Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Kryptoměna – podívejte se na crypto z jiné perspektivy

Většina lidí si myslí, že vývojáři, těžaři, validátoři a uživatelé vytváří crypto. Co když vám ale řekneme, že je tomu naopak? Ta malá lesklá mince – kryptoměna si kolem sebe vytváří vývojaře, uživatele a celý ekosystém. Jakto?

Crypto jinak

Normální způsob, jak se dívat na crypto, je, že aby kryptoměna vznikla a mohla fungovat, musí přijít lidé a vytvořit ji. Lidé – vývojáří, těžaři či uživatelé – tedy stojí na začátku procesu, na jehož konci je pak onen krásný lesklý coin či token.

Je zde však jiný způsob, jak to lze vidět. Podívejme se nyní na kryptoměnu z jiné perspektivy. Cílem mince (tokenu) je kolem sebe vytvořit vše, co je napravo:

crypto, krypto, kryptoměna, jinak

Ale jak je to možné. Jak by mohla kryptoměna něco vytvořit? Dává to smysl?

Proč je to možné?

Co vůbec myslíme tím, že crypto kolem sebe něco vytváří? K čemu je dobré, aby si kryptoměna kolem sebe něco vytvářela a je to vůbec možné?

Ale ano, je. A proč?

Protože je to poprvé, co něco takového vzniklo? Výhody a nevýhody jsou na dlouhou diskuzi. Nic není dokonalé a vše má své zastánce i odpůrce. Prozatím se můžeme spokojit s tím, že je to vlastně docela fascinující nápad, co říkáte? Nejste zvědaví?

Nikdo to nevlastní!

Jak to funguje? Někdo to nazývá decentralizovaná síť, crypto, kryptoměna, autonomní účetní kniha, světový počítač… Existuje mnoho dalších výrazů, které se svým významem v detailech trochu liší, ale můžeme to souhrnně nazvat crypto (krypto). Nebo si to nazvěme klidně třeba X. V kostce je to něco, co sice funguje podobně jako jiné aplikace, ale nikdo to nevlastní. Žádná entita to neovládá.

Vezměme si například iCloud, Dropbox či Google Drive. Nahráváte a stahujete z aplikací, u kterých se dá vždy ukázat na někoho, kdo to vlastní – Google, Amazon, Dropbox Co, Apple…

Co když vám řekneme, že existuje ještě i aplikace, nazvěme si ji třeba iCloud-X, která funguje jako iCloud. Má přátelské rozhraní a můžete také nahrávat a stahovat věci. S jednou výjimkou – nemůžete ukázat na nikoho, kdo ji vlastní.

Funguje to?

Nyní, jak je možné, že něco jako náš iCloud-X funguje? Jak vlastně funguje crypto, když nemá žádné vedení?

Odpověď se ukrývá ve významu slova decentralizace. V podstatě jde o soubor pravidel, která fungují sama o sobě a se kterými zúčastnění lidé souhlasí, aniž by to někdo centrálně řídil. Je tu však jeden problém. Cloud nežije někde v oblacích, potřebuje obrovské serverové farmy, které žerou spoustu energie.

Crypto nemá vlastníka, a tedy ani žádnou iCloud farmu, kterou by firma zařídila. Jak tedy obstarat místo pro všechny ty soubory? Odpovědí je síť. Naše aplikace iCloud-X je peer-to-peer. Každý, kdo má volné místo na disku, se může připojit. Crypto je otevřeno všem lidem po celém světě a kdokoli se může připojit, a v našem případě využít svůj HDD. Pokud jste velký nadšenec, můžete si dokonce postavit malou mikro farmu.

Otázkou je, proč by se někdo připojoval

Proč by to ale někdo dělal a sdílel své místo na disku (nebo třeba svou energii, výpočetní výkon, atp.)? Je to spojeno s náklady a skutečně jen málokdo by přispěl svým prostorem jen tak. Chcete ve svém PC hostit 10TB kočičích videí zdarma? Zde rozhodně neplatí, že peníze nejsou důležité.

Jistě, je třeba zaplatit!

Není nic snadnějšího. Samozřejmě to lidé udělají jen v případě, že za to dostanou zaplaceno. Do hry tedy vstupují peníze. Bez nich to zřejmě nejde. Jak ale zaplatit za věc, kterou nikdo nevlastní? Není zde žádný finanční ředitel. Žádné centrum! Tak jak?

V dolarech to nepůjde, ale co když se do samotného protokolu zabuduje digitální token? Nazvěme ho třeba token-X. Tento token pak představuje to, čím jste přispěli do iCloud-X – v našem případě tedy úložný prostor. Token má jediné využití – slouží jako jediný způsob, jak lze zaplatit za úložiště a používání protokolu. Obvykle si ho lze zakoupit na kryptoburzách, kde se jeho cena řídí obvyklými tržními mechanismy – tedy nabídkou a poptávkou.

Postupně se připojí se uživatelé, vývojáři, dokonce i spekulanti, a všichni začnou tvořit nový ekosystém.

Závěr

Ještě se nabízí jedna otázka. Když to nikdo neovládá, tak kde bude účetní kniha? Kdo ověří transakce? Tento problém již řeší blockchain a to je zase otevřené téma na další článek. A pokud se ptáte, existuje někde náš token-X? Ano, ve skutečnosti již je na marketu crypto pro mnoho různých druhů použití a také decentralizovaný cloud již má své kryptoměny. Patří k nim třeba Storj, Swarm, Filecoin.., ale dnes spíše letí DeFi a farmaření…

Je pravda, že mnoho coinů a tokenů nemá význam. Nechceme nějak promovat výše uvedené příklady, třeba žádný z nich nepřežije. To nevadí, nyní si totiž můžeme pomocí tokenů představit, jaké další zajímavé aplikace může crypto ještě vytvořit. Dokázali jsme se na věc podívat z opačné perspektivy. Kryptoměna je decentralizovaný protokol, který má určitá jasná pravidla, se kterými všichni uživatelé souhlasí, a kolem sebe si vyváří svůj vlastní ekosystém…

 

Počet bitcoinových uzlů (BTC full node) je na historickém maximu po nedávné aktualizaci Bitcoin Core zahrnující Taproot

Proč cena Polkastarter (POLS) od prosince vzrostla o 500 %?

Návod | Burza Coinbase (Pro, Earn) Kompletní info, jak založit, bonus, poplatky, nákup kryptoměn

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *