Cílem togoto článku je nabídnout vám vše, co potřebujete vědět o bezpečnosti v kryptosvětě. Snažili jsme se stručně a jasně ozřejmit, jak se tu nenechat okrást, formou praktického návodu. Jak ochránit své krypto, jak na bezpečnost a jak se vyhnout ztrátě přístupu ke svým kryptoměnám. Naučíte se také předejít omylům při posílání kryptoměny, při zadávání hesel a klíčů… Tento článek přečtete za pár minut, ale může vám ušetřit hromadu peněz a starostí. Tento článek je v podstatě povinnou četbou každého začínajícího kryptohodlera!
Doporučujeme bezpečnostní pravidla přečíst co nejdřív, ještě dříve, než se vůbec zaměříte na studium Co je Bitcoin a Jak koupit kryptoměny.
Obsah článku:
Bezpečnost v kryptosvětě
Po třech letech se cena Bitcoinu probojovala nad předchzí maximum a dále rostla, čímž přilákala stále více nováčků. Následující bear market byl pro mnohé studenou sprchou. Cykly se opakují a my vám zde vám neporadíme, jak úspěšně investovat, ale pokusíme se zabránit, abyste naletěli podvodníkům nebo o krypto přišli vlastní vinou.
Ve světě kryptoměn bohužel není žádnou výjimkou, když někdo ztratí peníze. Jedná se o poměrně velmi mladé investiční odvětví, kde se pohybuje celá řada podvodníků, hackerů a všelijakých vykuků. Tito lidé dělají kryptoměnám špatnou pověst a škodí nám tak hned dvojnásob. Pojďme jim to trochu znesnadnit tím, že budeme striktně dodržovat zásady, dbát na bezpečnost a chránit své portfolio.
Používejte pouze ověřené burzy a peněženky
Vybírejte si dobře burzy, online peněženky a další kryptoměnové stránky a služby, které budete používat. Každou ověřenou stránku si uložte do záložek ve svém prohlížeči a přihlašujte se výhradně odtud (zejména NE z e-mailu či odkazu na sociálních sítích!). I tak pro jistotu vždy zkontroluje adresu a „https.” Kdyby se vám něco nezdálo, tak se nepřihlašujte a ověřte, že nejste na podvodné stránce, která vás ráda okrade o heslo a následně o peníze. Podvodníků na kryptokomunitu útočí skutečně hodně, nepodceňujte je a vše si prověřujte, než něco uděláte!
Používejte raději ověřené burzy, jako je Coinbase, Binance a KuCoin, než nějaké neznámé, kde je riziko hacku vyšší.
Používejte silná hesla a 2FA
Pro každou stránku, službu (e-mail, burzu, cokoli…) si vždy vytvořte unikátní (nové) silné heslo. Kombinujte malá a velká písmena, čísla i speciální znaky. Kromě toho vždy, když stránka nabízí tu možnost, používejte authenticator a další možnosti dvoufázového ověření (2FA). Také je dobré občas hesla měnit a když to nastavení umožňuje, zablokovat přístup z jiné IP adresy a podobně.
Hesla, klíče, recovery seedy a backupy si uschovejte offline!
Založte si notes, do kterého si napíšete heslo a další přihlašovací údaje pokaždé, když si někde založíte účet. Mimochodem, je dobré mít na kryptostránky speciální e-mail. K němu nesmíte za žádných okolností ztratit přístup. Nezapomeňte si opravdu veškeré přihlašovací údaje, SEEDy a zálohy čitelně a správně zapsat a dobře uschovat.
Něco z toho lze také bezpečně uložit na paměťovou kartu nebo flashku, která ale musí být offline a mimo dosah nepovolaných. Stále však nejlepší možností offline zálohy hesel a klíčů je pero a papír, který se dobře uschová.
Většinou vás to při registraci samo navede a je třeba pouze postupovat pomalu, vše si rozmyslet, veškerá hesla, SEEDy, backupy, apod. si zapsat a uložit. A nikdy to nikomu neukazujte, nechlubte se tím, neztraťte to…
Privátní klíč a SEED je nejdůležitější
Privátní klíč (popř. SEED) je obvykle jediná možnost, jak se dostat ke svým kryptoměnám. Dokud máte kryptoměny někde na burze nebo v peněžence, u které privátní klíč nevlastníte, tak nejste majitelem. Jako hodleři proto usilujte o to, abyste vlastnili privátní klíč. Na burzách a DeFi platformách je velké množství peněz, což láká hackery.
Svůj soukromý klíč mějte bezpečně uložen (třeba i na více místech) a hlavně zajistěte, že ho nikdy neuvidí nikdo další. Postarejte se však, že kdyby se vám něco stalo, tak se k tomu vaše rodina dostane.
Peněženky a bezpečnost
Privátní klíč se ukládá do kryptopeněženky. Nejlepší je offline peněženka, jako je paperwallet nebo hardwarová peněženka (např. Trezor nebo Ledger). Výhodou paperwallet je, že je obvykle zdarma, je offline a je poměrně bezpečná.
Nevýhodou oproti hardwarovým je, že se může zničit (voda, oheň..) a musíte velmi obezřetně volit konkrétní (open source) generátor, protože jsou mezi nimi scamy. Věnujte pozornost správnému skladování a udělejte si někam záložní kopii. Jde o kombinaci veřejné adresy a privátního klíče v tištěné nebo psané formě.
Mnozí však přece jen raději volí Trezor či Ledger, který drží klíče mimo internet. Mimochodem, ani softwarové peněženky nejsou optimální možností na HODL, ale spíš jako doplněk, např. pro malé platby (káva za BTC apod.).
Pozor, nikdy po vás žádný support nebude chtít váš SEED, ten se zadává jen v případě úplné obnovy peněženky (Trezor. Ledger…) a to přímo v zařízení, nikoli do počítače či dokonce online!
Dávejte pozor, kam kryptoměnu posíláte
Nevěřte žádným nabídkám typu: „pošli nám 0,2 Bitcoinu a my ti pošleme Bitcoinu dvojnásobek” a podobným nesmyslům. Dávejte pozor na většinu ICO (prvotní nabídka kryptoměn), dost často se jedná o podvody, nebo se na to po vybrání peněz prostě vykašlou. Nezapomeňte si pokaždé pečlivě zkontrolovat, že veřejná adresa po zadání nebyla změněna (existuje virus, který to umí).
Nezapomeňte, že nemůžete poslat LTC na BTC (veřejnou) adresu a podobně, ale vždy pouze BTC na BTC adresu, ETH na ETH, BCH na BCH adresu, atd. Když své krypto pošlete na nesprávnou adresu, již vám ho nikdo nevrátí – pohybujeme se na decentralizovaných sítích bez centrálních autorit, kam by se dalo obrátit a žádat vrácení. To je daň za možnost, být svou vlastní bankou a držet své peníze ve vlastních rukou, což Bitcoin a kryptoměny umožňují.
Tip: Kryptoměna – podívejte se na crypto z jiné perspektivy
Závěr
Dbejte na bezpečnost a používejte tyto bezpečnostní zásady a svoji hlavu. Při každém přihlašování a manipulaci s penězi či kryptoměnou postupujte pomalu a s rozvahou. Nezapomeňte, že v kryptosvětě je každý sám sám svou vlastní bankou, z čehož plyne i to, že pokud ztratíte privátní klíč, nebo pokud se spletete v adrese příjemce, tak vám to už nikdo zpět nevrátí. Každoročně touto cestou zaniká určitá část Bitcoinu i dalších kryptoměn, takže pozor na to. Doufáme, že se vám článek líbil a že čtenářům webu KryptoHodler pomůže své kryptoměny účinně ochránit a udržet je v bezpečí.
Pokračujte dále:
Donate
Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.
Disclaimer
Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!