Pondělí, 24 červnaVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Youtube smazalo video Jaroslava Duška: Pochválil blockchain a řekl, že pravidla komunity musí tvořit komunita

Jsou Velikonoce a na žádné složité technické rozepisování dnes nemám chuť a věřím, že ani vy ne. Místo toho to dnes bude takové společné zamyšlení. V úvodu mi dovolte jen zmínit Jaroslava Duška, což umožní tento obsah lépe optimalizovat pro vyhledávače, které budou vědět, že skutečně v článku hovoříme o tom, co máme v nadpise. V našem případě tomu tak skutečně bude, Jaroslav Dušek mě totiž k napsáni tohoto článku inspiroval. Ukazuje, jak se mohou obyčejní lidé začít obracet ke kryptoměnám a blockchainu, když už budou mít dost toho omezování, cenzury, různých zákazů kam můžete poslat peníze, kde můžete co říkat, o čem psát, nebo jaká videa můžou existovat na internetu…

Blockchainové náboženství

Jak víte, blockchain má miliony forem a využití. Jedni v něm vidí obrovský potenciál, jiní ho zatracují a další říkají, že vlastně neexistuje. Když si to po sobě v přečtu v tento velikonoční čas, skoro jako bych mluvil o Ježíši. Také v kryptokomunitě si ale někdy člověk může připadat jako v náboženství, kde různé skupiny zastávají různou víru – bitcoinoví maximalisti, altcoineři, vývojáři podnikových blockchainů, zarytí příznivci BCH či BSV, kteří říkají, že jen jejich mince je jediný pravý Bitcoin… V zásadě nás všechny spojují kryptoměny a blockchain, ale každý to vidí trochu jinak, což je v pořádku. Horší by bylo, kdyby si někdo začal nárokovat právo rozhodovat o tom, která skupina může své názory veřejně šířit a která ne, kdo má právo mluvit a kdo musí mlčet. Je to podobné, jako když jedna sekta začne válčit s druhou a snažit se dokázat, že jen její bůh je ten skutečný. Přitom, ať si každý věří čemu chce, pokud tím nikoho neomezuje, je to jeho právo.

Cenzura a svoboda

Narodil jsem se ve světě, kde se věřilo, že každý má právo myslet si co chce. Dokonce jsme zašli “tak daleko”, že jsme věřili, že každý má dokonce právo říkat, co si myslí, pokud tím nenarušuje práva někoho jiného. Asi vás tedy nepřekvapí, že pro mě je svoboda o tom, že si můžu říkat a dělat co chci, pokud to neškodí někomu jinému. První otázkou na zamyšlení tedy je, je toto skutečně svoboda? Máme nyní takovou svobodu? A ohrožuje ji něco nebo někdo? Tyto otázky nechávám záměrně otevřené.

Pojďme dál, a to rovnou k té cenzuře. Není to jen platforma Youtube vlastněná vyhledávačem Google, a hned se dostanu ke smazanému videu Jaroslava Duška, jde o celý internet. Již nějakou dobu slýcháme, že se s tím musí něco dělat, protože si tam může každý říkat co chce, což by mohlo být nebezpečné. Snahy o určitou cenzuru internetu nejsou vůbec tajné. Jsou prezentovány zcela veřejně a podepírány různými nebezpečími – jako je rasismus, terorismus a nyní i koronavirus. Jak asi víte, Youtube automaticky demonetizovalo každé video, kde byla jen zmínka o koronaviru. V tom by problém nebyl, jenže možná nevíte, že když to Youtube udělá, tak současně danému videu razantně sníží dosah, nebude ho ukazovat a lidé ho tím pádem neuvidí.

Jaroslav Dušek a co se stalo na kanále divadla Kampa

Již v úvodu rozhovoru s Martinou Kociánovou nás Jaroslav Dušek pobavil, když na otázku, proč opakuje své jméno a jméno moderátorky, odpověděl, že „to bylo kdyby si to náhodou pustil nějaký blbec.” Pak se ale pustil do vážných témat. „Tato doba vyjevuje, kdo jsme,” zaznělo mimo jiné.

Video Jaroslava Duška s hostem Milanem Calábkem, které mělo 500 000 zhlédnutí, bylo smazáno z Youtube. Milan Calábek zde „vyslovil doporučení určitých bylin, přípravků a léků, které by mohly být účinné proti koronaviru nebo jako prevence. […] Mě to ohromně pobavilo, protože mě snad poprvé v životě někdo zakázal. […] Ani za komunistů jsem nezakusil zákaz, jedinkrát snad…”

S Youtube nelze komunikovat

„Do divadla přišla zpráva, jakoby anonymně z nějakého jako Youtube někoho, že to naše video bylo staženo z důvodu, že porušuje pravidla komunity uživatelů Youtube, kde není dovoleno – teď to volně parafrázuju, já to neumím zpaměti – zobrazovat nebezpečné aktivity, které by mohly vést k poškození zdraví či dokonce ke smrti. A pak tam bylo něco, že to nesmí být předváděno senzacechtivým či pobuřujícím způsobem. Nebo tak nějak to tam je. A napsali, že můžeme podat odvolání. […] Představ si, že na to odvolání tam máš dva řádky,” podivuje se Jaroslav Dušek.

Na otázku, zda by Youtube mohlo sdělit, které pasáže jsou škodlivé, aby je mohli vystřihnout, přišla jen „lakonická odpověď, že to bylo přezkoumáno znovu, že to překračuje pravidla a pak tam byla nějaká taková věta, že: Uživatel účtu ponese jakékoli postihy. […] A předastav si, že tím ta komunikace s tím Youtube končí, protože ono to potom jakoby nějak zmizí a ty už nemáš komu odpovědět.”

„…A teď si představ tu nesmírnou srandu. Objevily se minimálně už dvě studie, které říkají, že antabus, doporučovaný Milanem Calábkem, antabus s glukonátem měďnatým by mohly léčit koronavirus,” dodává herec.

Jaroslav Dušek zřejmě vidí cestu v blockchainu

„My nepotřebujeme, aby nás pořád kontrolovali nějací lidi, kteří se domnívají, že jsou chytřejší než ostatní. A domnívají se, že mají právo ostatním vnucovat svoje nějaké představy o správnosti života. Tohle je ten starý svět – se domnívám – končí, odchází. […] Myslím že lidi dneska už si vytvoří jiný typ spojení – blockchainové systémy. Dneska už vzniká, místo Youtube, Dtube, že jo, který je postavený na blockchainovém způsobu. Tam už pak nebude moct někdo jen tak mazat, jak se mu to zamane, nějké příspěvky. Pak o tom rozhoduje ta komunita. Opravdová komunita, ne někdo, kdo se tváří že je komunita, […] kdo vůbec nevíš kde je a on ti tady zruší video s tím, že jsi porušil pravidla komunity. Pravidla komunity musí tvořit komunita.”

Závěr

Užijte si pokud to půjde ve zdraví Velikonoce a krásné jarní počasí. Celé video s Jaroslavem Duškem na kanále Svobodné universum, ze kterého jsme čerpali v tomto článku, si můžete přehrát zde, zatím smazáno nebylo:

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *