Pondělí, 27 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Spotřeba energie v kryptoměnách vzroste do roku 2026 o více než 30 %, ale umělá inteligence sežere 10krát více

Kryptoměny využívající technologii Proof-of-work, jako je Bitcoin, jsou velkými žrouty elektrické energie. Mezinárodní energetická agentura na ně stále ukazuje prstem, ale očekává raketový nárůst spotřeby jiného odvětví – AI.

Energetické společnosti se topily v ziscích, když cena elektřiny na trhu prudce vzrostla. Spotřebitelé nyní čekají, že se po splasknutí bubliny nižší ceny konečně plně propíšou také do cen pro konečné spotřebitele. Dlouhodobý výhled však nevěstí nic dobrého.

I lajkům začíná být zjevné, že se v Evropě schyluje k dlouhodobému nedostatku energií. Přispěly k tomu problémy s dodávkami ropy a plynu, nesmyslné vypínání některých fungujících jaderných elektráren a nárůst spotřeby, který se neodvratně blíží i díky bezprecedentnímu politickému tlaku na rozvoj elektromobility.

Světový trh s elektřinou prochází hlubokými změnami. Odvětvím smýká dekarbonizace a čelí novým vzorcům spotřeby. Právě spotřebě energie do roku 2026 se věnovala zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA) z roku 2024.

Podle IEA nejsou všechny zprávy o spotřebě energie špatné:

Výroba elektřiny je v současnosti největším zdrojem emisí oxidu uhličitého (CO2) na světě, ale je také odvětvím, které je leaderem přechodu k čistým nulovým emisím, uvádí zpráva s tím, že hlavním zdrojem energie se v roce 2025 stanou obnovitelné zdroje.

Spotřeba energie datovými centry, AI a kryptoměnami se podle agentury může do roku 2026 více než zdvojnásobit a přesáhnout 1 000 terawatthodin (TWh). Třetina všech datových center se nachází ve Spojených státech.

Umělá inteligence v tom má hrát velkou roli, přičemž se očekává, že spotřeba energie AI vzroste mezi lety 2023 a 2026 desetinásobně. Samotný ChatGPT by měl v tomto období spotřebovat téměř 10 TWh ročně. Každý požadavek ChatGPT spotřebuje téměř 10krát více energie než vyhledávání Google.

Bitcoin v roce 2023 spotřeboval 120 TWh z celkových 130 TWh použitých při veškeré těžbě kryptoměn. Poslední uvedené číslo vzrostlo ze 110 TWh v roce 2022, kdy představovalo 0,4 % světové spotřeby energie. IEA předpověděla, že těžba kryptoměn bude do roku 2026 využívat 160 TWh.

Z dat plyne, že spotřeba datových center, včetně Ai a Bitcoinu, nabízí prostor ke zlepšení energetické účinnosti. Vzhledem k tomu, že dosahují jen zlomku procenta světové spotřeby, však mohou existovat mnohem zásadnější faktory, které budou řídit poptávku.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *