Kauzy

Hamás nezískal miliony prostřednictvím kryptoměn! Citovaný poskytovatel dat tvrdí, že to bylo špatně vyloženo

Sdílej

Pozdvižení bylo údajně bezdůvodné.. Neexistuje žádný důkaz pro něco jiného než „malé“ množství digitálních aktiv, které se dostaly do rukou teroristů, uvádí datová firma Elliptic.

Teroristický útok hnutí Hamás byl některými politiky ve Washingtonu důvodem pro novou vlnu anti-krypto nálad a výzev k jejich potlačení. Zprávy, které se objevily v médiích, spojovaly teroristickou skupinu s desítkami milionů darů v kryptoměnách.

Novinář Ian Talley byl jedním z autorů článku Journal z 10. října, ve kterém bylo uvedeno, že více než 90 milionů dolarů v kryptoměnách šlo teroristickým skupinám, přičemž jako zdroj uváděl data společnosti Elliptic.

Tato data však byla podle citované blockchainové analytické firmy špatně interpretována a značně přehnaná. V blogovém příspěvku tento týden Elliptic uvedl, že ačkoli Hamás začal experimentovat se získáváním finančních prostředků z digitálních aktiv, vybrané částky zůstávají ve srovnání s jinými zdroji financování nízké.

Podle nového vývoje to vypadá, že celé pozdvižené v americkém Kongresu o využívání kryptoměn teroristy stálo na novinářské kachně. Data platformy sice citovaly vysoké částky v kryptoměnách, ty však podle všeho nezahrnují jen kryptoměny teroristů, ale také ty v peněženkách brokerů.

Elliptic doplnil kontext, kde mimo jiné uvádí:

Hamás poprvé začal žádat o dary bitcoinů v roce 2019, přičemž dary vyvrcholily květnu 2021 během vypuknutí násilí v regionu. V dubnu 2023 však Hamás pozastavil veškerou kryptofundraisingovou činnost zaměřenou na veřejnost s odkazem na „obavu o bezpečnost dárců.”

Skupina dodala, že zaznamenala „zesílení nepřátelského úsilí amerických donucovacích orgánů proti každému, kdo se s naží podporovat odpor prostřednictvím této měny.” Stalo se tak po operacích s cílem zabavit kryptopeněženky používané k praní darů, identifikaci dárců a uzavření webové stránky pro získávání finančních prostředků. Dříve, v roce 2021, začal izraelský Národní úřad pro boj proti financování teroru (NBCTF) vydávat příkazy k zabavení kryptopeněženek s vazbami na Hamás a spolupracoval s burzami na zmrazení účtů.

To ilustruje slabost kryptoměn jako nástroje pro získávání finančních prostředků na terorismus. Transparentnost blockchainu umožňuje sledovat nezákonné finanční prostředky a v některých případech je propojit s identitami v reálném světě. Kromě toho uživatelé kryptoměn obvykle využívají centralizované služby, jako jsou burzy nebo stablecoiny. Tyto služby reagují na žádosti orgánů činných v trestním řízení o zmrazení prostředků pomocí odkazů na nezákonnou činnost, nebo tak činí proaktivně samy na základě poznatků z analýzy blockchainu.

…Od útoků Hamásu ze 7. října je nejprominentnější tamní veřejná krypto fundraisingová kampaň provozována Gaza Now, zpravodajskou organizací pro Hamás. Od 7. října však bylo darováno pouze 21 000 $ v kryptoměně a díky úsilí kryptopodnikatelů a výzkumníků byla velká část zmražena – což brání Gaza Now využít tyto prostředky. 9. října Gaza Now poslala kolem 2 000 $ z darované kryptoměny na burzu, pravděpodobně k výplatě, kde byla okamžitě zmrazena. Navíc kolem 9 000 dolarů v darech stablecoinů bylo zmrazeno společností Tether, vydavatelem stablecoinů.

Naproti tomu kryptofundraising na humanitární účely v Izraeli vzkvétá. Například společnost Crypto Aid Israel obdržela do 19. října více než 185 000 dolarů v krypto darech na podporu těch, kterých se útoky dotkly.

Během posledních dvou týdnů politici a novináři vykreslovali veřejné kryptofinancování jako významný zdroj finančních prostředků pro Hamás a další teroristické skupiny, ale data to prostě nepodporují. Žádná veřejná kampaň zaměřená na shromažďování kryptoměnových prostředků ze strany teroristické skupiny nezískala významné množství darů ve srovnání s jinými zdroji financování.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE
Leave a Comment

Nejnovější články

Kdyby kryptotrh pochopil posun ve Washingtonu, bude už na novém ATH: Generální ředitel Bitwise Matt Hougan

Zatímco Bitwise zveřejnila zprávu o transakčních úsporách v rámci etherového ekosytému, které jsou 10násobné oproti…

14. 6. 2024

Dobrý konec špatného osudu Luny? Spíš ne! Investoři si ponechají ztráty, SEC 4,47 miliardy USD a komunita projekt

Po pádu ekosystému Terra (LUNA) přispěchala americká SEC, vysoudila 4,5 miliardy dolarů a ukončila tak…

14. 6. 2024

Americké společnosti na těžbu Bitcoinu (BTC) rostou o 10 % poté, co Trump slíbil, že podpoří těžařský segment

Akcie těžařů bitcoinů (BTC) ve středu prudce stouply poté, co prezidentský kandidát Spojených států Donald…

13. 6. 2024

Predikce ceny bitcoinu po oznámení údajů o inflaci v USA. Je výhled pro cenu BTC býčí nebo medvědí?

Bitcoin (BTC) se aktuálně obchoduje za 67 715 USD. Jeho cena klesla ze včerejšího maxima…

13. 6. 2024

Více než 200 milionů dolarů za den odteklo z kryptoburzy OKX po zprávách o bezpečnostních incidentech

Globální kryptoměnová burza OKX se dostává do problémů. V důsledku zpráv o narušení bezpečnosti uživatelé…

13. 6. 2024

Kryptosvět utrpěl v důsledku útoků celkové ztráty ve výši 435 miliard korun za 13 let: Crystal Intelligence

Hackeři a podvodná schémata po 13 letech útoků na kryptokomunitu, uživatele, kryptoburzy a další projekty…

13. 6. 2024
 

Provozovatelem webu je fyzická osoba zapsaná v Živnostenském rejstříku. Informace o provozovateli. Návštěvou stránky Kryptohodler výslovně souhlasíte s podmínkami - více zde.

info@kryptohodler.cz

This website uses cookies.

Read More