Čtvrtek, 2 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Co je Bitcoin (BTC) – Základy nejstarší kryptoměny a vše potřebné o bitcoinech na jednom místě [aktualizace 2020]

Bitcoin je první kryptoměna na světě. V roce 2009 ho “daroval” světu neznámý autor jménem Satoshi Nakamoto. Kdo to byl a zda šlo o jednoho člověka, nebo tým se dosud neví. Bitcoin je digitální forma peněz a někdy se mu též říká digitální zlato, pro jeho deflační povahu (mince mají omezené množství a časem zvyšují svou tržní hodnotu) a další vlastnosti, jako způsob jejich dobývání – těžba.

Bitcoin (BTC)

Král kryptoměn je Bitcoin. V roce 2020 oslaví 11. narozeniny. Jeho autor je neznámý, jeho kód je open-source (otevřený, volně šířitelný) a jeho cesta je bouřlivá. Opakovaně vytváří vrcholy a dna. Je vysoce volatilní, ale je méně rizikový než ostatní kryptoměny. Vládne ostatním kryptoměnám, které se nazývají altcoiny (souhrnný název pro alternativní coiny a tokeny). Když cena Bitcoinu padá, altcoiny zpravidla padají ještě víc, a naopak. BTC dlouhodobě prokázal svůj potenciál a počítají s ním už i institucionální investoři, vlády a banky. Hodleři by ho neměli zapomenout zařadit do svého portfolia.

  • Investice do Bitcoinu je riziková, je třeba si dávat velký pozor na různé podvody a hacky a dodržovat bezpečnostní pravidla.
  • Jeho technologie je decentralizovaný řetězec bloků naplněných transakcemi – blockchain.
  • Na blockchainu jsou veřejně údaje o všech transakcích i adresách, nikoli však o majitelích, kteří mají BTC ve svých peněženkách.
  • Nové mince vznikají na speciálním hardwaru (dříve na osobních počítačích) tzv. těžbou. Více o Pow a PoS.
  • Jeho cenu ovlivňuje nabídka a poptávka na burzách a směnárnách.
  • Když se síť rozdělí, může vzniknout nová kryptoměna tzv. forkem
    (tak vznikl např. BCH či LTC).
  • Bitcoin jako vzor stojí za vznikem tisíců dalších kryptoměn.
  • První transakce (2010) – 10 000 BTC za 2 pizzy.
  • Podle kritiků prý zemřel, a to již asi 381krát.
  • Slabou stránkou je škálovatelnost, tedy rychlost a kapacita transakcí – možným řešením je např. Lightning network (blesková síť).
  • Mezi silné stránky patří fakt, že celosvětově fungující decentralizovaný Bitcoin nikdo neovládá, nikdo vám nezmrazí peněženku a neexistuje žádná třetí strana, ktará by měla větší pravomomoc, než kdokoli ostatní.

Satoshi

Mince Bitcoinu jsou dokonale dělitelné, a to až na 1 stomiliontinu BTC, 1 satoshi = 0.00000001 ฿. Nejmenší používaná jednotka je pojmenovaná podle Satoshiho Nakamota, jména (spíš přezdívky) neznámého vynálezce Bitcoinu. Satoshi se časem úplně odmlčel a na zdokonalování Bitcoinu teď pracují různí vývojáři prostřednictvím návrhů, tzv. Bips. Bitcoin slouží k domácím i mezinárodním platbám bez prostředníka (banky apod.). Vše funguje díky decentralizované síťi těžařů, kteří na svých těžebních strojích plní určité úlohy, tím schvalují transakce a seskupují je do nově vytěžených bloků. Jednotlivé bloky se uzamykají do řetězce bloků – blockchainu.

Počet mincí

Konečné množství BTC mincí je samotným Satoshim v samotném kódu Bitcoinu omezené na 21 milionu pro celý svět. Bude se postupně tomuto člíslu limitně blížit, ale nikdy ho nedosáhne. Toho je docíleno pomocí pravidelného půlení odměny pro těžaře za vytěžený blok – což se nazývá halving. K halvingu dochází jednou za 4 roky. Ten příští dle odhadů nastane 8. 5. 2024. Naposledy jsme halving oslavili 11. května 2020. Odměna se snížila z 12,5 na 6,25 bitcoinů za vytěžený blok, k čemuž dochází cca jednou za deset minut a je to jediný způsob, jak můžou vzniknout nové jednotky – bitcoiny. Zajímavostí je, že Satoshi určil také maximální množství halvingů, a to 64. Ještě tedy zbývá 61, což při jednom halvingu každé 4 roky znamená, že do dosažení konečného množství 21 mil. mincí zbývá ještě pěkná řádka let.

Právě omezené množství by mělo způsobit růst ceny i v budoucnu. To platí za předpokladu, že o něj bude i v budoucnu stále větší a větší zájem.

Buď svou vlastní bankou

Bitcoin je úžasný hned v několika ohledech. Dává peníze a bohatství zpět do rukou lidí. Každý, kdo vlastní privátní klíč (nebo seed) ke své peněžence, vlastní BTC. A to se všemi riziky i výhodami, které z toho plynou. Bitcoin se do budoucna nabízí coby rezervní měna, která by mohla velmi užitečně doplnit dluhem a inflací zatížené fiat měny. Kromě toho, že usnadňuje, zjednodušuje a zrychluje zejména mezinárodní transakce, může sloužit jako záchrana při hyperinflaci (což se v praxi potvrdilo, např. ve Venezuele). Možná také v krizi, ale to se teprve ukáže.

Bitcoin je díky celosvětové silné síti poměrně odolný proti zásahům vlád či bank, snahám o jeho zakázání, ovládnutí, apod. Ze stejných důvodů ho prakticky nelze zfalšovat či hacknout. To vše ho povyšuje na globální platidlo, plnící určité funkce měny a eliminující potřebu bank a směnáren. S rostoucí cenou se bude volatilita (kolísavost kurzu) snižovat a jeho cena by tak měla být čím dál stabilnější, což jen zvýší užitečnost pro platby.

Bitcoin – vrcholy a pády

Bitcoin je vysoce volatilní. Podléhá cyklům podobně jako jiné, starší trhy a celý zbytek ekonomiky, ale zrychleně. Lze předvídat, že se tempo tvorby jednotlivých vrcholů (ATH – all time high) a pádů bude postupně snižovat s růstem jeho ceny i počtu uživatelů. Poslední vrchol byl zaznamenán v prosinci roku 2017, a to přibližně na 20 000 dolarech za minci. Následující pád cenu srazil až na 3 200 dolarů v prosinci 2018. Klesající trend (downtrend) však trval prakticky až do dubna 2019 a ještě v březnu 2020 se po bleskovém a ohromujícím “koronavirovém” pádu a strachu z krize cena BTC krátce podívala pod 4 tisíce.

O dalším vrcholu se hodně spekuluje. Někdo říká, že už žádný nebude. Bitcoin má totiž i své kritiky, kteří tvrdí, že nemá žádnou hodnotu. Jiní v něm hodnotu vidí a to doknce až na 100 tisíc či milion dolarů. Můžeme říct, že dokud bude mít silnou hodlerskou základnu a bude pokračovat viditelný růst zájmu investorů, něměl by být důvod k obavám o cenu. Pro samotný Bitcoin je ještě důležitější aktivní silná komunita, což jde ruku v ruce s cenou, nic si nenalhávejme.

Tip: HODL | Historie BTC – Časová osa vzniku a dosavadního života nejvýznamnější kryptoměny

Užitečné odkazy

  • Český překlad textu (tzv. white paperu) vynálezce Bitcoinu – ZDEZDE
  • Oficiální web Bitcoinu – ZDE
  • Průzkumník BTC sítě (blockchainu), např. pro vyhledávání transakcí či peněženek – ZDE
  • Aktuální kurz Bitcoinu a dalších kryptoměn najdete například na Coinmarketcapu – ZDE
  • Aktuální transakční poplatky (pomůže správně nastavit výši poplatku za odesláni platby) – ZDE
  • Index strachu a chamtivosti (0 = extrémní strach, 100 = extrémní chamtivost) – ZDE
  • Jak koupit kryptoměny – ZDE
  • Kde koupit Bitcoin – Návod Coinbase, Návod Kucoin

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Hive, či Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Závěr

Bitcoin je jeden z největěích ekonomických průlomů moderních dějin. Kdyby byl autor známý, pravděpodobně by dostal Nobelovu cenu. Navrací peníze do rukou lidem, protože ho žádný stát ani banka nemůže ovládat, což je něco dosud nevídaného. O bezproblémový chod a bezpečnost sítě se stará masa těžařů, kteří se libovolně přidávají k těžbě či odcházejí.  Pokud jste u nás noví, určitě prozkoumejte také naši sekci edukativních základních článků o kryptoměnách či rubriku týdeník HODL. Také vám doporučujeme před případnou investricí do rizikových kryptoměn věnovat dostatek času přípravě a studiu a mít přehled o bezpečnostních zásadách.

Co číst dále?

Historie Bitcoinu – Časová osa a události v životě nejvýznamnější kryptoměny

Bitcoin – chcete víc? Vybíráme Videa o Bitcoinu

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *