Středa, 18 záříVítejte na českém hodlerském webu!

Myslete na to, že si časem projdete bear marketem: Pro nováčky – Co je medvědí trh u Bitcoinu

Zdravím vás a děkuji za přízeň a že čtete první hodlerský web v ČR. Kryptohodler dospívá společně s trhem kryptoměn a my se dnes společně zaměříme na to, proč sice není třeba se bát bear marketu, ale o to víc je třeba být na medvědí trh připravený. Bear market se totiž blíží a s každým překonámím další a další cenové úrovně je blíž a blíž.

Co je medvědí trh (bear market) u Bitcoinu

Máme to štěstí, že jsme si vybrali aktivum, jehož cena v dlouhodobém měřítku neustále roste. Bitcoin teprve hledá svou férovou cenu, což může trvat ještě mnoho let a hodleři věří, že nakonec bude stát mnohem více, než dnes. Tohle bylo častým tématem, kterým jsme si dodávali naději v době, kdy bear market 2018 – 2019 dělal mnohým vrásky na čele. Atmosféra downtrendu je něco, co každý hodler dobře zná, nebo pozná.

Je to dlouhé období, kdy se trh zdánlivě řítí do pohromy a ze všech stran je slyšet o pádu na nulu. Jestliže na vrcholu bude i vaše babička nebo dědeček mluvit o Bitcoinu, tak během bear marketu si o konci Bitcoinu a jeho konečném neúspěchu budou cvrlikat i vrabci na stromě a opět se v komunitě začnou množit cynické komentáře o konci párty, o nesmyslnosti důvěry v Bitcoin, nebo o tom, že to ti politici stejně nakonec shodí ze stolu a BTC odejde do zapomnění, jakožto zajímavý experiment s neblahým koncem.

Medvědí trh, neboli Bear market, je u Bitcoinu dlouhodobé období, kdy cena klesá o desítky procent. Je to zdánlivě nekonečná fáze klesání ceny, která obvykle trvá až několik let. Důvodem, proč se klesajícímu trhu říká medvědí trh, je na základě klesající siluety medvěda, zatímco šíjí býka je inspirováno označení bull market pro růstový trh.

Psychologie

Nejsem si jistý, kolik lidí si vědomuje důležitost psychologie při dlouhodobém hodlování kryptoměn. I proto jsem během bear marketu psal mnohem více odpočinkových článků, článků o osobním rozvoji a zabýval se i jinými aspekty bohatství. Pište si, že bez zvládnutých emocí, patřičného studia základů, bez ujasnění svých cílů, bez práce na sobě se vám bear market přežít nepodaří. Stalo se mi, že se jedna čtenářka dokonce urazila, když jsem jí doporučil studium základů kryptoměn a nemyslím si, že se s takovým přístupem dočkala signifikantních úspěchů v tomto trhu.

Musíte mít stratgii a jasný plán a být vyrovnaní i s rizikem, které představuje potenciální pád mnohem hlouběji, než jste považovali za pravděpodobné. Kromě toho medvědí trh zpětně vypadá v pohodě, ale prožít si den po dni celou mnohaměsíční, resp. víceletou krvavou investiční pohromu je skutečně k nezaplacení. Naučí vás to hodně o sobě i o trhu a může se vám stát, že si sáhnete až na dno.

Opatrnost a příprava

Nováčkům doporučuji se psychicky pomalu začít připravovat na bear market už teď. Bitcoin sice může jít na 100 tisíc, nebo třeba na 150 tisíc dolarů či dokonce ještě výše, ale nakonec to praskne a nastane downtrend. Neznáme den ani hodinu, ale musíme na to být připravení.

Pokud ještě stále nemáte žádnou strategii, silně vám doporučuji metodu průměrování ceny. Jestliže jste přišli teprve včera a začínáte právě nakupovat na dlouhodobý HODL, asi se vám má slova o možnosti dlouhodobého bear marketu moc nelíbí a říkáte si, že stejně půjdeme up. Ano, to je možné, ale nakonec si pište, že se na vrcholu spálí obrovské množství nováčků, kteří koupí okolo ATH a budou sledovat, jak jim investice jen a jen padá dolů.

Vy buďte chytřejší a vstupujte postupně a už nyní se připravte na to, že ten váš vysněný bull market může být až ten příští a budete muset nejdříve přečkat medvědí trh. Může být, že pokud právě teď naskakujete do Bitcoinu, tak to činíte poměrně blízko před dlouhodobým vrcholem. Pravidelné měsíční přikupování se historicky ukazuje jako velmi, velmi skvělá strategie.

Závěr

Bear market bych rád viděl až potom, co se Bitcoin dostane mnohem výš, než je 50 tisíc dolarů a budu se těšit společně s váma, pokud překonáme další a další ATH. Skutečně bych rád viděl i všechny zajímavé altcoiny růst a prudce se rozvíjet a sledovat, jak nám kryptotrh kvete před očima a už jen supercyklus a nikdy žádný pád. Ale tak to nefunguje.

Trh zažívá cykly a jako po každém létě přichází podzim a zima, tak i po každém bull marketu následuje období opakovaných a prohlubujících se cenových propadů – medvědí trh. A krutou pravdou je, že jeden nikdy neví, jestli Bitcoin nakonec dosáhne skutečného masového přijetí, na které dnes upřímně ještě ani není připravený. Má smysl tomu věřit? Pokud na tuto otázku neznáte odpověď, tak byste se tomuto trhu měli raději obloukem vyhnout, zejména pokud chcete být hodler, nebo začít s přípravou…

Tento článek vás neměl inspirovat k tomu, že vše v panice prodáte při první korekci! Připravujte se, vzdělávejte se, musíte mít strategii a mít to v hlavě srovnané.

 

Nová teorie navrhuje, že Satoshi Nakamoto zanechal stopy k odemknutí svého milionu Bitcoinů

YouTuber lituje, že utratil 37 BTC za dvě ojeté Hondy. Kdyby hodloval, dnes by měl asi 1,9 mil. USD

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

2 Comments

  • slava116

    po každým velkým mejdanu příjde kocovina a střízlivění,ale mejdany končí až dojde chlast a to zatím nehrozí

    • To je celkem vtipná připomínka, zajímavý pohled na trh. Pokud jde o občerstvení, možná nám farmáři připraví i něco k zakousnutí, než spokojeně počkáme na ranní kocovinu… 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *