Pondělí, 22 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

Argentinské Peso na Hraně Hyperinflace – Země Zavádí Měnové Kontroly

Argentinské státní měna Peso se potácí na hraně hyperinflace. V problémech s domácí měnou zavádí omezení nákupu a držení cizích měn pro domácnosti i podniky.

Argentina Bojuje s Nástupem Hyperinflace

Tzv. měnové kontroly, které země zavedla, se týkají jak jednotlivců, tak i podniků. Ve snaze o posílení státní měny peso a zvýšní likvidity na trhu s ním omezili možnost nákupu cizích měn. Vzhledem k částce, která je stanovena na 10 000 $ měsíčně max., se kontrola kapitálu kromě úspor domácností dotkne hlavně  firem. Ty budou mj. muset likvidovat své USD a další cizí měny ihned po obdržení platby.

Graf Argentinské peso ARS-Kč
Graf: argentinské peso ARS / Kč (zdroj: Kurzy.cz)

Argentinské peso oslabuje velmi vytrvale od začátku roku 2002, kdy v zemi nastala měnová krize. Lidé začali hromadně vybírat peníze z bank, nakupovat zahraniční měny a utíkat z pesa. Tehdejší vláda zmrazila bankovní konta a dovolila vybírat jen malé částky. „Během konce prosince [2001] a začátku ledna se postupně v úřadu prezidenta vyměnili 4 politici a 3 z nich rezignovali

.”

Nastal kolaps ekonomiky i státní měny. Peso ztratilo asi 80 % své hodnoty, lidé chudli obrovskou rychlostí, země se zmítala v problémech a na ulicích se zvýšilo násilí. Na grafu výše vidíte strmý propad, ke kterému tehdy došlo. Od té doby však hyperinflace stále klepe na dveře, lépe řečeno se plíží do dveří. V roce 2001 mělo peso hodnotu okolo 40 Kč, v roce 2002 necelých 9 korun, v roce 2019 0,4 Kč…

Nejnovější oslabení a nestabilitu údajně vyvolalo vítězství vůdce opozice Alberta Fernándeze v srpnovém předběžném hlasování, před říjnovými prezidentskými volbami, kdy se zároveň volí také zástupci do parlamentu. Jak již bylo řečeno, nyní v zemi platí měnové kontroly a zákaz nákupu cizích měn nad hodnotu 10 000 $ měsíčně. Má se za to, že řada lidí i podniků může před hyperinflací utíkat do Bitcoinu a dalších kryptoměn.

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Zdroj:
https://coinspace.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *