Minule jsme se zaměřili na nákup kryptoměny, tentokrát nás čeká hardwarová peněženka. I dnes vám chceme ukázat, že na tom nic není a vůbec není čeho se bát. Samozřejmě je třeba znát určité bezpečnostní zásady. Základní pravidlo je, že v kryptosvětě se chyby neodpouští. Není zde třetí strana, která by dokázala vzít zpět vaše případné omyly. I to si projdeme a podíváme se, jak si založit “hardware wallet” od firmy Trezor nebo Ledger, což jsou u nás dvě nejoblíbenější hardwarové peněženky a jejich použití je dost podobné.
Obsah článku:
Co je třeba vědět, než si založíte hardwarovou peněženku
Pohybujeme se v prostředí kryptosvěta, kde se po boku legitimních platforem a projektů vyskytují také hackeři a podvodníci. Proto je potřeba si na své prostředky dávat velmi dobrý pozor. Hardwarová peněženka nabízí jednu z nejbezpečnějších možností. Prostřednictvím tohoto zařízení si můžete sami poměrně velmi bezpečně uložit Bitcoin či jiné kryptoměny i na delší dobu.
Než začnete krypto posílat na Trezor či Ledger, ať už z burzy, nebo z jiné peněženky, ujistěte se, že jsou adresy správné. To platí i při transakcích z hardwarové peněženky ven. Kdykoli provádíte transakci, proveďte důkladnou kontrolu, že se nacházíte na legitimní stránce. Pozor na podvrhy a phishing, některé se mohou tvářit jako stránky vaší burzy, Trezoru, apod. Dále se ujistětě, že posíláte krypto na správnou adresu. Tento krok je velmi důležitý a zásadně ho nikdy nevynechávejte. Chyba způsobená škodlivým softwarem či vaší chybou by totiž skončila ztrátou odeslaných kryptoměn. Neposkytujeme finanční rady, pouze edukativní obsah a vzdělání v oblasti krypta.
Na nákup kryptoměny potřebujete:
- Účet na kryptoburze (1. díl).
- Bitcoinovou peněženku.
Kromě toho doporučujeme věnovat čas přípravě a samostudiu. Můžete využít naše materiály. Ujasněte si, proč vlastně chcete Bitcoin koupit a pokud vám jde o super rychlé zbohatnutí, tak jste studovali málo a raději se k tomu vraťte. Ujasněte si, která část vaší investice je na HODL a vyhněte se nutkání do toho vrtat – zkoušet s tím trejdovat či spekulovat. Tohle raději nedělejte, pokud nechcete skončit ve velké ztrátě.
Pod článkem najdete speciální odkazy na největší kryptoburzy, které nabízí slevy a lákavé bonusy.
Hardwarová peněženka
Jak už bylo řečeno, hardwarová peněženka je jednou z nejbezpečnějších možností, jak si můžete uložit Bitcoin nebo další kryptoměny. Zmínili jsme také, že i tak je třeba dávat dobrý pozor a postupovat s rozvahou. Samotnou hardwarovou peněženku si určitě nenechávejte povalovat jen tak, ale uložte si ji ideálně na bezpečné místo, abyste předešli fyzickému prolomení. V případě ztráty či poškození hardwaru však nemusíte mít strach, Trezor i Ledger vám před prvním použitím vygeneruje SEED (frázi pro obnovení). Pomocí SEEDu můžete kdykoli z nového zařízení obnovit svůj předhozí účet a dostat se ke svým kryptoměnám. Jen ho nesmíte ztratit, nebo nechat ukrást.
Výhody
Nováčci se mě někdy ptají, k čemu je hardwarová peněženka, když lze mít Bitcoin zdarma na burze nebo v mobilní peněžence. Argumentem proti může být pro někoho pořizovací cena. Trezor nebo Ledger je třeba si zakoupit a cena je v řádu jedné či několika tisícovek Kč, v závislosti na vybraném modelu. Pokud zůstanete u investice nějakých 100 dolarů (cca 2300 Kč), nemá asi velký smysl, kupovat si např. za 1500 Kč Trezor či Ledger. Pokud již vaše investice přesáhne 10 tisíc Kč, rozhodně stojí za to o hardwarové peněžence co nejdřív pouvažovat. Oba zmiňovaní výrobci vám peněženku doručí do ČR i SR, a to dokonce bez účtování poštovného. Lze také počkat na akci a využít slevu, kterou oba poskytují několikrát do roka.
Vyšší pořizovací cenu bohatě kompenzuje vyšší bezpečí pro vaše investice. U vyšších částek je to prakticky nutnost. Burzy jsou častým terčem hackerů a mnoho z nich již bylo vykradeno, přičemž v některých případech to mělo fatální důsledky pro zákazníky, kteří přišli o peníze. Také můžeme vzpomenout třeba na hacknutou peněženku Trinity pro Iotu, kdy sice vše nakonec dopadlo více méně dobře, ale ukázalo se, že uživatelé, kteří použili Ledger, byli mimo nebezpečí…
Podpora mincí
Softwarové peněženky jsou náchylnější vůči hackům a proto už i řada z nich přidala podporu hardwarových peněženek pro vyšší bezpečnost. Některé nejběžnější mince, jako je Bitcoin, Ethereum, XRP (a další v závislosti na konkrétním modelu) si můžete uložit přímo do hardwarové peněženky. Kromě nich pak postupně přibývá podpora mnoha dalších coinů a tokenů prostřednictvím spárování vašeho zařízení s konkrétní peněženkou, která to umožňuje. K tomu se však ještě dostaneme v samostatném článku.
Přišla mi hardwarová peněženka, co teď?
Ať už jste si vybrali Trezor One, Trezor Model T, Ledger Nano S, nebo Ledger Nano X, postup bude velmi podobný. Zkontrolujete si, že zařízení dorazilo v neporušeném originálním obalu a nebylo s ním nijak manipulováno.
V balení najdete hardwarovou peněžnku a ještě dvě důležité věci. Potřebujete:
- Samotné zařízení včetně připojovacího USB kabelu.
- Papírové kartičky na zapsání SEEDu (zpravidla 3 ks).
- Odkaz na stránky výrobce, kde provedete aktivaci.
Aktivace hardwarové peněženky
V mém případě budu aktivovat Ledger Nano X. Začnu tedy připojením Ledgeru a otevřu si odkaz: ledger.com/start. U Trezoru by to bylo: trezor.io/start.
Oba výrobci se vás budou snažit celým procesem intuitivně provést. Ledger po rozklinutí odkazu uvádí 4 kroky:
Připojím si tedy svůj Ledger Nano X do počítače a následuji postup.
1. Stáhnout aplikaci (pro všechny běžné operační systémy v počítačích i mobilech)
Jelikož již vlastním starší verzi Ledger Nano S, zjistil jsem, že již aplikaci mám v PC nainstalovanou. Vrátil jsem se tedy k připojené hardwarové peněžence a zkontroloval nabídku. Zvolil jsem “Set up as new device,” abych si vytvořil novou peněženku a dokončil aktivaci. Jelikož model Nano X má bluetooth a funguje dobře v mobilu, později jej vyzkouším v kombinaci s mobilní verzí aplikace Ledger live.
2. Zvolit Pin a uložit bezpečně SEED
Peněženka mi nyní nabídla, abych si vytvořil Pin (heslo), kterým se budu později přihlašovat a potvrzovat příkazy (transakce). Pin je číselná kombinace od 4 do 8 čísel. Doporučujeme zaznamenat na papír pro případ zapomenutí. Hesla ani SEEDy si však nikdy neukládejte do počítače, nefoťte je, neskladujte v mobilu, apod.
Po zadání nového hesla (Pinu) přichází na řadu zapsání OBNOVOVACÍ FRÁZE, neboli SEED. Jedná se o 24 slov, které je třeba zadat ve správném pořadí. Na to slouží přiložené kartičky, kam si slova zapíšete a následně někam dobře schováte. SEED je jediná možnost, jak lze v případě ztráty či poškození obnovit vaši peněženku. Kromě toho si můžete v rámci jednoho zařízení vytvořit více peněženek. V jednu chvíli lze na jednom hardwarovém zařízení mít pouze jednu peněženku, ale další můžete mít v záloze a pomocí SEEDů si je později obnovovat. Doporučujeme tyto možnosti nejprve otestovat s drobným množstvím prostředků a teprve potom si na Trezor nebo Ledger posílat větší sumy.
Nyní si pečlivě zapište svůj SEED. Po zapsání po vás peněženka bude chtít, abyste potvrdili, že znáte slova i jejich pořadí. Dokončete proces správným zadáním jednotlivých slov vašeho SEEDu výběrem z nabídky ve správném pořadí.
Tip: Pro trvanlivou zálohu SEEDu si můžete koupit speciální nerezovou destičku od RecoverySeed, která vydrží opravdu dlouho, přežije vytopení bytu a je ohnivzdorná do 1510°c, takže vám zajistí opravdu dlouhodobou životnost vaší cenné zálohy přístupu ke kryptoměně.
3. Instalace aplikace Ledger Live
Pokud jste dosud nenainstalovali appku Ledger, můžete to udělat nyní. U Trezoru není třeba instalovat a do rozhraní přistupujete online. Kromě Pinu a SEEDu si teď vytvoříte ještě heslo pro přihlášení do samotné aplikace Ledger live. Pozor, SEED ani Pin nikdy nezadávejte jinam, než přímo do hardwarové peněženky pomocí vlastních tlačítek Ledgeru nebo Trezoru (naťukat přímo do hardwarové peněženky). Rovněž při přihlašování do aplikace nikdy nebudete vyzváni zadat přímo do PC či mobilu nic jiného, než právě heslo dané aplikace.
4. Přihlásíte se a můžete přidat účet / účty (pro jednotlivé kryptoměny)
V aplikaci Ledger live kliknete na “manager”. Zadáte Pin – pomocí tlačítek na své hardwarové peněžence posouváte čísla nahoru a dolů, když číslo sedí, potvrdíte stisknutím obou tlačítek a pokračujete dokud není celý pin zadán, pak ještě potvrdíte povolit manažera. Nyní si můžete z nabídky zvolit aplikaci pro kryptoměnu, kterou si přejete přidat.
Podporované kryptoměny
https://kryptohodler.cz/jak-si-zalozit-kryptomenovou-penezenku-metamask-navod/Seznam podporovaných coinů a tokenů jednotlivých peněženek si můžete prohlédnout sami na stránkách výrobců.
- Pro ledger zde: https://www.ledger.com/supported-crypto-assets/
- a Trezor zde: https://trezor.io/coins/
Závěr
Výhodou hardwarové peněženky je vyšší bezpečnost. Zařízení funguje jako offline “sklad” privátních klíčů, který je odemykatelný pomocí pinu, který se zadává přímo v daném zařízení, mimo počítač a internet. Jakákoli transakce musí být potvrzena tímto Pinem, který jste si sami vytvořili při prvním použití Trezoru či Ledgeru. Vždy mějte bezpečně uložen svůj SEED, je to jediná možnost, jak lze obnovit vaše privátní klíče a s nimi i dané kryptoměny, které jste si do hardwarové peněženky uložili. Rovněž nedoporučujeme skladovat zálohu Pinu společně se zařízením, což je horší, než nechat klíčky v zapalování.
Jak si založit a používat kryptoměnovou peněženku MetaMask: Návod
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!