Sobota, 24 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Lightning Network Zaznamenal Bezpečnostní Chybu

Lightning Network, off chain řešení škálovatelnosti Bitcoinu, měl bezpečnostní problém. Ten se již podařilo vyřešit a uživatelé si nyní musí nainstalovat aktualizaci.

Lightning Network měl problém

Problém 2 vrstvy, stojící “nad” bitcoinovou sítí, odhalil australský vývojář. O co konkrétně šlo ještě nebylo zveřejněno, aby měli všichni uživatelé čas na update. Bezpečnostní mezera údajně hrozila uživatelům ztrátou prostředků. Další problém LN pak naznačuje snížení kapacity.

Lightning Network, kapacita, sítě
Graf: kapacita LN (zdroj: Bitcoinvisuals.com)

Lightning Network má momentálně kapacitu asi 830 BTC. Dosavadní maximum využití zaznamenal v květnu, kdy se kapacita vyšplhala až lehce nad 1100 BTC. Rozsah využití LN v průběhu času vidíte na grafu výše (modře je pro srovnání dolarová hodnota).

Co je Lightning Network (LN)

Blesková síť je off chain řešení škálovatelnosti. To znamená, že transakce nejsou zaznamenávány na blockchainu. Funguje to tak, že si 2 uživatelé nejprve vytvoří mulitisignature (multipodpisovou) peněženku, ke které budou mít přístup svými privátními klíči. Následně do této peněženky vloží nějaké množství BTC a otevřou platební kanál. Nyní mezi sebou mohou v rámci LN provádět prakticky libovolné množství plateb.

Dokud je kanál otevřený, může zpracovávat transakce nejen mezi těmito dvěma lidmi či společnostmi, ale dokonce poslouží i k přenosu prostředků posílaných v rámci jiných kanálů. LN se  pokusí najít cestu, jak odeslat prostředky dokonce i mezi stranami, které mezi sebou kanál otevřen nemají, ale mají ho otevřen s někým jiným.

Teprve po uzavření kanálu se na základě konečné rozvahy provede transakce na blockchainu a zároveň dojde k vypořádání zůstatků. Hlavní výhodou je snížení transakčních nákladů pro uživatele a výrazné zvýšení rychlosti a množství samotných transakcí, které je omezené. Příznivci bleskové sítě v tom vidí potenciál, jak zpřístupnit Bitcoin coby platební prostředek pro běžné platby.

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Zdroje:
https://dailyhodl.com/
https://cointelegraph.com/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *