Co je Bitcoin (BTC) – Základy nejstarší kryptoměny

bitcoin, crypto, krypto, kryptoměna, blockchain, BTC, mince, žeton, coin, kostky, barva

Bitcoin je první kryptoměna na světě. V roce 2009 ho daroval světu neznámý autor jménem Satoshi Nakamoto. Kdo to byl a zda šlo o jednoho člověka, nebo tým se dosud neví. Bitcoin je digitální forma peněz a někdy se mu též říká digitální zlato, pro jeho deflační povahu (mince mají omezené množství a časem zvyšují hodnotu) a další vlastnosti, jako způsob jejich dobývání – těžba.

Bitcoin (BTC)

Král kryptoměn je Bitcoin. V roce 2019 oslavil 10. narozeniny. Jeho autor je neznámý, jeho kód je open-source (otevřený, volně šířitelný). Jeho cesta je bouřlivá. Opakovaně vytváří vrcholy a dna. Je vysoce volatilní, ale je méně rizikový než ostatní kryptoměny. Vládne ostatním kryptoměnám, které se nazývají altcoiny (souhrnný název pro alternativní coiny a tokeny). Když cena Bitcoinu padá, altcoiny padají ještě víc, a naopak. Dlouhodobě prokázal svůj potenciál a počítají s ním už i institucionální investoři, vlády a banky. Hodleři by ho neměli zapomenout zařadit do svého portfolia.

 • Investice do Bitcoinu je riziková, je třeba si dávat velký pozor na různé podvody a hacky a dodržovat bezpečnostní pravidla.
 • Jeho technologie je decentralizovaný řetězec bloků transakcí – blockchain.
 • Na blockchainu jsou veřejně údaje o všech transakcích, nikoli však o majitelích, kteří mají btc ve svých peněženkách.
 • Nové mince vznikají na speciálním hardwaru (dříve na osobních počítačích) tzv. těžbou. Více o Pow a PoS.
 • Jeho cenu ovlivňuje nabídka a poptávka na burzách a směnárnách.
 • Když se síť rozdělí, může vzniknout nová kryptoměna tzv. forkem (tak vznikl např. BCH či LTC).
 • Bitcoin jako vzor stojí za vznikem tisíců dalších kryptoměn.
 • První transakce (2010) – 10 000 BTC za 2 pizzy.
 • Podle kritiků prý zemřel, a to již asi 350krát.
 • Aktuálně nejsledovanější technologické vylepšení – nástavba Bitcoinu je tzv. Lightning network (blesková síť). Má umožnit bleskové transakce.
 • Co je vlastně kryptoměna a jak vydělat na kryptoměnách.

Satoshi

Mince Bitcoinu jsou dělitelné až na 1 satoshi = 0.00000001 ฿. Nejmenší jednotka je pojmenovaná podle Satoshiho Nakamota, jména (spíš přezdívky) neznámého vynálezce Bitcoinu. Satoshi se časem úplně odmlčel a na zdokonalování Bitcoinu teď pracují různí vývojáři. Bitcoin slouží k domácím i mezinárodním platbám bez prostředníka (banky apod.). Vše funguje díky decentralizované síťi těžařů, kteří na svých těžebních strojích plní určité úlohy, tím schvalují transakce a seskupují je do nově vytěžených bloků. Jednotlivé bloky se uzamykají do řetězce bloků – blockchainu.

Advertisement

Počet mincí

Konečné množství btc mincí je samotným Satoshim omezené na 21 milionu pro celý svět, resp. se bude postupně tomuto člíslu limitně blížit, ale nikdy ho nedosáhne. Toho docílil pomocí pravidelného půlení odměn pro těžaře – tzv halvingu. K halvingu dochází jednou za 4 roky. Ten příští dle odhadů nastane 14. 5. 2020. Právě omezené množství by mělo způsobit růst ceny i v budoucnu.

Buď svou vlastní bankou

Bitcoin je úžasný hned v několika ohledech. Dává peníze a bohatství zpět do rukou lidí. Každý, kdo vlastní privátní klíč ke své peněžence, vlastní BTC. A to se všemi riziky i výhodami, které z toho plynou. Bitcoin se do budoucna nabízí coby jednotná globální měna, která by mohla velmi užitečně doplnit (resp. nahradit) dluhem a inflací zatížené fiat měny. Kromě toho usnadňuje, zjednodušuje a zrychluje mezinárodní transakce a může sloužit jako záchrana při hyperinflaci (což se v praxi potvrdilo např. ve Venezuele). Možná také v krizi, ale to se teprve ukáže.

Bitcoin je díky celosvětové silné síti poměrně odolný proti zásahům vlád či bank a snahám o jeho zakázání. Ze stejných důvodů ho prakticky nelze zfalšovat či hacknout. To vše ho povyšuje na globální platidlo, plnící určité funkce měny a eliminující potřebu bank a směnáren. S rostoucí cenou se bude volatilita (kolísavost kurzu) snižovat a jeho cena by tak měla být čím dál stabilnější, což jen zvýší jeho užitečnost.

Bitcoin – vrcholy a pády

Bitcoin je vysoce volatilní. Podléhá cyklům podobně jako zbytek ekonomiky, ale zrychleně. Lze předvídat, že se tempo tvorby jednotlivých vrcholů (ATH – all time high) a pádů bude postupně snižovat s růstem jeho ceny i počtu uživatelů. Poslední vrchol byl v prosinci roku 2017, a to přibližně na 20 000 dolarech. Následující pád cenu srazil až na 3 200 dolarů v prosinci 2018. Klesající trend (downtrend) však ještě nemusí být u konce.

O dalším vrcholu se hodně spekuluje. Někdo říká, že už žádný nebude. Bitcoin má totiž i své kritiky, kteří tvrdí, že nemá žádnou hodnotu. Jiní v něm hodnotu vidí a to doknce až na 1 milion dolarů. Např. známá kryptoosobnost John McAffe věří, že tam bude do konce roku 2020. Odhady dalších kryptonadšenců se různí.

Tip: HODL | Historie BTC – Časová osa vzniku a dosavadního života nejvýznamnější kryptoměny

Užitečné odkazy

Český překlad textu (tzv. white paperu) vynálezce Bitcoinu – ZDEZDE

Oficiální web Bitcoinu – ZDE

Průzkumník BTC sítě (blockchainu), např. pro vyhledávání transakcí či peněženek – ZDE

Aktuální kurz (nejen BTC) a další užitečné odkazy na Coinmarketcapu – ZDE

Aktuální transakční poplatky (pomůže správně nastavit výši poplatku za odesláni platby) – ZDE

Index strachu a chamtivosti (0 = extrémní strach, 100 = extrémní chamtivost) – ZDE

Jak koupit kryptoměny – ZDE

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Závěr

Bitcoin je jeden z největěích ekonomických průlomů moderních dějin, navrací peníze lidem, protože ho žádný stát nemůže ovládat. Určitě prozkoumejte také naše další články o kryptoměnách, základy či rubriku týdeník HODL. Také vám doporučujeme před případnou investricí do rizikových kryptoměn věnovat dostatek času přípravě a studiu.

Co číst dále?

#41 | Volatilita, Craig Wright, kvantový útok, šílené predikce, Fidelity, AML, globální dluh: SPPN

Bitcoin – Vybíráme článek o Bitcoinu z jiných webů

BTC

Vybíráme Videa o Bitcoinu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.