Sobota, 20 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

[Názor] Proč podpora blockchainu bez Bitcoinu nedává smysl

Vyjádření nejmocnějšího muže Číny k blockchainu nám dává tušit směr, kterým se vydává nejedna světová vláda. Postoj mnoha politických sil se dá shrnout slovy: blockchain ano, Bitcoin ne, a když, tak jen možná. Nejen starší členové kryptokomunity však nevěřícně kývou hlavou. Vždyť to nedává smysl…

O blockchainu pohledem fanouška kryptoměn

Blockchain je specifický typ DLT (distribuované účetní knihy), kde jsou transakce v pravidelných intervalech schvalovány a shromažďovány do bloků nejčastěji pomocí proof-of work algoritmu. Těžaři na svých zařízeních řeší složité matematické hádanky a vítěz získá odměnu za vytěžený blok a transakční poplatky.

Nejsilnější blockchain má stále Bitcoin a ačkoli si svoji kryptoměnu s vlastním blockchainem může vytvořit téměř kdokoli, bez silné sítě to nebude dávat smysl a jen málo současných altcoinů dlouhodobě přežije. DLT je pak obecně jakákoli distribuovaná účetní kniha, která může fungovat na odlišných principech. Jako příklad můžeme uvést altcoin IOTA, který používá tzv. Tangle

K čemu je blockchain?

Satoshi Nakamoto ve svém Bitcoin Whitepaperu definoval princip fungování Bitcoinu. Základem k pochopení blockchainu je pochopení principu tzv. proof-of-work (PoW) algoritmu, který tvůrce Bitcoinu popsal. Základy této technologie však sahají mnohem dál do minulosti a opírají se o šifrování a kryptografii, což jsou technické znalosti, které ovládají někteří programátoři.

Jako běžný uživatel kryptoměny byste měli znát alespoň základní terminologii, jaký je rozdíl mezi PoW, PoS a dalšími algoritmy těžby kryptoměn, jak provést transakci, jak použít kryptopeněženku apod. Naštěstí není nutné ovládat programování a spíše jde o to pravidelně číst, co se děje v kryptosvětě, zajímat se o jednotlivé projekty a co by mohly přinést světu. Jako v podstatě drobní rizikoví investoři (HODLeři), nebo obchodníci (tradeři), řešíme v první řadě peníze, ale není to pouze o tom.

Mým názorem je, že kryptoměny skutečně mohou přinést mnoho věcí, které budou znamenat velké zlepšení některých aspektů našich životů. Už to zdaleka není jen o svobodném přístupu k financím a možnosti poměrně ryhlých a levných celosvětových transakcí bez nutnosti třetí strany. Přísně vzato však první a dosud nejsilnější blockchain, za který považuji Bitcoin (resp. jeho neoddělitelnou část), vznikl právě kvůli umožnění fungování čistě peer-to-peer verze elektronických peněz.

Proč to nepůjde

Můžu se mýlit, proto bych rád, kdybyste mi k tomu pod článek nebo jinde v diskuzi napsali svůj názor. Mým názorem však je, že blockchain bez silné a alespoň trochu decentralizované kryptoměny, jako je Bitcoin, nedává smysl.

Nejsem odborník na IT, pouze se delší dobu zajímám o kryptoměny. Tohle však není problém programování, ale využití dané technologie. Proto věřím, že můj názor je legitimní. Blockchain je databáze, na tom se všichni vesměs asi shodneme.

Pokud budete chtít centralizovanou databázi, žádný blockchain nepotřebujete. Jednoduše zřídíte nějaký server, začnete pravidelně zálohovat, atd… I velké weby, firmy či státy tímto způsobem dokázaly dosud fungovat bez větších problémů a dříve dokonce jen na papíře. Nejsem si vědom nějakých zásadních problémů, které by bylo v tomto směru třeba zcela nevyhnutelně řešit.

Jistě, vývoj nezastavíte a že něco není naprosto nutné ještě neznamená, že to nezačneme používat. Když Ford pracoval na svém automobilu pro každého, také se mu lidé smáli, že je to k ničemu. Dnes už koně na cestách téměř nepotkáte, že? 🙂

Centralizovaná databáze je snáze napadnutelná, protože se nachází někde na nějakém serveru. Pokud hacker pronikne na centralizovanou burzu, může odcizit prostředky uživatelů, což se již také opakovaně stalo. Dokonce i samotná burza může podvést klienty. Proto začínají vznikat již také decentralizované burzy postavené na blockchainu.  Řekněme tedy, že blockchain skutečně využití má a může se týkát mnoha různých oblastí našich každodenních životů. Vraťme se ale k původní otázce.

Dává smysl podpora blockchainu bez kryptoměn?

Jak bylo řečeno, blockchain je distribuovaná databáze. Můžeme to přirovnat k jakékoli knize záznamů v elektronické formě. Rozdíl je snad pouze v tom, že zde se geniálně jednoduchou myšlenkou těžby podařilo nalézt způsob, jak zajistit, že všichni budou udržovat stejnou verzi knihy a nebude možné záznamy zpětně měnit, falšovat, smazat či jinak ovládnout a poškodit.

Jak ale zajistit, že k tomu nedojde, pokud zde nebude ona finanční motivace všech zůčastněných stran? Když těžaři schvalují transakce, dělají to za odměnu. Díky tomu je zájem velký a hashrate roste, což znamená větší sílu a bezpečnost celé sítě. Blockchain bez kryptoměny si ani neumím moc představit.

Vytvořit to nepochybně lze, to je jisté, ale v podstatě to s původní myšlenkou distribuované účetní knihy bude mít společný jen název. Blockckchain bez Bitcoinu či jiné kryptoměny nemá velkou naději na nějakou decentralizaci, ze které právě plyne většina výhod, které si od jeho použití slibujeme.

Závěr

Bitcoin je tak skvělý a úspěšný, a to i bez jakékoli marketingové kampaně, protože je decentralizovaný, nikdo ho neovládá, nemá žádné centrum, které by bylo možné napadnout. Jednotliví účastníci jsou finančně motivováni k tomu, aby ho udržovali v bezvadném chodu a naopak k útoku je třeba překonat nemalou finanční překážku díky silné síti. Blockchain bez těchto aspektů proto dle mého názoru nedává smysl.

Budu rád, pokud spolu dokážeme bez osobních útoků debatovat na toto téma, bez ohledu na to, zda se mnou souhlasíte nebo ne. Připojte se k nám prosím ve skupině Kryptokomunita CZ/SK na Facebooku a vyjádřete bez obav svůj názor. 🙂

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co číst dále?

Švýcarská vláda vypracovala plán na eliminaci právních překážek pro blockchain a DLT

Bitcoin zpět nad 7K $! CME futures brzy vyprší, co to může udělat s cenou?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *