Když vstoupí nováček do kryptosvěta, paradoxně jeho první otázkou nemusí být, co je to Bitcoin, ale může se naopak ptát na fiat. Většina z nás znala před prvním nákupem kryptoměny pouze fiat na 4 kolech, vyhlášený jak svým italským temperamentem, tak údajně také pověstnou nespolehlivostí. Fiat, o kterém je v tomto článku řeč, je však úplně něco jiného.
Obsah článku:
Co je to Fiat měna?
Mysleli jste si, že fiat měna je opakem kryptoměny? Do jisté míry ano, ale neplatí to zcela. Fiat vyjadřuje samotnou povahu měn, které jsou vytvořeny úřední mocí. Tyto peníze vznikly, když mocnáři jednoduše přišli s tím, že to tak bude, nebo také: „budiž tak”. Vydali rozkaz, že právě tyto peníze mají všichni používat, proto se fiat měnám také říká: „peníze s nuceným oběhem.” Jsou to všechny koruny, eura, dolary, rubly, libry, juany, rupie, atd.
Jsou dnešní peníze tradiční?
Současné peníze mimochodem již dávno nejsou kryty zlatem. Jako poslední opustila tzv. zlatý standard USA před více než 40 lety. Dnes si už jen stěží umíme představit, že po více než 150 let předtím, tedy v dobách tzv. zlatého standardu, byla většina fiat peněz poměrně stabilní. Tehdejší lidé neznali inflaci. Zlato samo o sobě má jako platidlo několikatisíciletou tradici, takže pokud někdo tvrdí, že dnešní peníze jsou tradiční, tak se mýlí.
Krytí fiat měn zlatem bylo zničeno, podobně jako mnoho nevinných životů, během válek. Konec zlatého standardu začal s 1. světovou válkou a definitivně skončil během amerického zbrojení do války s Vietnamem.
Co dává dnešním penězům hodnotu?
Je to důvěra lidí. „Pouze to a pranic víc,” slovy havrana ze slavné hororové básně E. A. Poa. Dnešní peníze vznikají jakoby kouzlem. Pokud vám doma říkali, že peníze nerostou na stromě, tak měli pravdu. Jde to totiž mnohem jednodušeji. Stát vydá dluhopisy, kterými se zavazuje splatit bance dluh (navýšený o úroky) a centrální banka mu za to vytiskne nové peníze.
Pokud jde o komerční banky, tak tam celý princip funguje analogicky s bezhotovostní měnou. Jednoduše řečeno si naťukají do počítače pár čísel a je to. Čím menší rezervy je banka ze zákona povinná uchovávat, tím více se rozevírají nůžky mezi „reálnými” fiat penězi a jejich virtuální elektronickou formou.
Co se stane, když to přeženou?
Neustálou tvorbou nových a nových peněz prakticky z ničeho vzniká inflace, a také potřeba neustálého růstu, aby bylo zítra z čeho splatit to, co jsme si dnes vytiskli a napsali do bezhotovostních systémů. Tento model je už na první pohled dlouhodobě neudržitelný, na to není potřeba mít doktorát z ekonomie.
Dříve nebo později to končí hyperinflací, kdy uživatelé dané fiat měny přicházejí o své úspory, i výplaty. Peníze ztrácejí hodnotu, lidé si nemají za co nakoupit základní potřeby a dochází tak kromě toho k nepokojům a násilí. Dalším problémem jsou cyklické korekce prudkých ekonomických růstů, podpořených masivními objemy půjčených peněz. Proto mimochodem nedávno americké trhy tak pozitivně reagovaly na rozhodnutí, že se nebudou navyšovat úrokové sazby.
Určitou výhodou pak je, že dokud to celé funguje, máme se všichni poměrně dobře. Můžeme se mezi sebou třeba dohadovat o bezvýznamnostech. Někteří z nás se však snaží vytvořit si určitou rezervu ve zlatě či Bitcoinu, který má omezené množství, pro strýčka příhodu.
Užitečné odkazy
Stránka, kde můžeš sledovat online, jak v ČR roste veřejný dluh – ZDE
Stránky české – ZDE a slovenské centrální banky – ZDE
Co je to Bitcoin – ZDE
-Kytka (fb stránka, Steemit, Publish0x)
KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!