Úterý, 23 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Za 9 let bude vytěženo 98 % Bitcoinu. Pouhých 0,01 BTC může stačit k bohatství

Za 9 let bude konečná nabídka Bitcoinu téměř vytěžena a přítok nových mincí na trh bude minimální. Výpočty naznačují, že vám může stačit jen 0,01 BTC, abyste se zařadili mezi 13 % lidí s největším bitcoinovým bohatstvím.

9 let nás dělí od téměř nulové inflace

Budeme li brát inflaci jako růst nabídky způsobemý těžbou nových mincí BTC, dělí nás jen 10 let od bodu, kdy se inflace Bitcoinu přiblíží nule. Pokud čistě matematicky porovnáme bohatství v dolarech a bitcoinech, můžeme dostat poměrně zajímavé údaje. Dnes to zní skoro šíleně, ale nákup 0,01 Bitcoinu, který by dnes mohl stát jen asi 230 USD, by vzhledem k omezené nabídce Bitcoinu jednou mohl mít hodnotu až milion dolarů.

BTC inflace (zdroj: Medium; @CryptoProfG)

Pravdou je, že cena Bitcoinu skutečně v dlouhodobém měřítku roste a nikdo dnes netuší, při jaké ceně se růst zastaví a cena se trochu ustálí. Pochopitelně za předpokladu, že k takovému ustálení dojde a že trend růstu nezvrátí nějaká nepředvídaná událost, apod.

K 1. březnu 2021 celková nabídka Bitcoinu činila 18,64 milionu BTC, přičemž k těžbě zbývalo 2,36 milionu mincí. O rok a něco později, 22. 7. 2022 již bylo vytěženo 19 100 375 BTC a k těžbě zbývá 1 899 625 bitcoinů. Za 9 let dosáhne nabídka 20,6 milionu, což je 98 % z konečného množství 21 milionů mincí (maximální nabídky).

Bohatství v číslech

Podle zprávy Global Wealth Report 2020 společnosti Credit Suisse je celosvětově 51,9 milionu lidí s čistým jměním přesahujícím 1 milion dolarů. Index bere v úvahu čisté jmění osoby, tedy její finanční i nemovitá aktiva po odečtení dluhů a závazků. To mimo jiné znamená, že 1 % dospělé populace vlastní 43 % světového bohatství.

Bohatství je rozděleno nerovnoměrně a často se hovoří o prohlubování propasti, nebo o konci střední třídy. Výsada investování však již zdaleka nepatří jen do rukou hrstky makléřů a vyvolených. V dnešní době může samostatně investovat prakticky každý, což znamená, že každý si může koupit kousek Bitcoinu. Současně však víme, že není dost bitcoinů k tomu, aby si mohl každý dnešní dolarový milionář koupit byť jen jeden jediný Bitcoin.

Kolik BTC si budete moct koupit za deset let?

Pohybujeme se denně na trhu a sledujeme aktuální cenu. Pokud držíte dlouhodobě, tak vám však v zásadě může být jedno, kolik stojí jednotka Bitcoinu dnes. Zajímá vás pouze to, aby rostla akceptace a přijetí BTC a aby jeho síť byla stále bezpečná a byly zachovány všechny důležité kvality a vlastnosti, které ho předurčují pro peníze budoucnosti.

Během bear marketu v roce 2018 se Bitcoin dlouho pohyboval těsně nad 6 tisíci dolary, než klesl dokonce ještě níže, téměř o další polovinu. Za tři roky se cena zvýšila na zhruba cca 69 tisíc USD, tedy na současné historické cenové maximum (ATH). Následující bear market poslal BTC na aktuálních cca 23 000 dolarů… Již za toto období sledujeme, jak se možnost zakoupit si jeden celý Bitcoin pomalu vzdaluje finačním možnostem běžných lidí. Otázkou na zamyšlení proto je, kolik BTC si budete za přepokladu zachování dlouhodobě růstového trendu schopni koupit za deset let.

Jak uvádí článek zveřejněný na Cointelegraph, nákup 0,01 BTC vám může zajistit pozici mezi 13 % největších hodlerů. Dále dodává:

„Když porovnáváme relativní koncentraci bohatství na trzích fiat a Bitcoin, být mezi 13 % největších bitcoinerů je stejně exkluzivní, jako být fiat [dolarový] milionář.”

Závěr

Kryptohodler v roce 2019 vydal článek, který počítal množství Bitcoinu, které si lidé teoreticky mohou koupit. Podle počtu lidí a maximálního množství BTC platí, že vlastnit 0,27 BTC vám stačí k tomu, abyste se zařadili mezi max. 1 % lidí s držící toto množství. V té době by bylo možné si 0,27 BTC koupit za 68 tisíc Kč. Při ceně kolem 50 tisíc dolarů to již bylo cca 300 tisíc korun, zatímco za 68 tisíc byste si pořídili již jen 0,0612 BTC. Za deset let bude velmi zajímavé, pokud si tento článek připomeneme a vyhodnotíme, kolik BTC si v té době budete moct koupit za stejnou částku. Máte nějaký tip?

 

Disclaimer
KryptoHodler poskytuje edukativní, vzdělávací a zpravodajský obsah. Neprodáváme žádné analýzy, ani nenabízíme investiční rady. Investice v kryptosvětě jsou spojeny se zvýšenou mírou rizika. Za svá rozhodnutí zodpovídá každý sám, proto doporučujeme provést vlastní průzkum.

Proč někdo hodluje tak, že nikdy neprodá svůj Bitcoin?

Co pije naše komunita a kdo má nejlepší slogan? Berete to až moc vážně, recese vám vázne!

Přečtěte si základy kryptoměn před případnou investicí do Bitcoinu: Pro začátečníky

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *