Neděle, 10 listopaduVítejte na českém hodlerském webu!

HODL | Strategie! Krása průměrování ceny u pravidelných nákupů Bitcoinu

Existuje vícero různých metod obchodování Bitcoinu, které lze obecně zařadit dvou dvou hlavních kategorií (trading a HODL). V tomto článku se zaměříme na investiční strategii průměrování vstupní ceny u pravidelných nákupů Bitcoinu.

Krása průměrování

Toto není investiční doporučení. Neříkáme vám, do čeho byste měli spořit či investovat. Náš web je zaměřen na kryptoměny a tento článek bude o tom, jak využít průměrování při dlouhodobém investování do kryptoměn, zejména do Bitcoinu.

Pokud se jednou rozhodneme investovat do Bitcoinu na dlouhodobý časový horizont v řádech několika let, budeme řešit celou řadu otázek. Jednou z nich je volba strategie, v našem případě se bavíme o strategii vstupu. Důležité je načasování.

Načasování

Jenže v tom je ten problém. Nikdy předem nevíme, kam se cena vydá. Ani při sebelepší analýze trhu nemůžeme s jistotou vědět, že cena dosáhne nějakých úrovní. Mohli bychom například čekat, až Bitcoin spadne na předem stanovené úrovně. Z vlastní zkušenosti však vím, že není dobré upínat se na nějaký scénář.

Z hlediska strategie vstupu můžeme definovat následující nákupní kategorie:

Jednorázový vstup

Načasovat správně vstup je extrémně složité. Přesto se vám to může podařit udělat tak, abyste byli dlouhodobě v zisku. Předpokladem všech metod je vždy správná a úspěšná volba aktiva, do kterého investujete. Jednorázový vstup je nejrychlejší a nejsnazší metoda vstupu. Na druhou stranu v případě špatného načasování je zde vysoké riziko, že zpanikaříte.

Výhody a nevýhody:

  • Časově nejméně náročné.
  • Složité na načasování.
  • Vysoké riziko paniky.
  • Potřeba kapitálu – bez limitů; třeba vlastnit “teď”.
  • U vyšší částky může být problém s limity na burze.

Nakup dole, prodej nahoře

Tuto metodu používá řada z nás. Jednoduše přikupujete, když cena klesá. Využíváte propady trhu a vstupujete nepravidelně. Riziko paniky se tak velmi snižuje, protože ativně využíváte toho, když se vaše pozice dostává do ztráty. Zde již přichází do hry průměrování ceny.

Uveďme si příklad. Řekněme, že místo abyste nyní vstoupili se 100 % svého kapitálu, raději vložíte jen polovinu, třetinu nebo dokonce ještě méně a zbytek si ponecháte pro případ, že by cena klesla. Následně jakmile cena doopravdy klesne, vložíte další část a tak učiníte pokaždé, když dojde k významnému propadu na trhu.

  1. Jednorázový vstup – Kdybyste přibližně před rokem a něco nakupovali, mohli jste vychytat dno v úrovni 6 tisíc dolarů za Bitcoin. Dnes byste tedy byli v plusu přibližně 25 % (při aktuální ceně cca 7 500 USD / BTC).
  2. Nakup dole, prodej nahoře – Pokud byste rozložili kapitál, mohli jste např. třetinu koupit při ceně 6000 USD, druhou třetinu na ceně 5000  a poslední třetinu za 4000 USD / BTC. I když byste nevystihli dno okolo 3200 dolarů, vaše průměrná vstupní cena by klesla na 5000 $. Zisk k dnešnímu dni by dosahoval 50 %, byl by tedy dvojnásobný!

Výhody a nevýhody:

  • Časově náročnější.
  • Středně složité na načasování.
  • Nízké riziko paniky.
  • Potřeba kapitálu – jednorázová částka, kterou má smysl dělit.
  • Může se stát, že níže již nepřikoupíte a část kapitálu vám tak zůstane ve fiatu.

Metoda průměrovaní pravidelným přikupováním

Poslední možnost je průměrování pomocí pravidelných příkupů. Tato varianta je vhodná pro někoho, kdo se umí striktně držet jednoduché strategie. Zde načasování takřka nehraje žádnou roli, důležité je pouze to, abyste se dlouhodobě drželi plánu. Krátkodobé výkyvy na trhu vás v tomto případě nechávají úplně v klidu a riziko paniky se blíží nule.

V našich podmínkách bude asi nejčastější měsíční přikupování. Výhodou tedy je, že to lze přizpůsobit vašemu měsíčnímu příjmu. V zásadě se jedná o bitcoinové spoření, kdy prostě část svého měsíčního příjmu rovnou pošlete do BTC a uložíte do peněženky.

Výhody a nevýhody:

  • Časově náročnější, ale v zásadě stačí pár minut měsíčně.
  • Načasování téměř nehraje roli.
  • Riziko paniky velmi nízké.
  • Potřeba kapitálu – pravidelný příjem.

Závěr

V tomto článku jsme si ukázali krásu průměrování. Sami si snadno spočítáte, jaký by byl přesný aktuální výsledek vašich investic, kdybyste např. celý rok 2019 vždy po výplatě vložili část příjmu do Bitcoinu. A co teprve, dělat to třeba již od roku 2016? Zisk by byl značný. Zkuste si to sami spočítat a uvidíte krásu průměrování ceny a krásu matematiky. A nebo nás sledujte na facebooku, kde si některé výpočty během následujícího týdne ukážeme. Hezký prosincový nedělní večer!

 

-Kytka (Steemit, Publish0x, facebook)

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Zapni si zvoneček, sleduj nás na Facebooku a přidej se do naší free HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Co číst dále?

[Názor] Proč podpora blockchainu bez Bitcoinu nedává smysl

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *