Pátek, 26 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Odpočítávání a protesty: Bitcoin se brzy stane zákonným platidlem Salvadoru

Bitcoin již za pár dní nabýt poprvé v historii funkce zákonné státní měny. V Salvadoru probíhá odpočítávání posledních dní do platnosti nové legislativy, která se však neobešla bez protestů.

Odpočítávání a protesty

Důchodci a veteráni v Salvadoru se obávají, že jim vláda začne vyplácet důchody v bitcoinech místo amerického dolaru. V zemi, která se připravuje na oficiální prosazení zákona o bitcoinech na začátku září, vyrazili někteří Salvadorané do ulic, aby protestovali proti přijetí Bitcoinu jako oficiální měny.

Demonstranti – včetně důchodců, veteránů i pracovníků – vyjádřili své obavy z nestabilní ceny Bitcoinu během posledních dní před koncem odpočítávání. Podle místních zpráv byly poslední protesty v Salvadoru proti Bitcoinu zřejmě součástí širší opoziční kampaně místních veteránů, kteří v pátek protestovali kvůli nízkým důchodům.

„Víme, že tato mince drasticky kolísá. Jeho hodnota se mění z jedné sekundy na druhou a my nad ním nebudeme mít žádnou kontrolu,“ řekl údajně Stanley Quinteros, člen dělnické unie Nejvyššího soudu. Salvadorané také vyjádřili obavy z nedostatku znalostí a porozumění technologii potřebné k používání kryptoměn, jako je Bitcoin. Na transparentech v řadách stovek demonstrantů stála hesla jako: „Nechceme Bitcoin“ či „Ne bitcoinu. Ne praní peněz.“

Bitcoin zákonným platidlem

Jak KryptoHodler informoval, Nayib Bukele oznámil na začátku června legislativu, která bude akceptovat bitcoiny jako zákonné platidlo po boku amerického dolaru. Zákon byl schválen 9. června 2021. Salvadorský prezident hodlá bitcoinový experiment za týden spustit i navzdory protestům a demonstrantům, kteří požadují přehodnocení povinného přijímání BTC v zemi. Minulý týden Bukele demonstrantům i ostatním obyvatelům země vysvětlil, že nemusí Bitcoin přijímat.

Uvedl:

„Co když někdo nechce používat bitcoiny? Nestahujte si aplikaci Chivo a pokračujte v normálním životě. Vaše dolary vám nikdo nevezme. Vždy se někdo může postavit do fronty v Western Union a zaplatit provizi.“

Ještě jednou pak zopakoval, že použití Bitcoinu bude pro občany volitelné, čímž se zřejmě snažil vyvrátit také obavy důchodců, kteří se obávají, že budou nuceni pobírat důchody v BTC. 

„Použití Bitcoinu bude volitelné, nikdo bitcoin nedostane, pokud ho nechce… Pokud někdo obdrží platbu v bitcoinech, může se rozhodnout ji automaticky přijímat v dolarech. Jedním z důvodů, proč jsme schválili zákon o bitcoinech, je právě pomoc lidem, kteří posílají převody peněz.“

Závěr

7. září se Salvador stane první zemí na světě, která přijala kryptoměnu jako zákonné platidlo. Středoamerická země akceptuje Bitcoin pod palbou kritiky mezinárodních finančních subjektů, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky, a to především kvůli volatilní povaze mince. Místní důchodci a veteráni se však obávat nemusí a mohou dál používat dolar, na který jsou zvyklí.

 

ČR se může inspirovat Salvadorem a mít korunu i euro: Dominik Stroukal

Přečtěte si alespoň část – Bitcoin Whitepaper – překlad do češtiny

Historie zániku první velké Decentralizované Autonomní Organizace. Jak funguje podnik bez CEO a co je DAO? (edit. 2023)

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *