Sobota, 24 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

IOTA je stále vypnutá – může převinou transakce zpět před rozsáhlý hack peněženky Trinity

Kryptoměnu IOTA postihlo hotové neštěstí. Nejen, že byla závažným způsobem hacknuta peněženka, což vedlo k odcizení seedů některých uživatelů. Hack však navíc vedl k zastavení sítě a nyní také k vrácení transakcí zpět před okamžik útoku, čímž v očích mnoha kryptonadšenců IOTA ztrácí.

IOTA převine svůj ledger zpět

Jak KryptoHodler informoval v nedávném článku, IOTA utrpěla závažný hack své peněženky Trinity. Nadace IOTA neprodleně vypnula celou síť prostřednictvím koordinátora, dokud nebude problém vyřešen. Nyní přišli s řešením, které v očích příznivců decentralizace vyvolává nelibost, ačkoli okradení hodleři a uživatelé tento postup pravděpodobně uvítají.

Plán k nápravě situace

Nadace IOTA se snaží zvládnout katastrofu jak se dá. Nedávno zveřejnili svůj plán k nápravě. Ten zahrnuje tyto 3 kroky:

1. Uživatelé peněženky Trinity si musí instalovat novou verzi

Jak již zaznělo v předchozím článku, IOTA vydala novou verzi desktop peněženky Trinity. Později vydali také novou verzi pro mobilní telefony a tablety. Všichni uživatelé, kteří používají peněženku Trinity, by nyní měli přeinstalovat na novou vezi.

Poté by měli změnit heslo! Nadace dále uvádí:

„Upgradováním na tuto novou verzi Trinity odstraníte zranitelnost z vaší peněženky a učiníte hackera neschopným získat přístup k vaší peněžence, pokud tak již neučinil.”

2. Migrujte mince na nový seed

IOTA v nejbližších dnech vydá nástroj, který uživatelům umožní přenést své mioty na nový, bezpečný seed. Nadace důrazně doporučila, aby to provedli všichni uživatelé, kteří v době od 17. prosince 2019 otevřeli jakoukoli verzi Trinity (stolní nebo mobilní).

„Přenesením vašich tokenů na nové bezpečné seedy před opětovným spuštěním koordinátora znemožníte útočníkovi, aby mohl provést neoprávněné přenosy vašich tokenů, pokud tak již neučinil,” uvádějí vývojáři. A dodávají, že „uživatelé Ledger Nano nemusí používat nástroj pro migraci, ale důrazně se doporučuje změna hesla.”

3. Převinutí transakcí

Mohli bychom říct, že se IOTA chystá převinout svůj blockchain. To by však nebylo přesné, IOTA totiž nemá blockchain, ale Tangle, což je inovativní typ technologie distribuované účetní knihy (DLT), který je navržený speciálně pro prostředí Internetu věcí (IoT).

IOTA uvádí, že pro většinu uživatelů postačí kroky 1 až 2. Nicméně jsou připraveni vrátit zpět transakce do doby před útokem. Uvádějí:

„Provedeme globální snímek sítě, který nám, po ověření komunitou, umožní vrátit ukradené tokeny zpět postiženým uživatelům. Brzy budou poskytnuty další informace o procesu a důsledcích pro všechny dotčené uživatele.

Za předpokladu, že snímek bude úspěšně ověřen komunitou IOTA (provozovately uzlů), implementujeme postup KYC zahrnující třetí stranu, která umožní všem uživatelům, kteří mají ukradené tokeny, je získat zpět. Stejný postup bude vyžadován také v některých případech, kdy byl migrační nástroj použit podvodně nebo nesprávně. Více informací o tomto procesu bude brzy následovat.

Po procesu migrace restartujeme koordinátora a obnovíme normální operace v síti. Aktualizace na časové ose bude zveřejněna v následujících dnech.”

Závěr

Po hacku Trinity se IOTA stala ožehavým tématem světa kryptoměn. A to hned z několika důvodů.

Prvním je hack peněženky, což trochu nabouralo paradigma o bezpečí prostředků ve vlastní peněžence. Vlastně se stalo, že kdo držel mioty na burze, ten nemá problém, zatímco některým uživatelům peněženky Trinity byly hackerem vykradeny seedy. Dále je zde otázka, zda je správné vrátit blockchain (ledger) zpět, což porušuje důležité pravidlo neměnitelnosti, ačkoli to na druhou stranu může okradeným pomoci získat peníze zpět.

Co si o tom myslíte vy nám můžete napsat do komentáře pod článkem nebo na sítích.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

Co dále

Kryptoměna – podívejte se na crypto z jiné perspektivy

Zdroj:
https://status.iota.org/

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *