Sobota, 2 prosinceVítejte na hodlerském webu! ** KYTKA JE ZPĚT! **

51% útok na Bitcoin by stál 630 000 USD za hodinu! Jak je na tom Ethereum a další altcoiny?

Hodinový 51% útok na Bitcoin by aktuálně vyšel na 630 tisíc dolarů, tedy cca 15 milionů a 500 tisíc Kč. Jedná se o odhadované náklady na zakoupení, resp. vypůjčení takového množství výpočetního výkonu, který by umožnil získat většinový podíl hash rate dané sítě. Aby mohl případný útočník doopravdy útok dotáhnout do konce, musel by disponovat alespoň 51 % výkonu sítě po tak dlouhou dobu, aby byl schopen vytvořit nejdelší větev blockchainu. Chcete vědět, jak si stojí Bitcoin a další krypoměny využívající algoritmus PoW (proof-of-work)?

Kolik stojí 51% útok?

Kryptoměny využívající algoritmus těžby, tedy PoW, mohou být náchylné vůči 51% útokům. Aby případný útočník mohl takový útok provést, musel by disponovat 51 % celkového výpočetního výkonu v dané síti. V praxi by pravděpodobně hodina nestačila, nicméně i tak je to dobrý ukazatel pro porovnání síly a zabezpečení jednotlivých kryptoměn. Bitcoin je i v tomto ohledu stále nejsilnější kryptoměnou a následující čísla z Crypto51.app to jen potvrzují. Upozorňujeme, že se jedná o teoretické náklady a v praxi by zakoupený výkon z NiceHash na útok na BTC zdaleka nestačil – není ho tam dostatek.

 • 51% útok je možné využít pro tzv. Double-spending, neboli dvojí utratu (jedné mince). Spočívá v tom, že útočník po provedení transakce naváže na předchozí větev, kde tato transakce není zahrnuta, a začne těžit další bloky, což mu umožní tytéž mince použít / utratit dvakrát. Zároveň však platí, že ani většinový podíl výkonu sítě neumožní vytvářet neexistující transakce, krást cizí mince či vytvářet mince neexistující.

Tip: FBI varuje kryptohodlery před nárůstem podvodů v souvislosti s Covid-19

Náklady na hodinový 51% útok:

 • Bitcoin (BTC) $630,509
  #1
 • Ethereum (ETH) $89,051
  #2
 • Ravencoin (RVN) $21,972
  #51
 • Litecoin (LTC) $12,302
  #7
 • Bitcoin Cash (BCH) $10,485
  #5
 • Zcash (ZEC) $7,947
  #26
 • Bitcoin SV (BSV) $6,020
  #6
 • Ethereum Classic (ETC) $4,599
  #21
 • Dash (Dash) $2,873
  #20

Update: Upozornili jste nás, že Dash by měl být vůči 51% útoku imunní. Za tímto účelem Dash vytvořil Chainlocks. Na svém blogu k tomu uvádí: „Myšlenkou ChainLocks je provádět ověřitelné celosíťové měření / hlasování podle pravidla „first-seen“. Pro každý blok je vybrán LLMQ několika stovek masternodů a každý zúčastněný člen podepíše první blok, který vidí, jak prodlužuje aktivní řetěz. […] Pokud dostatek členů (např. > / = 60 %) uvidí stejný blok jako první blok, budou moci vytvořit zprávu P2P (CLSIG) a šířit ji do všech uzlů v síti.”

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Coinbase

Registrací na Coinbase přes náš odkaz získáte zdarma 10 USD v bitcoinech po prvním nákupu kryptoměny.

VÍCE ZDE

Binance

Registrací na burze Binance přes náš odkaz získáte doživotní 10% slevu na obchodních poplatcích.

VÍCE ZDE

2 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *