Bezpečnost | Důležitá pravidla při nákupu a hodlování kryptoměn a jak ochránit své krypto

bezpečnost, v kryptosvětě, svět kryptoměn, kryptoměny, zebezpečení, krypto, bezpečí, kryptoměny, kryptosvět, hack, ochrana

Tady najdete vše, co potřebujete vědět o bezpečnosti v kryptosvětě. Cílem je stručně a jasně ozřejmit, jak se tu nenechat okrást, formou návodu. Jak ochránit své krypto, jak na bezpečnost a jak se vyhnout ztrátě přístupu ke svým kryptoměnám. Naučíte se předejít omylům při posílání kryptoměny, při zadávání hesel a klíčů… Tento článek přečtete za pár minut, ale může vám ušetřit hromadu peněz a starostí.

Bezpečnost v kryptosvětě

Ve světě kryptoměn bohužel není žádnou výjimkou, když někdo ztratí peníze. Jedná se o poměrně velmi mladé investiční odvětví, kde se pohybuje celá řada podvodníků, hackerů a všelijakých vykuků. Tito lidé dělají kryptoměnám špatnou pověst a škodí nám tak hned dvojnásob. Pojďme jim to trochu znesnadnit tím, že budeme striktně dodržovat zásady, dbát na bezpečnost a chránit své portfolio.

Používejte pouze ověřené burzy a peněženky

Vybírejte si dobře burzy, online peněženky a další kryptoměnové stránky a služby, které budete používat. Každou ověřenou stránku si uložte do záložek ve svém prohlížeči a přihlašujte se výhradně odtud. I tak pro jistotu vždy zkontroluje adresu a „https”. Kdyby se vám něco nezdálo, tak se nepřihlašujte a ověřte, že nejste na podvodné stránce, která vás ráda okrade o heslo a následně o peníze.

Advertisement

Používejte raději ověřené burzy, jako je Coinbase, Binance a KuCoin, než nějaké neznámé, kde je riziko hacku vyšší.

Tip: Interview: Češka klikla na reklamu s Leošem Marešem, podvodníci z ní vymámili peníze, hesla a infikovali počítač

Používejte silná hesla a 2FA

Pro každou stránku, službu (e-mail, burzu, cokoli…) si vždy vytvořte unikátní (nové) silné heslo. Kombinujte malá a velká písmena, čísla i speciální znaky. Kromě toho vždy, když stránka nabízí tu možnost, používejte authenticator a další možnosti dvoufázového ověření (2FA). Také je dobré občas hesla měnit a když to nastavení umožňuje, zablokovat přístup z jiné IP adresy a podobně.

Hesla, klíče, recovery seedy a backupy si uschovejte offline!

Založte si notes do kterého si napíšete heslo a další přihlašovací údaje pokaždé, když si někde založíte účet. Mimochodem, je dobré mít na kryptostránky speciální e-mail. K němu nesmíte za žádných okolností ztratit přístup. Nezapomeňte si opravdu veškeré přihlašovací údaje a zálohy čitelně a správně zapsat a dobře uschovat. Něco z toho lze také bezpečně uložit na paměťovou kartu nebo flashku.

Většinou vás to při registraci samo navede a je třeba pouze postupovat pomalu, vše si rozmyslet, veškerá hesla, seedy, backupy, apod. si zapsat a uložit. A nikdy to nikomu neukazujte, nechlubte se tím, neztraťte to…

Privátní klíč a SEED je nejdůležitější

Privátní klíč (popř. SEED) je obvykle jediná možnost, jak se dostat ke svým kryptoměnám. Dokud máte kryptoměny někde na burze nebo v peněžence, u které privátní klíč nevlastníte, tak nejste majitelem. Jako hodleři proto usilujte o to, abyste vlastnili privátní klíč. Na burzách je velké množství peněz, což láká hackery. Ani softwarové peněženky nejsou optimální možností na HODL, ale spíš jako dopolněk, např. pro malé platby (káva za BTC apod.). Svůj soukromý klíč mějte bezpečně uložen (třeba i na více místech) a hlavně zajistěte, že ho nikdy neuvidí nikdo další. Postarejte se však, že kdyby se vám něco stalo, tak se k tomu vaše rodina dostane.

Peněženky a bezpečnost

Privátní klíč se ukládá do kryptopeněženky. Nejlepší je offline peněženka, jako je paperwallet nebo hardwarová peněženka (např. Trezor nebo Ledger). Výhodou paperwallet je, že je obvykle zdarma, je offline a je poměrně bezpečná. Nevýhodou je, že se může zničit (voda, oheň..). Proto věnujte pozornost správnému skladování a udělejte si někam záložní kopii. Jde o kombinaci veřejné adresy a privátního klíče v tištěné nebo psané formě. Mnozí však přece jen raději volí Trezor či Ledger.

Dávejte pozor, kam kryptoměnu posíláte

Nevěřte žádným nabídkám typu: „pošli nám 0,2 Bitcoinu a my ti pošleme 1 Bitcoin” a podobným nesmyslům. Dávejte pozor na většinu ICO (prvotní nabídka kryptoměn), dost často se jedná o podvody, nebo se na to po vybrání peněz prostě vykašlou. Nezapomeňte si pokaždé pečlivě zkontrolovat, že veřejná adresa po zadání nebyla změněna (existuje virus, který to umí).

Nezapomeňte, že nemůžeš poslat LTC na BTC (veřejnou) adresu a podobně, ale vždy pouze BTC na BTC adresu, ETH na ETH, BCH na BCH adresu, atd.

Tip: Kryptoměna – podívejte se na crypto z jiné perspektivy

Závěr

Dbejte na bezpečnost a používejte tyto bezpečnostní zásady a svoji hlavu. Při každém přihlašování a manipulaci s penězi či kryptoměnou postupujte pomalu a s rozvahou. Nezapomeňte, že v kryptosvětě je každý sám sám svou vlastní bankou, z čehož plyne i to, že pokud ztratíte privátní klíč, nebo pokud se spletete v adrese příjemce, tak vám to už nikdo zpět nevrátí. Každoročně touto cestou zaniká určitá část Bitcoinu i dalších kryptoměn, takže pozor na to. Doufám, že se vám článek líbil a že čtenářům webu KryptoHodler pomůže své kryptoměny ochránit a udržet je v bezpečí.

 

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.