Pátek, 19 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Týdeník HODL | Kryptopůjčka, FinTech produkt umožňující zastavit kryptoměny

Pokud přistoupíme k hodlování jako ke kterékoli jiné investici, budeme řešit vstupní a výstupní cenu. Momentálně se kurz pohybuje cca 80 % pod ATH. Proto se toto období vesměs považuje za čas budování portfolia. Dobrý vstup je však pouze polovinou úspěchu, rozhodující totiž bude také to, jak dobře se ti podaří vystoupit. Možností, která v tomto ohledu stojí za zmínku, je kryptopůjčka. Jedná se o produkt FinTech kryptoměn typu NEXO, vyplácejících svým hodlerům dividendy.

Co je Kryptopůjčka

Tváří se jako půjčky, ale ve skutečnosti se spíše jedná o zástavu. Dáš jim svoji kryptoměnu, oni ti vyplatí část aktuální ceny (např. 60 % dle podmínek NEXO), a pak máš možnost kryptopůjčku splatit a vyplatit tak své krypto zpět, nebo to nechat propadnout.

Geniální na tom je to, že z úvěru se neplatí daň. Takže místo 15% daně z příjmu nedoputuje státu nic. Nevýhoda pak spočívá v tom, že obdržíš přibližně o 40 % méně, než za kolik bys kryptoměnu v danou chvíli prodal, takže čistě kvůli daním to rozhodně smysl nemá.

Proč se to vyplatí

Ono se to vlastně moc nevyplatí. Nicméně, má to určité kouzlo. Nemusíš například řešit celé to složité daňové přiznávání, které tě jako viníka nutí dokazovat svůj „zločin” (příjem) a navazující daňovou povinnost. Leckomu se to může protivit natolik, že raději zaplatí více, jen když to bude bez dalších nepříjemností a byrokracie.

Další výhodou je, že pokud následně cena zastavené kryptoměny poroste, vykoupíš si ji zpět a o většinu zisku tak nepřijdeš. Peníze jsi mezitím mohl použít jinde, což v případě opětovné reinvestice do další kryptoměny umožňuje zajímavé věci. Samotného mě zajímá, co z toho vlastně můžeme dostat. Pojďme si to spočítat.

Páka

Řekněme, že nakoupíme 1 BTC za 100 000 Kč. Zastavíme ho za 60 000 Kč. Za získané peníze nakoupíme LTC a opět ho zastavíme za 60 %. Vyplacených 36 tisíc si ponecháme. Jak tento experiment dopadl? Ze svých 100 tisíc máme 36 tisíc zpět v peněžence, počáteční investice se tedy snížila na 64 tisíc. Kryptoměny za 160 tisíc máme v zástavě. Na vyplacení zástavy je třeba zaplatit 96 tisíc + úroky.

Pokud se vše pokazí a kryptoměny půjdou výrazně dolů, máme svoji cenu útěchy, 36 nedaněných tisíc. Nemůžeme tedy jít do větší ztráty než 64 %. Řekněme nyní hypoteticky, že BTC i LTC půjdou do jednoho roku o 300 % nahoru. To není nic nevídaného, zaznamenali jsme i mnohem větší růst.

  • Vklad: (100 000 – 36 000) 64 000 Kč;
  • kryptopůjčka: (60 000 + 36 000) 96 000 Kč;
  • celkový obchodovaný kapitál: (64 000 + 96 000) 160 000 Kč v kryptu (páka 2,5);
  • úroky: (0,08 * 96 000) 7 680 Kč (ročně);
  • hypotetický růst: 300 %.

Kryptopůjčka od NEXa umožňuje jednorázové splacení kdykoli v průběhu a údajně také vyplacení přímo kryptoměnou, použitou jako zástava. Pokud by zastavené kryptoměny udělaly 300 %, jejich hodnota se zvýší na 480 tisíc. Po vyplacení kryptopůjčky a úroků zbývá 376 320 Kč. Investovaných 64 000 se tedy zhodnotilo téměř 6krát. Připomínám, že jsem počítal s hypotetickým růstem 300 % (3x).

NEXO

Kryptoměna, která kryptopůjčku umožňuje, je např. NEXO. Na steemitu o ní psal podnikatel, který s NEXem experimentuje již rok. NEXO vyplácí 30 % ze zisku svým hodlerům a výhodnější podmínky půjčky, při jeho využití. Umožňuje okamžité kryptopůjčky v různých měnách, včetně koruny a eura a slibuje pojištění vkladů až do 100 mil. USD u londýnské pojišťovny Lloyd’s.

Zisk a tedy i případná dividenda by časem mohla růst, jakmile poroste zájem, vybrat z kryptoměn peníze, aniž by bylo nutné je prodat. To může nastat v dalším bull runu. V tomto článku slouží NEXO jako příklad kryptoměny patřící v periodické tabulce do FinTech kryptoměn. Nejedná se o doporučení k investici.

Závěr

Přestože jsem zde spekuloval s pákou, hlavním účelem NEXA a dalších podobných kryptoměn jsou skutečně půjčky. Lidé si rádi půjčují, byť to pro ně nemusí vždy dopadnout nejlépe. Kryptoměny mají různé účely a kryptopůjčky představují jeden z těch, ke kterým se již dnes reálně využívají. Nutno dodat, že v pravém slova smyslu se spíše jedná o zástavu. kryptoměny musíte nejdříve mít a zastavit, než vám něco půjčí. Dnešní díl týdeníku HODL je u konce, další vyjde opět v neděli. Do té doby zůstaň s námi, aktuálně téměř každý den vychází zajímavý článek.

 

-Kytka (fb stránkasteemitPublish0x)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny a využij odkazy na decentralizované platformy výše. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *