Bizarní umělecké dílo se skládá z běžného banánu z obchodu přilepeného na zeď lepicí páskou. Za tento neobvyklý skvost nakonec Sun po výhře v aukci v New Yorku zaplatil 4násobek odhadní ceny.
Z celkové částky 6,2 milionu dolarů stál banán nalepený na zeď 5,2 milionů dolarů a další 1 milion dolarů zakladatel kryptoměny Tron zaplatil na poplatcích společnosti Sotheby’s, která aukci pořádala.
Justin Sun se po získání tohoto kousku vydal na X, kde k tomu uvedl:
S nadšením oznamuji, že jsem koupil banán!
Jsem Justin Sun a jsem nadšený, že se mohu podělit o to, že jsem úspěšně získal ikonické dílo Maurizia Cattelana, Comedian [komik], za 6,2 milionu dolarů, pokračoval Sun ve svém sdělení:
Toto není jen umělecké dílo; představuje kulturní fenomén, který spojuje světy umění, memů a kryptoměnovou komunitu. Věřím, že toto dílo bude v budoucnu inspirovat více úvah a diskuzí a stane se součástí historie. Je mi ctí být hrdým majitelem banánu 🍌 a těším se, že podnítí další inspiraci a bude mít dopad na umělecké nadšence po celém světě.
Dražba začala na 800 000 dolarech a rychle se raketově vyšplhala na miliony. Sunova nejvyšší nabídka 5,2 milionu dolarů plus 1 milion dolarů na poplatcích Sotheby’s, celkem cca 125 milionů korun, překonala čtyřnásobek předprodejního odhadu za banán, který byl mezi 1 milionem a 1,5 milionu dolarů.
Za své peníze Sun získal doslova čerstvý banán přilepený na zeď lepicí páskou. A to ještě není všechno. Když totiž začne hnít, majitel ho může vyměnit, takže si Sun kromě díla a certifikátu zaplatil i návod, jak banán přilepit na zeď.
Nyní říká, že se chystá ho sníst:
Navíc v příštích dnech budu osobně jíst banán 🍌jako součást tohoto jedinečného uměleckého zážitku, který ctí své místo v dějinách umění i pop kultuře.
Prvenství však nemá, protože už někdo jedl banán před ním. Například v dubnu loňského roku, když bylo dílo vystaveno v muzeu umění v Soulu, snědl banán student, který pak přilepil slupku zpět na zeď. Později řekl, že to snědl, protože vynechal snídani a měl hlad.
Chainlink (LINK) spolupracuje s Microsoftem na CBDC centrální banky Brazílie – DREX