ČR se může inspirovat Salvadorem a mít korunu i euro: Dominik Stroukal

euro a koruna

Česká republika může najít inspitraci v Salvadoru, který nedávno uzákonnil Bitcoin zákonnou měnou, říká ekonom Dominik Stroukal. Zajímavé na tom je, že tím nemyslí přijetí Bitcoinu, ale eura.

ČR může mít korunu i euro

Salvador by mohl politické reprezentaci ČR poskytnout nový pohled na ostře diskutovanou otázku přijetí eura. Pohled z nového úhlu přináší ekonom a kryptonadšenec Dominik Stroukal, který říká, že bychom si ušetřili celou řadu problémů, kdybychom otevřeli sbírku zákonů, upravili pár řádků textu a místo neustálých debat o přijetí či nepřijetí eura jednoduše přijali obojí.

Jak Stroukal poukázal, Salvador nám ukázal, jak jednoduchá by taková úprava mohla být. Uvádí:

„Zákonodárcům Salvadoru trvalo okamžik, než sepsali a odhlasovali zákon, který vedle amerického dolaru přidal jako zákonné platidlo i bitcoiny. Tři strany textu neobsahují nic složitého k pochopení. Občané země tak mohou uvádět ceny v bitcoinech a neplatí z jejich držení a prodeje daně. [..]

Mohou je odmítnout jako splátku dluhu? Zatím nikdo netuší, ale vypadá to, že odmítnout mohou. Nesmějí ale odmítnout oboje, tedy americký dolar a zároveň i Bitcoin. Kdyby byla definice tvrdá, nedávalo by to smysl, protože ne každý s Bitcoinem umí.”

Přijímat obě měny, nebo alespoň jednu?

Podobně, jako v Salvadoru nyní začínají přijímat Bitcoin i dolar, by obchodníci v ČR, kteří stejně již nyní často euro přijímají, museli podle konkrétní zákonné úpravy buď přijímat koruny i eura, nebo alespoň jednu z těchto měn. Případně by koruny zůstaly dobrovolně a záleželo by na lidech, zda je budou dále používat.

„Pokud byste ale nepřijímali koruny, obrali byste se zbytečně o zákazníky, kteří je mají. Možná by zákonná ochrana spotřebitele myslela i na povinné upozornění, pokud obchodník přijímá pouze jednu měnu,” uvádí Dominik Stroukal a dodává:

„Výsledek by tak nebyl příliš odlišný od současnosti, kdy obchody eura často přijímají. Přidalo by nám to možnosti. Mohli bychom eurem platit daně a více lidí by se snadno vyhnulo kurzovému riziku a poplatkům při směně, na které tak rádi stoupenci eura upozorňují.”

TIP: Salvador přijal zákon o Bitcoinu a jako první stát na světě oficiálně uznává BTC jako měnu

Závěr

Zákon o České národní bance ve dvou odstavcích zmiňuje české koruny a zákonné peníze. Není potřeba měnit mnoho, aby bylo možné pohodlně přijímat eura a soušasně si zachovat tradiční korunu, kterou má většina lidí v České republice zkrátka radši. Nebylo by nutné se koruny vzdávat a současně bychom elegantě vyřešili dilema, které se v České republice

Advertisement
skutečně již nějaký ten pátek řeší.

Nezbývá, než doufat, že politici podobné návrhy vyslyší co nejčastějí, protože ukazují, že se někdy zdánlivě jen velmi obtížně řešitelný problém dá zdolat nečekaně snadnou cestou, pokud ji někdo nalezne. Současně s tím by tato konkrétní úprava, byť by i nebyla přijata na pouhých třech stranách, mohla vložit více moci do rukou lidí, kteří by se pak sami mohli rozhodovat, kterou měnu použijí.

 

Záporné úrokové sazby již v eurozóně – v Německu zaplatíte sankční poplatky 0,5 % z vkladů

Česká koruna rekordně oslabila na 27 Kč za euro: ČNB snížila sazby

Ministr financí Německa chce digitální euro

Visa umožňuje svým partnerům vypořádat fiat transakce v kryptoměně

Nejméně 2,3 miliony Britů drží kryptoměny dle studie britského úřadu pro finanční chování

Jaká investiční strategie může úspěšně fungovat na kryptotrhu? Zde jsou 3 nejlepší

 

1 thought on “ČR se může inspirovat Salvadorem a mít korunu i euro: Dominik Stroukal

  1. skvely clanek – dalo by se rici jak jednoduche mily Watsone.ono to totiz jednoduche je.to jen 200 poslancu co se jim rika stat nechapou jeste ktera bije.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.