Záporné úrokové sazby již v eurozóně – v Německu zaplatíte sankční poplatky 0,5 % z vkladů

Již vaši rodiče a prarodiče vás jistě učili, že si máte odkládat peníze, spořit a házet penízky do pokladničky. Bez patřičného finančního vzdělání vás však vyjde spoření velmi draho. Do bank a eurozóny dorazily záporné úrokové sazby. Jak je to možné, co to znamená a jak se bránit proti “zdanění” úspor?
Záporné úrokové sazby – realita německé banky
Největší evropská ekonomika se poprvé v historii uchýlila k přímému sankcionování retailových střadatelů. Záporné úrokové sazby z vkladů již zavedlo více než 200 německých bank. Některé již od prvního eura, jiné od určité částky na účtu zákazníka. Důvodem je, že se banky musí přizpůsobit, aby pokryly náklady vzniklé zápornou úrokovou sazbou ECB pro bankovní vklady. Své náklady tak přenášejí na zákazníky.
Téměř všechny německé banky, včetně největší Deutsche Bank, si nyní účtují -0,5 % za vklady ve výši 100 000 EUR a více. Jinými slovy tito zákazníci zaplatí bance 500 EUR ročně za to, že v ní drží své peníze. Záporné úrokové sazby představují další “daň” uvalenou na uživatele fiat měny, a zejména pak na ty, kteří si spoří ve fiat měně.
Německo vstoupilo do deflace
Další vysoce zajímavou pravdou o největší evropské ekonomice, je její “vstup” do deflace. Míra inflace v Německu nyní dosahuje -0,2 %. To je pozoruhodné. Letošní masivní tisk ze strany Evropské centrální banky (ECB) se na rostoucích cenách v Německu vůbec neprojevil a podle oficiálních dat naopak ceny mírně klesají.
Ekonomické důsledky
Abychom pochopili, co tyto údaje znamenají, a než je porovnáme se situací v ČR, je třeba si připomenout ekonomické základy. Z praktického hlediska máte v zásadě 2 resp. 3 možnosti, jak můžete naložit se svými penězi.
Proč existuje tendence danit úspory?
- Své peníze můžete utratit, tomu se říká spotřeba. Svou spotřebou zvyšujete ekonomický růst (HDP). Díky tomu obecně podniky více vyrábějí, více se prodává, stát vybere více daní a ekonomika roste.
- Nebo můžete peníze spořit. Čím více peněz lidé ukládají do úspor, tím méně peněz koluje v oběhu, méně se utrácí, podnikatelé mají nižší zisky, méně se vyrobí a prodá, HDP méně roste a stát má nižší daňový výběr.
Stát a ekonomové si však našli způsob, jak retail donutit, aby méně spořil a více utrácel. Peníze totiž neustále ztrácejí hodnotu. Za stejný nákup byste před deseti lety zaplatili mnohem méně, než kolik vás stojí dnes. Inflace se projevuje rostoucími cenami a je to jakási skrytá daň, uvalená na úspory obyčejných lidí, kteří si v dobré víře spoří v bance.
Abyste mohli pokrýt své potřeby, musíte vydělávat stále více peněz, zatímco vaše úspory ztrácejí hodnotu. To je pro většinu lidí velmi nevýhodné.
Záporné úrokové sazby
Zaznělo, že ECB zavedla záporné úrokové sazby. Komerční banky toto opatření promítají do svých úrokových sazeb z vkladů a zákazníci jsou zjednodušeně řečeno “pokutováni” za to, když neutrácejí, ale spoří.
V České republice je situace poněkud jiná. Dokud jsme nevstoupili do eurozóny, tedy dokud nemáme euro, ale korunu, stará se v ČR o monetární politiku ČNB. Záporné úrokové sazby u nás v tuto chvíli spíše nehrozí. Pokud si však myslíte, že jsme na tom lépe, než lidé v Německu, následují graf vás vyvede z omylu. Úspory v Česku sice nejsou “zdaněny” přímo, pomocí záporných úrokových sazeb, ale neúměrně roste jejich neustálé znehodnocování prostřednictvím inflace. Ta v ČR dle oficiálních dat překročila 3 % ročně.

Jak se bránit
Jsme v těžké situaci a mnoho lidí se díky koronavirové krizi ocitá bez jistoty zaměstnání a příjmů. Podnikatelé v mnoha odvětvích zažívají reálné existenciální obavy a situace snad již nahrává pouze nadnárodním potravinovým řetězcům. Ty, když nepočítáme e-shopy, zůstávají jako jedni z mála posledních otevřených míst, kam si lidé během lockdownu chodí uspokojovat své potřeby. Více než kdy dřív je potřeba, aby se každý začal finančně vzdělávat.
Lidé musí pochopit, že když spoří do korun, eur, dolarů či jiných tzv. fiat peněz, je na jejich úspory uvalena “daň.” Nejedná se o daň v běžném slova smyslu, kterou musíte přiznat, spočítat a zaplatit, ale daň v podobě záporných úrokových sazeb a rostoucí inflace. Lidé potřebují aktiva, která neztrácejí hodnotu, protože když spoříte do fiatu, vaše úspory jsou každý rok o něco menší a menší, až z nich po dlouhé době nemusí zůstat téměř nic.
Ekonomicky vzácná aktiva jsou taková, po kterých je poptávka a jsou dostupné v omezeném množství. Mezi taková aktiva mohou patřit třeba nemovistosti, sběratelské předměty či umění. Známá je pak také trojice – zlato, stříbro a Bitcoin.
Investice
Abyste utekli z inflací a zápornými sazbami zdaňeného fiatu, musíte investovat, nebo najít pojištěný spořící účet, který je úročen alespoň tolika procenty, kolik je aktuální míra inflace. Spíše pak raději o něco více, protože skutečná míra inflace může být ještě o něco vyšší, než je ta z oficiálních dat. Lidé mají obecně strach z investic, protože je s nimi vždy spojena určitá míra rizika. Pokud si však zvolíte aktivum, které dlouhodobě slouží jako bezpečný přístav, můžete své úspory ochránit.
Pravdou je, že za prohlubující propastí mezi bohatými, kteří dále bohatnou, a chudými, kteří naopak chudnou, stojí právě finanční vzdělání. Základní uvědomění, že vaše úspory ztrácejí hodnotu, je důležitý začátek. Bohatí si nenechávají své peníze znehodnocovat na běžných a spořících účtech, ale mají svá portfolia, investují a jistí se tak proti infalci.
Když se podíváte na graf Bitcoinu, je jasné, že krátkodobě a střednědobě jde o velmi rizikovou investici. Pokud se však zaměříte na dlouhodobý vývoj jeho ceny, zjistíte, že skoro všichni, kteří si zde odložili své úspory, jsou aktuálně v zisku a podařilo se jim ochránit proti inflaci. Totéž platí při zpětném pohledu na graf zlata. Také nemovitosti a další vzácná aktiva, která jsou dostupná v omezeném množství, dlouhodobě oproti fiatu rostou na ceně.
TIP: Začíná exponenciální bull run, říká Nautilus Research
Závěr
Kromě skrýtého zdanění úspor, známého jako inflace, již do Evropy dorazily také záporné úrokové sazby. V této době se všem našim čtenářům snažíme zprostředkovat základní finanční vzdělání a rádi v tom budeme pokračovat. Je třeba, aby si všichni obyčejní lidé konečně uvědomili, co se s jejich penězi děje a jak vlastně funguje ekonomika. Když si spoříte fiat peníze, jste každý rok o něco chudší.
Apelujeme však na vás, neinvestujete bezhlavě, vyhýbejte se scamům a nehledejte rychlé a snadné cesty ke zbohatnutí. Vzdělávejte se, rozšiřujte si obzory a investujte zásadně a vždy pouze jen do toho, čemu rozumíte. Za aktiva, která dlouhodobě překonávají inflaci, jsou obecně považovány např. zlato, stříbro a Bitcoin.