Sobota, 12 říjnaVítejte na českém hodlerském webu!

Europoslanci schválili obávaný článek 13

Internet jak ho známe je možná minulostí. Evropský parlament totiž dnes schválil směrnici o digitálním copyrightu včetně sporných článků 11 a 13. Právě článek 13 přitom vzbudil největší odpor a nesouhlas veřejnosti. Miliony lidí podepsalo petici. Lidé po celé EU demonstrovali, přidaly se i některé platformy, jako např. Wikipedia, která se 21.3. na protest vypnula. Konečné rozhodnutí europoslanců však nic nezvrátilo.

Článek 13

Víte, co je článek 13? Věděli jste, že se EU chystá regulovat internet? Podepsali jste petici? Byli jste pro, nebo proti? Já jsem včera komunikoval s některými českými europoslanci. Zde si můžete přečíst reakce našich zástupců, kteří mi odpověděli:

Martina Dlabajová

„V navrženém textu směrnice, který byl dohodnut mezi členskými zeměmi a Evropským parlamentem stále spatřuji některé problematické body, a proto schvalování finální dohody nebude v žádném případě černobílé.”

 

Tomáš Zdechovský

„Zasazuji se o vymazání článku 13…”

 

Pavel Telička

„Budu proti.”

 

Michaela Šojdrová

Bude pro, poslala mi stanovisko, kde mj. píše: „…v současnosti mají platformy dva způsoby, jak zabránit dostupnosti děl,a sice individuální  kontrolou děl (na kterou platforma nemusí mít kapacity), či použitím automatických rozpoznávacích filtrů. Státy však budou mít 24 měsíců na transpozici směrnice a po tuto dobu je možné vyvinout alternativní technická řešení.”

 

Kateřina Konečná

„Uděláme s kolegou úplné maximum, abychom je přesvědčili, ale na rovinu Vám nemohu s čistým svědomím slíbit, že to tentokrát dopadne dobře.”

 

Jiří Pospíšil

„Prozatím svou volbu pečlivě zvažuji, s články 11 a především 13 mám nicméně problém.”

 

Stanislav Polčák

„Ačkoliv jsem a stále budu zastáncem zásadní reformy autorského práva na internetu, souhlasím s tím, že článek 13 je v aktuálním znění nevhodný…”

 

Udělejte si názor sami

Směrnice prošla včetně článků 11 a 13, i přes kritiku v řadách veřejnosti i některých europoslanců. Nyní budou evropské státy muset přijmout zákony, kterými ji implementují. Bude tedy záležet i na tom, jak budou vypadat výsledná ustanovení v jednotlivých členských státech. Za dva roky tak pocítíme výsledky dnešního hlasování na vlastní kůži.

Platformy, komunitní weby, Youtube, Facebook.., ti všichni budou nově ručit za to, že na ně nikdo nepřidá obsah, který porušuje autorský zákon. Automatické mazání příspěvků, fotek i videí, třídění obsahu a banování uživatelů, to vše bude zřejmě již brzy na denním pořádku více než kdy dřív.

Přinese to i něco dobrého, nebo svoboda na internetu v EU skončí? Budeme se moct někde dovolat spravedlnosti, pokud náš obsah neoprávněně smažou? Nebude to zneužitelné k politickému tlaku na platformy a k cenzuře internetu? Je v zájmu autorů, aby se jejich dílo nešířilo mezi lidmi, písně nezpívaly a knihy četly jen pod peřinou? To vše možná již brzy zjistíme.

-Kytka (fb stránka, steemit, Publish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *