Čtvrtek, 22 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

14 let od vydání bitcoinového whitepaperu!

Je tomu již 14 let od publikace základního textu o Bitcoinu, kterým je tzv. Bitcoin whitepaper. Proč na tom záleží?

14 let whitepaperu BTC

Před 14 lety Satoshi Nakamoto poprvé poslal e-mail do mailing listu Cypherpunk s předmětem „Bitcoin P2P e-cash Paper.“ E-mail obsahoval odkaz na whitepaper BTC – nástin toho, co se brzy stane trhem v hodnotě jednoho bilionu dolarů.

První věta e-mailu bude později mnohokrát připomenuta bitcoinovou komunitou:

Pracoval jsem na novém elektronickém hotovostním systému, který je plně peer-to-peer, bez důvěryhodné třetí strany.

Tip: Celý originál textu v případě zájmu naleznete na stránce Bitcoin.org. KryptoHodler před časem vydal částečný překlad, který si můžete přečíst – ZDE.

Z hračky používané hrstkou nadšenců a geeků se časem stala celosvětově uznávaná značka, za kterou se skývá digitální hotovost budoucnosti, která umožňuje soukromé vlastnictví bez třetích stran.

Spekulativní zápal, kterým se bitcoin stal známým, stále přetrvává, zatímco pověst bitcoinu jako nástroje pro nezákonné aktivity se drží, a to navzdory skutečnosti, že americké dolary zůstávají mnohem účinnějším a vyhledávanějším nástrojem pro zločince.

Další haloween

31. října 2022 bílá kniha o Bitcoinu oslavila již 14. let. Další haloween je tak kryptokomunitou věnován vzpomínce na položení pomyslného základního kamene či pamětního pomníku krypta. Satoshi si vybral toto datum, což osobně považuji za důkaz, že krypto (v aj. crypto; crypt = krypta, hrobka) vytvořil někdo se smyslem pro humor.

Cointelegraph hovořil s bitcoinovými OG, nadšenci a nováčky během konference plánu B ve švýcarském Luganu, aby prozkoumal, co bílá kniha znamená pro svět.

Při 14. výročí bitcoinu a v době rostoucí globální finanční nerovnosti skutečně rezonuje fráze ‚bitcoin je pro každého, uvedla Antonia Roupell, vedoucí Web3 v nadaci Save the Children.

Se zvýšeným dohledem propagovaným státem a obrovskými centralizovanými technologickými společnostmi, které kontrolují většinu distribuce informací, je důležitější než kdy jindy, že máme decentralizované alternativy, které nám zaručují základní svobody, uvedl Bitcoin Gandalf, obchodník pro Braiins.

Závěr

Nakamotův e-mail z 31. října 2008 položil první cihlu v základech bitcoinového blockchainu. Nicméně jsou to vývojáři, provozovatelé uzlů, těžaři a uživatelé Bitcoinu, kteří udrželi myšlenku při životě.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *