Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Přečtěte si alespoň část – Bitcoin Whitepaper – překlad do češtiny

Whitepaper Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System, jehož část si dnes přečteme, v říjnu oslaví 13 let. Seznámit se s tímto dokumentem je v podstatě povinností každého kryptonadšence a proto vám zde zprostředkujeme alespoň jeho část. Celý český překlad Whitepaperu již sice existuje, ale není moc kvalitní, což poněkud brání jeho pochopení. Je v našem zájmu, aby se každý z našich čtenářů alespoň seznámil s originálním dokumentem, který stojí za vznikem Bitcoinu a vysvětluje, jak funguje a proč vznikl.

Bitcoin Whitepaper – překlad do češtiny

Satoshi Nakamoto možná nebyl úplně první, kdo kdy přemýšlel o něčem podobném, ale stal se prvním, kdo tuto myšlenku skutečně uskutečnil a přivedl v život Bitcoin. Spuštění a vytěžení úplně prvního bloku předcházela publikace Bitcoin Whitepaper, kde neznámý autor (či autoři) vysvětluje, jak to vlastně funguje. Zde vám přinášíme částečný český překlad úvodní části, abyste se s ním mohli seznámit. Celý originál textu v případě zájmu naleznete na stránce Bitcoin.org.

Bitcoin: Peer-to-peer electronický hotovostní systém

Abstrakt. Čistě peer-to-peer [pozn překl.: výraz označuje komunikaci přímo mezi uživateli, též označovanou jako klient – klient] verze elektronické hotovosti by umožňovala odesílání online plateb přímo z jedné strany na druhou bez průchodu finanční institucí. Digitální podpisy poskytují část řešení, ale hlavní výhody jsou ztraceny, pokud je pro zabránění dvojí utraty stále nutná důvěryhodná třetí strana.

Navrhujeme řešení problému dvojí útraty pomocí sítě typu peer-to-peer. Síť vytváří časová razítka transakcí jejich hašováním do probíhajícího řetězce proof-of-work (důkaz prácí) založeného na hashování a vytvářejícího záznam, který nelze změnit bez opakování důkazu prací.

blockchain, Bitcoin

Nejdelší řetěz slouží nejen jako důkaz posloupnosti [předchozích] důkazů, ale i jako důkaz toho, že pocházel z největšího zdroje výkonu procesoru [doslova bazénu – poolu]. Dokud je většina energie procesoru řízena uzly, které nespolupracují, aby napadly síť, budou generovat nejdelší řetězce a překonají útočníky. Pak síť samotná vyžaduje minimální strukturu.

Zprávy se vysílají na základě nejlepšího úsilí a uzly mohou odejít a znovu se připojit k síti podle libosti, přijímajíce nejdelší proof-of-work řetězec jako důkaz toho, co se stalo, zatímco byly pryč.

Whitepaper Bitcoinu ve zkratce

Jak vidíte, samotný abstrakt vystihuje základní princip, na kterém stojí celý Bitcoin. Z časových důvodů jsme se rozhodli v tuto chvíli překlad přerušit a nabídnout vám z něj jen krátký výtah. Pakliže budete mít zájem, rádi se k tomu vrátíme a vydáme kompletní česky přeloženou verzi Whitepaperu Bitcoinu.

Bitcoin, král, lev, zlobí, altcoiny, sezóna, kryptoměny, HODL

Text má celkem 12 hlavních částí vč. závěru, postupně vysvětluje jednotlivé komponenty Bitcoinu, resp. jeho funkční celky. K těm patří:

  • transakce,
  • server časových razítek
  • proof-of-work
  • síť
  • odměna
  • získání zpět místa na disku
  • zjednodušené ověřování transakcí
  • spojování a rozdělování hodnoty

Být sám svou bankou

V  tomto díle týdeníku bychom se ještě rádi dostali k významu Bitcoinu z hlediska ekonomického. Co vlastně Satoshiho vedlo k tomu, že sepsal tento Whitepaper a že následně skutečně spustil Bitcoin? V úvodní části textu o tom zakladatel Bitcoinu

píše následující:

„Obchodování na internetu se téměř výhradně spoléhá na finanční instituce, které slouží jako důvěryhodné třetí strany zpracovávající elektronické platby. I když systém funguje pro většinu transakcí dostatečně dobře, stále trpí vrozenými slabostmi modelu založeného na důvěře. Zcela nevratné transakce nejsou ve skutečnosti možné, protože finanční instituce se nemohou vyhnout řešení sporů.

peníze, stát, vlády, tvorba peněz, banka, banky, bankovka, státní, kdo vytváří peníze

Náklady na toto řešení zvyšují transakční náklady, omezují minimální praktickou velikost transakce a brání možnosti malých náhodných transakcí. Jsou zde vyšší náklady ve ztrátě schopnosti vyrábět nevratné platby za nevratné služby. S možností navrácení potřeba důvěry narůstá. Obchodníci musí být ostražití před svými zákazníky, obtěžovat je o více informací, než by jinak potřebovali. Určité procento podvodů je akceptováno jako nevyhnutelné.

Těmto nákladům a platebním nejistotám je možné se vyhnout osobně pomocí fyzické měny, ale neexistuje žádný mechanismus umožňující provedení plateb skrze komunikační kanál bez důvěryhodné strany. Co je potřeba, je elektronický platební systém založený na kryptografickém důkazu namísto důvěry, který umožňuje jakýmkoli dvěma ochotným stranám, obchodovat přímo mezi sebou, bez potřeby důvěryhodné třetí strany.”

Bitcoin, dominance, altcoiny, kryptomarket, hodler, kryptohodler, kurz

Závěr

Tohle je sice jen začátek, ale po přečtení tohoto článku jste se mohli seznámit s některými základy, které skýtá dokument nazývaný jako Bitcoin Whitepaper. Dnes už víte, jaké jsou základní podněty, které sám Satoshi Nakamoto definoval. Jedná se o důvody vzniku kryptoměny Bitcoin. Tuto publikaci bychom mohli označit jako takovou “Bibli” kryptoměn, proto se k ní rádi opět vrátíme. Dejte nám vědět do komentářů, zda byste měli zájem o kompletní překlad, nebo dáte přednost komentované zkrácené verzi, tedy určitému pokračování tohoto článku.

 

-Kytka (Steemit, Publish0x, facebook)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Co číst dále?

Kryptoměny | Základy Bitcoinu a kryptoměn – přehledně, srozumitelně a jasně

Historie zániku první velké Decentralizované Autonomní Organizace. Jak funguje podnik bez CEO a co je DAO? (edit. 2023)

Co vám nikdo neřekne o Bitcoinu 1: Rady pro investory – Upřímně o daních

Zdroj:

https://bitcoin.org/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *