Sobota, 24 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Budoucnost Bitcoinu | Více soukromí i díky chmýří pampelišky

Bitcoin se neustále technologicky vyvíjí. Aktuální informace naznačují, že bychom se mohli dočkat několika zajímavých novinek. Ve svém novém videu se na to zaměřil youtuber Krypto Online Svet. Plánované změny se týkají technologie Lightning Network, velikosti blockchainu i soukromí jeho uživatelů. V tomto článku se budeme věnovat především právě soukromým transakcím. Zdaleka se přitom nejedná o věc, která by měla sloužit jen padouchům. Čtěte dále, pokud vás zajímá, jak s tím souvisí Pampelišky.

Budoucnost Bitcoinu

Vývojáři i další technicky zdatní jedinci podávají návrhy na vylepšení Bitcoinu. Těmto návrhům se říká BIPs (Bitcoin improvement proposals). Které z návrhů projdou, závisí na rozhodnutí komunity. Youtuber přišel s výborným článkem z decryptmedia.com, který na základě informací od programátorů predikuje pravděpodobnou budoucnost Bitcoinu.

Jedná se o čtyři skupiny vylepšení, z nihž některé by mohly být implementovány soft forkem již do konce roku 2019. Přestože zatím nevíme s jistotu, které změny budou skutečně aplikovány, vypadá to velmi dobře. Mohli bychom se těšit na tyto novinky:

  • větší podpora pro Lightning Network,
  • udržení blockchainu BTC v rozumné velikosti,
  • odlehčený klient BTC použitelný pro mobily a
  • Bitcoin bude více soukromý (privacy).

V soukromí díky chmýří pampelišky

Tohle je ze všech chystaných změn asi ta nejzajímavější, proto se tomu budeme věnovat trochu blíže. Ostatní návrhy jsou více méně jasné a poměrně nevyhnutelné. Tohle je však opravdu něco. Bitcoin bude více soukromý. Pojďme si nejprve krátce popsat, k čemu by to mělo být dobré.

Soukromé transakce

V současnosti nabízí možnost soukromých transakcí privacy coiny jako Monero (XMR), PIVX a Zcash (ZEC). Účelem je chránit soukromí uživatelů a zajistit jim podobnou úroveň anonymity, jakou nabízí běžná platba hotovostí. Naprostá většina lidí, kteří o soukromé platby mají zájem, nejsou žádní teroristé, ani neperou špinavé peníze.

Představte si, že byste při každé platbě sdíleli s tím, komu něco platíte, kolik máte peněz, jaké další platby jste udělali, jakou máte výplatu a další informace o svých financích. To většina lidí i firem prostě nechce. 

MultiSig

Jedná se o jeden ze způsobů, jak docílit anonymnějších transakcí. MultiSig znamená, že jednu transakci nepodepíše pouze ten, kdo ji odeslal, ale připojí se k ní více podpisů

Schnorr signatures

Řešení, které nabízí agregaci transakcí s více podpisy. Když pošlete peníze z více adres na jednu, zvětšuje se velikost transakce, více to zatěžuje síť a zvyšuje se poplatek, protože každá transakce vyžaduje vlastní podpis. Schnorr signatures umožňuje spojit podpisy do jednoho. To nejen odlehčí síti, ale lze to použít právě i pro zvýšení soukromí.

Pampeliška (Dandelion)

Možných způsobů řešení navýšení soukromí Bitcoinu je mnohem více, ale jeden je skutečně velmi zajímavý. Jmenuje se Pampeliška.

Transakce se dostane do náhodných uzlů, což ztěžuje zpětné vypátrání odesílatele. Není to nemožné, ale je to mnohem složitější. Nejprve se odešle do náhodného uzlu, ten náhodně vybere další uzly a to vše zatím probíhá tajně. Jedná se o první fázi, které se říká stonek pampelišky. Pak následuje druhá fáze – chmýří, kdy dochází k šíření transakce do náhodných uzlů.

Pampeliška se dočkala i vylepšení na ++. Podle informací na hackernoon.com se zřejmě jedná o to, že každý uzel v řadě má potenciál tvořit stonek, nebo přejít do chmýří.

Video

A níže si již můžete zhlédnout video youtubera Krypto Online Svet, který se v něm všem plánovaným vylepšením věnuje. Prokliknutím přejdete přímo na youtube, kde mu můžete dát třeba lajk. Než to uděláte, začněte nás sledovat a připojte se k nám na soc. sítích níže.

 

-Kytka (fb stránkasteemitPublish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *