Salvador údajně jedná s Mezinárodním měnovým fond (MMF) o půjčce ve výši 1,3 miliardy dolarů výměnou za to, že pustí k vodě nejzásadnější oblast ve svém zákoně o bitcoinech.
Salvador, první země na světě, která přijala Bitcoin jako zákonné platidlo, údajně pod tlakem MMF upouští od části svých ambic v oblasti BTC. 9. prosince o tom informoval deník Financial Times s odkazem na lidi obeznámené s touto záležitostí.
Podle zvěstí Salvador pod tlakem MMF upustí od přijímání Bitcoinu jako zákonného platidla a místo povinnosti přijetí BTC pro podniky by z něj učinil volitelnou dobrovolnou alternativu.
Dohoda má být údajně dokončena v příštích dvou nebo třech týdnech. Kromě 1,3 mld. dolarů od MMF se hovoří o další půjčce ve výši 1 miliardy dolarů od Světové banky a 1 miliardy dolarů od Meziamerické rozvojové banky v příštích několika letech.
MMF již dlouhodobě opakovaně vyzýval Salvador, tamní vládu a prezidenta Nayiba Bukeleho, aby zrušili povýšení Bitcoinu na zákonné platidlo. Toto rozhdnutí oficiálně v zemi platí od září 2021. Již během příprav v červenci téhož roku MMF vzkazoval:
Pokud by zboží a služby byly oceněny jak ve skutečné měně, tak v kryptografických aktivech, domácnosti a podniky by vynaložily značný čas a zdroje na výběr, které peníze držet, na rozdíl od zapojení do produktivních činností.
Nerealizované zisky Salvadoru z Bitcoinu dosáhly 333 milionů USD během nedávného růstu kryptoměny na hodnotu 100 000 dolarů.
Zpráva o tom, že Salvador má zařadit zpátečku od Bitcoinu, pravděpodobně vyvolala či prohloubila opětovný propad pod milníkovou cenovku a otřesy na kryptotrhu jako celku. V tuto chvíli se BTC obchoduje za 97 700 USD a řada altcoinů se propadla o 10 i více procent.
Sněmovna České republiky schválila důležité změny pro kryptoměny včetně časového testu!