Sněmovna v pátek schválila návrh, který obsahuje řadu rozumných regulačních změn pro kryptoměny. Narovnat by se měly podmínky pro danění kryptoměn. Česko by díky změnám mohlo opět ukázat, že má budoucnost v technologiích a může stát v popředí.
Pro přijetí zákona hlasovalo všech 174 přítomných poslanců napříč poslaneckými kluby. Nastavení příznivé regulace i rychlé licenční řízení podle zpravodaje Jiřího Havránka (ODS) pomůže udržet kryptofirmy v tuzemsku a může motivovat i další, aby se do tuzemska přesunuly.
Poslanci odhlasovali narovnání podmínek pro investory a dlouhodobé držitele digitálních aktiv. Nově schválený pozměňovací návrh obsahuje mimo jiné také tříletý časový test, který v praxi sjednocuje zdanění výnosů z kryptoměn a akcií či nemovistostí.
Lidé investující v České republice do kryptoměn by podle nové legislativy nemuseli danit zisky z kryptoměn, pokud neprodají po dobu tří let, a to až do výše 40 milionů korun. To staví krypto investice na roveň cenných papírů, jako jsou akcie. Změna může podpořit přijetí Bitcoinu a kryptoměn.
Od daně bude dále osvobozen každý, kdo v rámci jednoho kalendářního roku prodá kryptoměny do 100 tisíc korun. To umožní hodlerům a dalším uživatelům kryptoměn platit kryptoměnou drobné částky v obchodech či restauracích bez nepřiměřené byrokratické zátěže.
Roman Valihrach, šéf kryptoměnové burzy Coinmate, k tomu uvedl:
Hlasování o zavedení časového a hodnotového testu pro kryptoměny je pro českou kryptoscénu obrovský milník. Češi patří mezi světovou špičku, pokud jde o přijetí a využití kryptoměn, a proto jsme rádi, že i naše politická scéna tento pokrok podpořila a schválila zákon, který zajistí kryptoměnám férovější postavení v daňovém systému.
Na návrh rozpočtového výboru umožní novela licencovaným obchodníkům s kryptoaktivy, aby měli právo zřídit si v bance bankovní účet. Banka bude mít právo jim za stanovených podmínek naopak tuto službu odmítnout. Dohlížecím orgánem nad trhem kryptoměn se stane ČNB.
Zákon implementující evropské krypto regulace MiCA, který má přinést lepší ochranu spotřebitelů a prevenci praní špinavých peněz, nyní dostane k projednání Senát a následně ho ještě musí podespat prezident.
Příprava na digitální euro pokračuje: Potenciální rozhodnutí o spuštění v říjnu 2025!