  • Více o tradingu najdete ZDE.

Hodl

Hodl je naše oblíbená forma / možnost, jak vydělat na kryptoměně. Je založen na faktu, že Bitcoin má určitý dlohodobý trend. V rámci tohoto trendu vytváří v cyklech vrcholy a dna. Taktikou hodlera je snaha nakoupit realtivně nízko a pak počkat několik let, ale nezpanikařit, i když kryptoměna padá. Je to o čase, protože růst může přijít za rok, ale také klidně za 5 nebo 10 let. Hodler musí mít trpělivost a nervy na to, aby to do té doby nevzdal, zatímco mu všichni kolem budou říkat, že je čas vše prodat a utíkat rychle pryč.

V zásadě je to stejné, jako při dlouhodobém investování do akcií či jiných aktiv. Usilujete o to, aby čas pracoval pro vás a vystavíte se dlouhodobé cenové akci dané kryptoměny. I zde existují rizika. Největším rizikem pak není jen skutečnost, že se růst nemusí dostavit, ale především to, že se může dostavit jednoduše příliš pozdě. Pokud to do té doby neustojíte, odnesete si jen cennou lekci.

kryptoměna, hodl

Hodl je pro psychicky odolnější jedince. Když kryptoměny padají, s nesprávným mindsetem zpanikaříte a prodáte ve ztrátě. Každý hodler bude dříve nebo později sledovat, jak jeho investice padají o desítky procent. Je to velmi frustrující. Základem pro HODL je určitě výběr správné mince a možná i špetka štěstí. Trpělivost a správná strategie jsou pak zcela klíčové pro úspěch každého investora či hodlera.

  • Co je HODL a kdo je hodler si detailněji přečtěte ZDE.

Tip: DeFi sektor má potenciál přetrvat jako součást peněžních a kapitálových trhů

Závěr – kryptoměna

Kryptoměna je forma digitálních aktiv s rozličnými funkcemi (včetně peněz). Hlavním rysem je, že jsou decentralizované a používají blockchain či jiný DLT. Je několik možností, jak vydělat na kryptoměnách, ale jednoduché to není. Je třeba se neustále vzdělávat, není výjimkou potřeba většího množství počátečního kapitálu, o který navíc můžete přijít.

Pokud se rozhodnete pro kteroukoli možnost, dejte si pozor na podvodníky, kteří vám chtějí vaše kryptoměny ukrást. Také si rozmyslete, jestli je pro vás krypto to pravé a pokud tomu nevěříte, tak se kryptu raději vyhněte.

Pro někoho bude kryptosvět o neustálém objevování něčeho nového, testování různých věcí a zábavě, ale někdo prostě dá přednost zlaté nebo stříbrné minci, která se obejde bez možná až příliš složitých tanečků okolo. Navíc nikdo neříká, že musíte nutně na kryptu vydělávat peníze. Třeba si to přijďte jen tak vyzkoušet, něco se při tom naučit a až pak se zajímat o další atributy. Mnoho hodlerů nedrží primárně kvůli vidině zisku, ale milují tu možnost mít peníze pod svou vlastní kontrolou.

Co číst dále?

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Top3 úspěšné strategie na kryptotrhu: Naučte se investovat jako profík!

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *