Myšlenka ohrožení bitcoinové technologie novými kvantovými superpočítači přichází po každém oznámení úspěchu společnosti Google ve vývoji kvantových čipů. Měli by se hodleři bát o své BTC?
V první řadě, nový kvantový čip Willow sice představuje významný pokrok, ale stále ještě zdaleka není hrozbou pro šifrování kryptoměn a je prakticky jisté, že se na tom ještě roky nic nezmění.
Tým společnosti Google Quantum AI říká, že jeho nový kvantový výpočetní čip je schopen vyřešit stejný výpočetní problém, který by jednomu z nejlepších superpočítačů zabral asi 10 milionů let, za méně než pět minut.
To je jiste úctyhodný výkon a žádný nadšenec do technologií se neubrání nadšení. Zdá se, že kvantové počítače jsou budoucnost a mohou zásadním způsobem posunout technologický rozvoj a rozvoj poznání naší společnosti, což je pozitivní zpráva.
Jako každá technologie, i zde existují určitá rizika a hrozby. V našem případě se bavíme o hrozbě pro šifrování a bezpečnost algoritmů, jako je SHA-256. Netýká se to přitom zdaleka jen Bitcoinu a kryptoměn obecně, ale také celé řady služeb na internetu, včetně těch finančních, jako je bankovnictví, atd.
Domníváme se, že stejně jako není na místě nad potenciálními riziky mávnout rukou, neměli bychom ani propadat panice či hysterii a zoufale prodávat všechna svá aktiva držená elektronicky a vrátit se k hotovosti.
Existuje zásada: „problém, který má řešení stojí za to vyřešit, ten, který řešení nemá, nemá cenu řešit.” V našem případě se na štěstí jedná o první možnost a existují odpovědi na kvantové počítače pro Bitcoin i banky. Je tedy na vývojářských týmech a společnostech, aby včas vyvinuly kvantově odolné systémy a na nás, jako veřejnosti, abychom to od nich požadovali.
Technický podnikatel a bývalý senior produktový manažer pro Google Kevin Rose klidnil případnou paniku investorů. Ve svém příspevku na X z 9. prosince uvedl že Willow stále ještě zdaleka není hrozbou pro kryptoměny.
Podle Rose by pro kompromitaci šifrování Bitcoinu byl potřeba kvantový počítač s přibližně 13 miliony qubitů, aby bylo dosaženo dešifrování do 24 hodin.
Naproti tomu čip Willow od Googlu, i když jde o významný pokrok, obsahuje 105 qubitů, uvedl.
David Marcus, generální ředitel platební platformy Lightspark, přesto uvedl, že si podle něj většina lidí plně neuvědomuje význam tohoto průlomu od Googlu.
Postkvantová kryptografie a šifrování se musí dát do pohybu, uzavřel.
Cena altcoinu Ethereum by mohla prolomit 5 000 dolarů „za pár dní,“ říká Inmortal