Čtvrtek, 25 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Co vám nikdo neřekne o Bitcoinu 2: Rady pro investory – Transparentně o KYC

Ahoj investoři, v minulém díle byla řeč o daních, nyní na to pojďme navázat. Aby politici donutili platit daně nás, nepoctivé občany, kteří je chtějí ošidit, tak přinutili kryptoburzy k tzv. KYC (know your customer) procesům. Ty v praxi znamenají, že před investicí musíte poslat kryptoburze své osobní údaje. Nezřídka se stává, že jsou tyto informace kompromitovány.

Osobní údaje vs. KYC

Upřímně – opravdu mě nebaví posílat své osobní dokumenty na kryptoburzy. Proč tohle mám dělat? Bohužel to tak prostě je a dokud bude takto nastaven zákon, budeme jako investoři nuceni riskovat, že naše osobní údaje nahrané na serverech někde v zámoří nějaký šikula hackne a kdo ví, kdo je pak k čemu použije. Bohužel! Někteří Bitcoineři v reakci na to radí vyhýbat se centralizovaným burzám, které mají KYC. Když se jich však zeptáte, jak to v praxi dělat a kde teda obchodovat, obvykle se toho příliš nedozvíte. Zajímavostí je pak nový tlak v USA na to, aby KYC skladoval již opravdu téměř každý jouda, který těží krypto někde ve sklepě. Informovali jsme vás, že kontroverzní legislativa prošla americkým senátem.

Samozřejmě je možné nakupovat od neznámých osob, po domluvě na sociálních sítích, ale nezní to zrovna příliš bezpečně, co? A když potom příjde na placení daně, může být problém prokázat takový výdaj. Někteří to řeší tak, že daň neřeší vůbec, ale vy to myslíáte vážně a nechcete podvádět. Chcete jen poctivě investovat do Bitcoinu, protože věříte, že dlouhodobě bude jeho cena stoupat, nebo alokujete část kapitálu do aktiv, které slibují určitou ochranu proti inflaci. Ale tohle vám nikdo neřekne – kvůli špatné regulaci jste nuceni riskovat buď nákupem od někoho, koho neznáte, nebo od kryptoburzy, která pak bude dlouhodobě skladovat kopii vaší občanky, případně dalších dokladů.

Existuje řešení?

V menších částkách se to dá řešit pomocí bitcoinových bankomatů, kde se však obchoduje tuším jen do 30 tisíc Kč a poplatky často dosahují 5 i více procent. Jinak lze riziko aspoň trochu snížit registrací na menším počtu větších burz, které mají větší rozpočet na bezpečnost. Větší burzy, jako je Coinbase a Binance, slibují menší riziko, než ty malé. Bohužel, ani zde to není zcela bez rizika. O nutnosti převodu bitcoinů do vlastní (ideálně hardwarové) peněženky asi ani není třeba vůbec polemizovat.

Závěr

Upřímně – KYC nás částečně i chrání. Hackeři a další problémoví jedinci se díky těmto regulacím o něco více bojí, že je někdo vystopuje. Stejně jako se staly případy, že KYC data unika, tak se také stalo, že díky nim policie někoho dopadla. Není to tedy jen černobílé a osobně vidím problém hlavně v tom, že se tato data válí na netu a nestará se o jejich výběr a ověřování sám stát, který toto nařizuje. Pokud to tedy čte někdo kompetentní – prosím, vytvořte pro kryptoburzy a investory bezpečný systém, kde si ověříme identitu a nějakým vygenerovaným identifikátorem se pak přihlásíme na těchto stránkách, zatímco data zůstanou u vás, případně ještě lépe u nás.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *