David Sønstebø, jeden ze spoluzakladatelů kryptoměny IOTA (MIOTA), přislíbil, že osobně vyplatí obětem nedávného útoku odcizené prostředky.
Spoluzakladatel Ioty odškodní oběti hacku
Pokud jste patřili mezi 46 uživatelů, kteří dohromady přišli o 50 seedů – 50 jednotlivých peněženek – možná se dočkáte odškodnění. Sám spoluzakladatel projektu David Sønstebø totiž uvedl, že osobně vyplatí všechny, kteří byli poškozeni během nedávného útoku.
V rozhovoru pro Cointelegraph David potvrdil, že skutečně hodlá vyplatit všechny dotčené uživatele, kteří přišli o prostředky. A to až do výše 8,52 milionu MIOTA, tedy téměř 2 miliony dolarů v době slibu, resp. 1.62 mil. USD v době přípravy tohoto článku.
„Rozhodl jsem se použít své osobní držené prostředky (kterých jsem se nedotkl za 2 roky), abych chránil dráhu nadace IOTA,“ uvedl spoluzakladatel Ioty David Sønstebø.
Dále pak dodává, že to bude stát asi 2 miliony USD, což je hodně peněz „ale pokud by byly mým hlavním motivem peníze, měl jsem během posledních 2 let dostatek příležitostí maximalizovat své zisky. To jsem neudělal. Pro mě je hlavním cílem vybudovat budoucnost na základě naší vize.“
IOTA by měla být opět spuštěna dnes
Připomeňme, že síť IOTA byla zastavena prostřednictvím tzv. koordinátora 25. 1. 2020 poté, co byl odhalen závažný hack peněženky Trinity. Jak KryptoHodler průběžně informoval, tým velmi rychle zareagoval, což zabránilo dalšímu zhoršování škod. Pokud držité nějaké mioty na Trinity a ještě jste neaktualizovali na novou verzi této peněženky, určitě to udělejte! Vývojáři také připravili nástroj na migraci seedů (do bezpečí).
„Hacker zaútočil na infrastrukturu MoonPay a zneužil zranitelnost, která vznikla kvůli způsobu, jakým byl tento platební procesor integrován do peněženky Ioty,” vysvětluje Sønstebø.
V době přípravy článku tangle stále stojí, ale jak David Sønstebø uvedl, (nenulové transakce a) síť IOTy by měla být znovuuvedena do chodu již dnes (10. 2.) o čemž tým bude informovat na této stránce.
Bezpečnost na prvním místě!
„Chci zdůraznit, že nikdo uvnitř organizace za to nenese zodpovědnost a že jsem nikdy nebyl hrdější na tým, který jsme vytvořili, než nyní.”
Těmito slovy spoluzakladatel chválí svůj tým za způsob, jakým se dokázal vypořádat s hackem a minimalizovat jeho dopad na prostředky uživatelů. Přesto však dodává, že šlo o velmi důrazné připomenutí, „aby za žádných okolností nikdy nedošlo ke kompromisům v oblasti bezpečnosti.“
Připustil také, že při ohlédnutí zpět si uvědomují, že měli pro zabezpečení udělat více a zavést přísnější auditorské postupy. To by se již nemělo opakovat. Nadace najme více bezpečnostních specialistů a již také zahájili spolupráci s auditorskými firmami.
Závěr
David Sønstebø, spoluzakladatel Ioty, přislíbil, že osobně vyplatí osoby zasažené hackem ze své vlastní kapsy. Uvedl, že se bude jednat o 8,52 milionu mincí miota, jak jsou jednotky Ioty označovány. Pokud jde o dopadení útočníka, Sønstebø uvádí: „šance jsou nízké, ale my jsme to již jednou dokázali.” V lednu minulého roku zatkl Europol v britském Oxfordu muže podezřelého z krádeže Ioty v hodnotě 11,4 milionů USD. Tehdy šlo o podvodný generátor seedů na internetu.
Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny nebo do nové steemitové hodlerské komunity.
(Zdroje: Cryptonews, Cointelegraph)
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!