Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Pokud Vlastníte 0,27 Bitcoinu, Jste Součástí 1 %! Stále jsme na začátku?

Milí čtenáři, vítejte opět na Hodlerovi, při čtení našeho pravidelného týdeníku HODL. V tomto díle se podíváme na některá zajímavá fakta ohledně Bitcoinu. Bude to pozitivní a hned v úvodu můžeme poznamenat, že Bitcoin je možná stále na začátku. Nyní ještě máme šanci vlastnit 0,27 BTC a zařadit se tak mezi 1 % lidí.

UPOZORNĚNÍ: Článek je informativní, odráží názory autora a není investičním doporučením. V kryptosvětě platí, že každý za svá finanční rozhodnutí zodpovídá sám.

Máme tady aktuálně bitcoinovou sezónu

Začněme aktuální situací. Přestože dle mého názoru se altcoinové sezóny určitě také dočkáme, momentálně je Bitcoin terčem rostoucího zájmu. Prudký růst od letošního jara byl pravděpodobně způsobený přílivem instituciálního kapitálu. Altcoiny jednoduše nemohly udržet krok. Vždy jsem tvrdil, že sice nejsem finanční poradce a rozhodnout se musí každý sám za sebe, ale je podle mě moudré držet alespoň část kapitálu právě v Bitcoinu.

Ale abych byl upřímný, až teprve zpětně si uvědomuji, že jsem mohl být předvídavější, pokud jde o altcoiny. Na mnohých grafech altcoinů můžeme vidět, že altcoinový ráj v roce 2017 předcházela stagnace a pokles oproti BTC. Je tedy možné, že se už nějakou dobu nacházíme ve stejné fázi. Otázkou je, jak dlouho ještě potrvá a zda bude následovat obrovský bull run jako minule.

  • Podívejte se třeba na graf Etherea. Před mohutným výstřelem nahoru, v březnu 2017, jeho cena v BTC rok klesala níže a níže.

Teď tu máme již několik měsíců bitcoinovou sezónu. Dominance BTC (podíl z celkového kryptomarketu) od lednového minima stoupla na dvojnásobek. Cena přibližně na trojnásobek. Lidé se pomalu začínají o Bitcoin opět zajímat, např. dle dat na Google Trends… To však ještě nemusí znamenat, že již nakupují.

Stále jsme na začátku

V dlouhodobém měřítku můžeme být stále na začátku. Vyplývá to z toho, jak realtivně malé množství kapitálu vám stačí, abyste se zařadili do horního 1 % lidí vlastnících Bitcoin. K zakoupení potřebného 0,27 BTC vám momentálně stačí asi 68 tisíc korun (při kurzu v době přípravy článku cca 252 000 Kč / BTC).

TOP, 1%

  • Jen 1 % lidí může vlastnit 0,27 BTC.

Momentálně je na světě asi 7,722 miliard lidí. Kdyby se mezi ně teoreticky rozdělil věškerý vytěžený i dosud nevytěžený Bitcoin rovným dílem, každý by mohl vlastnit přibližně 0, 0027 BTC. To je maximální množství Bitcoinu, na jaké by teoreticky mohl dosáhnout úplně každý člověk na planetě.

Z mnoha důvodů to však pochopitelně bude ještě méně. Významná část Bitcoinu byla během 10 let jeho existence nadobro ztracena. Některé odhady hovoří o desítkách procent. Dále je pak třeba vzít do úvahy, že někteří jedinci vlastní velké množství Bitcoinu, čímž se výsledné číslo jen a jen zmenšuje.

  • Abyste měli víc Bitcoinu, než na kolik může dosáhnout běžný člověk, stačí vám vlastnit 0, 0027 BTC. 

V aktuální tržní ceně asi 680 Kč.  Pakliže Bitcoin dosáhne masové akceptace, ať už jako prostředek směny, nebo jako investiční aktivům (komodita), jeho cena logicky musí tento deficit dohnat a významně narůst.

  • Pokud byste chtěli patřit do TOP 1 %, stačí vám k tomu 0,27 BTC.

Z výše uvedených důvodů by to však ve skutečnosti mohlo být ještě o poznání méně. Můžeme odhadnout vliv stracených a dosud nevytěžených mincí přinejmenším na 20 %, a to minimálně. Pokud to odečteme, dostáváme se na cca 0.216 BTC.

  • Celý Bitcoin může vlastnit při 7,722 miliardách lidí a 21 milionech BTC jen asi maximálně každý 368. člověk na planetě.

…Opět bychom po odečtení nevytěžených a ztracených mincích a s nárůstem populace mohli dojít k ještě vyšším číslům. Spíše se obáváme, že reálně bude mít takové množství BTC možná tak jeden z tisíce, jestli vůbec.

Porovnání se zlatem

Abychom ta čísla mohli lépe interpretovat, pojďme si je porovnat se zlatem. Celkově je všeho dosud vytěženého zlata podle dat z World Gold Council asi 187 200 tun. To je téměř 190 milionů kilogramů zlata celkově, přičemž dle hrubých odhadů se může až 1/3 zlata stále nalézat pod povrchem zěmě. To už se dostáváme asi na 250 milionů kg. To je tedy přinejmenším 10krát více, než konečné množství 21 milionů BTC.

  • Evivalent k 1 BTC vzhledem ke konečné zásobě je tedy přibližně 10 kg zlata.

Protože celkové konečné množství zlata v kilogramech je přibližně 10násobné oproti BTC v jednotkách. Samozřejmě mluvíme pouze o zlatu na Zemi, nikoli v okolním vesmíru. A je třeba dodat, že ta čísla nejsou přesná, jde nám o přibližný odhad.

  • 10 kg zlata aktuálně stojí téměř 11 milionů korun. Bitcoin asi čtvrt milionu.

Samozřejmě jde o hrubé odhady, které se mohou lišit, ale v zásadě platí, že kdyby Bitcoin dorovnal zlato, stál by asi 11 mil. Kč, tedy 474 tisíc dolarů. To znamená asi 40násobek ze současné ceny.

bitcoin, zlato, gold, kryptoměny, crypto, zlatý déšť

Jsme tedy na začátku?

Po zhodnocení výše uvedených informací není až tak jisté, jestli jsme skutečně na začátku, nebo zda již nejsme spíše za polovinou. Bitcoin již existuje přes 10 let a za tu dobu jeho cena rapidně rostla. Realisticky si řekněme, že jednou se ten růst musí výrazně zpomalit. Nicméně čísla naznačují, že teď ještě ten čas nenastal. Volatilita je stále velmi vysoká a co víc, jen jedno procento lidí může vlastnit 0,27 BTC.

Pokud Bitcoin cenově přibližně srovná zlato, tak už na toto množství nebude tak snadné dosáhnout. Mohlo by v takovém případě totiž stát až 3 miliony Kč. Nutno ještě dodat, že zlato se těží již tisíce let a data o jeho množství jsou jen odhady, mohlo by ho být mnohem více, nemluvě o tom, že jednou bude možné ho těžit v okolním vesmíru. 21 mil. BTC je konečné množství.

Závěr

Bitcoin je tu 10 let. Oproti zlatu je to jen takový pulec. Nemůžete si na něj sáhnout, ale co se týká užitečnosti, určitě se zlatu dokáže vyrovnat. Je to vlastně takové “zlato” pro moderní svět, které se snadno skladuje, snadno a velmi rychle převádí, a to po celém světě. Může vyřešit problémy propadu národních měn, ke kterým pravidelně dochází po opuštění krytí zlatem. Může se stát úložištěm hodnoty i prostředkem mezinárodní směny. Všechny tyto výhody mě vedou k názoru, že by zlato dorovnat určitě mohl. A co si o tom myslíte vy, jsme stále na začátku?

 

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Zdroje:
https://www.gold.org/
https://www.worldometers.info/
https://www.kurzy.cz/
https://www.ccn.com/
https://coinmarketcap.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

1 Comment

  • Zee Prime

    Pokud BTC dorovná zlato a bude stát 474k$, tak bude obsluhovat 2/3 světového HDP. Při současné rychlosti oběhu peněz a HDP to totiž bude stačit. Můj názor je, že výrazně nad 100.000 dolarů se BTC nikdy nedostane – protože než k tomu bude mít příležitost, tak ho nahradí jiná kryptoměna, kterou bude možno použít i jako světovou měnu. Na to ale BTC nemá infrastrukturu a asi ani nikdy mít nebude. Nicméně krypto jako celek má podle mě světlou budoucnost!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *