Pondělí, 22 červenceVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Co je kryptoměna Litecoin (LTC)

Ve světě kryptoměn se často používá příměr, že pokud je Bitcoin digitální zlato, tak Litecoin je digitální stříbro. Litecoiny vychází ze stejných základů jako BTC, ale nabízí i řadu odlišností, které si v tomto článku rovněž ukážeme.  Již samotná předpona “lite” nám říká, že LTC vznikl jako odlehčená verze svého velkého bráchy. Pojďme se podívat na to, jak to funguje, co umí, kde koupit, kam uložit a co dalšího litecoiny nabízí.

Úvod do světa litecoinů

Zatímco Bitcoin má pseudoanonymního zakladatele Satoshi Nakamoto, zakladatele Litecoinu známe. Charlie Lee je absolvent vysokoškolských studií informatiky a nadšenec do počítačových technologií. Pracoval pro Google a další technologické společnosti a o Bitcoinu se dozvěděl v roce 2011. A ještě tentýž rok 13. října (03:00 GMT) byl spuštěn Litecoin jako jeden z prvních altcoinů. Zakladatel LTC někdy používá pseudonym Satoshilite a na fóru Bicointalk oznámil LTC 9. října 2011 pod účtem coblee.

Přibližně do roku 2014, do nástupu ASIC scrypt LTC mineru Titan a dalších supervýkonných jednoúčelových těžebních strojů, bylo možné Litecoin běžně těžit i v domácích podmínkám pomocí grafických karet. Někteří kritici věří, že po “prolomení” ASICů mělo dojít ke změně za účelem jejich vyřazení.

V lednu 2017 Chalie Lee zveřejnil svou vizi SegWitu a Lightning Networku, což předznamenalo další dosavadní historii LTC. Plány na ambiciózní platební bránu LitePay však byly zanedlouho po oznámení zrušeny. V ČR byl svého času velkým propagátorem LTC (ale také BTC) Karel Fillner.

Scrypt

Litecoin je nejstarší dosud funkčí kryptoměna, která využívá algoritmus Scrypt pro těžbu. Scrypt na rozdíl od SHA-256 vyžaduje velké množství RAM paměti.

SegWit

Segregated Witness (SegWit) je upgrade použitý jak u Litecoinu, tak i v případě BTC. Pro nás neprogramátory jde o řekněme “nějaká vývojářská kouzla” mající za cíl oddělit transakci a podpis. IT odborníci a vývojáři disponují řadou vysvětlujících pouček, ovšem nám “běžným smrtelníkům” a hodlerům mohou znít jako mandarínský dialekt. V zásadě však tato soft fork aktualizace má pomoct peněženkám, zlepšit škálovatelnost, ale i bezpečnost.

Lightning Network

Kromě plánovaného zapojení MimbleWimble pro větší soukromí transakcí jistě nelze nezmínit technologii Lightning Network. Jde o řešení využívající druhou vrstvu (second layer solution). To znamená určitou nástavbu nad blockchainem, která umožňuje množství off chain transakcí vyúčtovat v jediné transakci na blockchainu. Je třeba mít otevřený LN kanál, nicméně není potřeba, aby byl otevřen mezi příjemcem a odesílatelem transakce. Lightning Network totiž nalezne nejkratší cestu prostřednictvím ostatních kanálů v této “bleskové” síti. Účelem je umožnit rychlé a levné transakce pro Litecoin i Bitcoin, a to zejména pro běžné drobné každodenní platby.

Jaký je rozdíl mezi Litecoinem a Bitcoinem

Digitální stříbro má 4x rychlejší produkci bloků a 4x větší maximální množství mincí oproti bitcoinům. Díky tomu jsou také samotné transakce násobně rychlejší a levnější, což dělá z LTC kryptoměnu vhodnější pro drobné platby. Litecoin je alternativní kryptoměna a platební decentralizovaná P2P síť odvozená od technologie Bitcoinu. Umí tedy podobné věci jako BTC. V tabulce níže si ukážeme některé hlavní rozdíly.

Technická specifikace LTC vs. BTC

Kryptoměna Litecoin (LTC) Bitcoin (BTC)
Protokol Proof-of-Work Proof-of-Work
Algoritmus těžby Scrypt SHA-256
Tvorba bloku (block time) 2,5 min. 10 min.
Počáteční odměna za blok 50 LTC 50 BTC
Aktuální odměna za blok 12,5 LTC 12,5 BTC
Halving (půlení odměny) každé 4 roky (840 000 bloků) každé 4 roky (210 000 bloků)
Příští halving srpen 2023 květen 2020
Maximální množství mincí 84 000 000 LTC 21 000 000 BTC
Aktuální množství (4/2020) 64 541 606 LTC 18 333 087 BTC

Tip: 51% útok na Bitcoin by stál 630 000 USD za hodinu! Jak je na tom Ethereum a další altcoiny?

 

Užitečné tipy a odkazy

Web Litecoin.org/, Litecoin.com/
Kde koupit Litecoin (Burzy a směnárny s návodem:) Coinbase (Pro), Kucoin, Bitbeli
(Zatím bez návodu:) Kraken, BitPanda, atd.
Alternativně v BTC bankomatu, nebo osobně po dohodě na soc. síti…
Peněženky pro LTC (Hardwarové – nejbezpečnější:) Trezor, Ledger… (K zakoupení na stránkách výrobce.)
(Full node:) Litecoin Core (dostupná na Litecoin.org)
(Mobilní:) Atomic, Edge, Uphold, Ethos, Guarda…
(Lightning:) Zap
Kde sledovat aktuální kurz CMC, Coin360, Coingecko, Cryptocompare, Livecoinwatch
Kdy bude příští halving Litecoinblockhalf
Oznámení spuštění Bitcointalk
Krypto platební karty použitelné pro platbu litecoiny Wirex, Coinbase card, Crypto.com, Cryptopay…
Vyhledávače (ověření stavu peněženky a transakce) Blockchair, Chainz.cryptoid, Explorer.viawallet, Ltc.tokenview, Explorer.litecoin
Zdrojový kód (source Code) Github.com
Chat (v angličtině) Litecointalk

Závěr

Litecoin je aktuálně 7. největší kryptoměna a dosud nejslavnější fork Bitcoinu. Je jeho “lehkou” verzí, která může nabídnout především rychlejší a levnější transakce. Samotný LTC za svou historii dal vzniknout několika forkům. Některé zcela zbytečné, jako Junkcoin (JKC) či Litecoin Cash (LCC) a největší legendou mezi forky LTC je Dogecoin (DOGE). Litecoiny se dosud nejdráž prodávaly na svém ATH koncem roku 2017 s cenovkou asi 375 dolarů. Dnešní cena je cca 44 USD.

Návod pro nováčky: 2. díl – hardwarová peněženka. Jak si mám založit Trezor nebo Leger

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *