FBI očekává nárůst podvodů s kryptoměnou souvisejících s pandemií COVID-19. Uvádí to ve své tiskové zprávě ze dne 13. 4. 2020. Zde se dále píše: „Na celém světě není jen mnoho poskytovatelů služeb virtuálních aktiv, ale také tisíce kryptoměnových kiosků po celém světě, které zločinci využívají k usnadnění svých programů. Mnoho tradičních finančních zločinů a programů praní peněz je nyní organizováno prostřednictvím kryptoměn.“
FBI doporučuje – buďte v pozoru
Podvodníci cílí na všechny věkové skupiny. Využívají přitom „zvýšený strach a nejistotu během pandemie COVID-19, aby ukradli vaše peníze a prali je prostřednictvím komplexního kryptoměnového ekosystému.” „a celém světě není jen mnoho poskytovatelů služeb virtuálních aktiv, ale také tisíce kryptoměnových kiosků po celém světě, které zločinci využívají k usnadnění svých programů. Uvádí FBI a dodává, že „mnoho tradičních finančních zločinů a programů praní peněz je nyní organizováno prostřednictvím kryptoměn.
Jedná se o zločiny, jako jsou pokusy o vydírání. Známé jsou e-maily nebo dopisy, ve kterých podvodníci tvrdí, že mají přístup k vašim osobním informacím nebo znalostem vašich „špinavých tajemství,“ a požadují platbu v bitcoinech. V souvislosti s Covid-19 FBI zaznamenala nové podvody, kdy korespondence vyhrožuje, že infikuje příjmce pošty i jeho rodinu koronavirem, pokud nepošle požadované prostředky na bitcoinovou peněženku.
Další podvody nabízejí práci z domova. Uchazeče však požádají o přijetí “daru,” který mají převzít na svůj účet a následně vložit do bitcoinového bankomatu. „ Takzvaný „dar“ jsou pravděpodobně peníze ukradené ostatním,” uvádí zpráva FBI. Ta dále zmiňuje například také investiční podvody pomocí ICO a nabídek, „které se zdají příliš dobré na to, aby to byla pravda.”
Tip: 51% útok na Bitcoin by stál 630 000 USD za hodinu! Jak je na tom Ethereum a další altcoiny?
Závěr
FBI říká, že existují legitimní charitativní organizace, investiční platformy a weby, které přijímají platby v kryptoměně. Nicméně podle ní by měl být „tlak na použití virtuální měny považován za významnou červenou vlajku.” A přidává další tipy, jak se proti těmto podvodům chránit:
- Před odesláním plateb / darů ověřte, zda je prodejce / charita legitimní, a přijímá kryptoměnu.
- Proveďte rozsáhlý výzkum potenciálních investičních příležitostí.
- Nepoužívejte své osobní bankovní účty pro činnosti související s podnikáním z domova ani neposkytujte informace o svém bankovním účtu někomu, kdo není na účtu uveden.
- Před vyplacením pokusů o vydírání i před převedením peněz na kryptoměnu se obraťte na orgány činné v trestním řízení.