Úterý, 16 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Bitcoinovej Kanál | Lightning Network

V dnešním díle bude řeč o jediné věci – Lightning Network. Bitcoinovej Kanál je pořad, kde se příliš neřeší kurzy, investice či novinky. V tomto seriálu jde zejména o osvětu a edukaci ohledně Bitcoinu a kryptoměn.

Lightning Network

Aby byl Bitcoin použitelnější pro platby, musí být schopen zpracovat mnohem více transakcí za minutu, než je jeho aktuální kapacita. Proto je třeba hledat řešení problému, kterému se říká škálovatelnost = rozšířitelnost. Momentální kapacita je poměrně velmi nízká. To vedlo k problémům, na které si pamatujeme z konce roku 2017. Tehdy byly bitcoinové transakce nesmírně drahé. Poplatky v řádu desítek dolarů a dlohé čekání ne schválení transakce. To je stav, který znemožňuje praktické využití k běžným platbám.

Řešení jsou dvojího druhu. První druh spočívá ve změně kódu, změně samotného Bitcoinu, jako je např. zvětšení velikosti bloků. Tuto volbu provedl BCH, ale vede k neúměrně velké velikosti blockchainu a bloky nelze zvětšovat donekonečna. Sice se tam více transakcí vejde, ale zabírá to prostě příliš mnoho místa. Tak či tak, většina bitcoinové sítě tuto změnu odmítla.

Druhá možnost řešení spočívá v nasazení nějakého mechanismu nad blockchain. Jinými slovy se jedná něco, co by se přidalo k Bitcoinu a umožnilo transakce mimo blockchain. A právě tím něčím by se měl stát Lightning Network. Zjednodušeně řečeno umožní pohyb BTC pomocí nástavby na síti. Transakce jsou rychlé a není třeba každou z nich zaznamenat na blockchain. Mechanismus sám najde nejkratší cestu k tomu, aby provedl i transakce lidí (institucí, obchodů), kteří spolu nemají otevřený lightning kanál. Použije k tomu ostatní kanály. Systém ještě není dokonalý a nedávno

dokonce zaznamenal bezpečnostní hrozbu. Má i své kritiky, ale mohl by v budoucnosti sloužit k tomu, aby byl Bitcoin použitelný pro běžné platby v obchodech.

Video

Tento pořad vznikl ve spolupráci webu Hodler (článek) a youtubera Kicoma, který natočil následující video na Bitcoinovej Kanál. Jedná se o pravidelný seriál, který vychází každé úterý večer. Video začne ve 20:00! Dnes na téma: Lightning Network.

 

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *