Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Crypto Invest | Vstup a Výstup z Kryptoměn – Možnosti Nákupu a Prodeje Digitálních Investic

Crypto Invest je dlouhodobě nejaktivnější krypto youtuber, resp. youtube kanál, na naší scéně. Tento pořad na Hodlerovi vychází nepravidelně. V dnešním díle bude řeč nejen o vstupních branách do kryptoměn, ale také o možnostech výstupu. Dozvíte se tedy také to, jak prodat Bitcoin a jiné digitální investice, tedy coiny a tokeny (kryptoměny). Nepřehlédněte video na konci článku.

Soukromí vs. poplatky

V současné době již kryptoměny podléhají určitým regulacím. Zejména se jedná o známé KYC a AML pravidla, zavazující burzy a směnárny vyžadovat od nás osobní údaje. Jednoduše řečeno jim o sobě poskytnete prakticky vše. Pokud se vám nelíbí dávat někam kopie osobních dokladů vč. adresy bydliště a rodného čísla a výpis z účtu, existují i alternativy, ale připlatíte si na poplatcích.

Vstupní brány – burzy a směnárny

Začněme však od začátku. Pokud vám nevadí tzv. ověřit svoji identitu a bydliště, můžete využít některou z řady burz a směnáren. Poplatky za SEPA vklad jsou obvykle velmi nízké a podobně při výběru. Samozřejmě řada kryptoburz nabízí také další metody vkladu a výběru, např. platební kartou, avšak zde již počítejte s poplatky v řádu cca 3 % i více.

Využít můžete kteroukoli kryptosměnárnu dle vlastního výběru. Nabízí se např. Coinbase, která nabízí celou řadu výhod. Lze zmínit např. zázemí doposud velmi stabilní směnárny, dále vlastní burza Coinbase Pro s velmi uživatelsky přívětivým prostředím a nízkými poplatky. Platforma Coinbase Earn vám pak dá možnost vydělat si pár tokenů…

Registrovat s bonusem 10 $ za první nákup se můžete ZDE

Více informací: Coinbase | (Pro, Earn) Kompletní info o vstupní bráně do kryptosvěta

Karty a Bitcoin bankomaty

Jak už bylo řečeno, nabízejí se i možnosti, jak si můžete své osobní údaje chránit a nakupovat i prodávat krypto anonymně. Patří mezi ně Bitcoin ATM (bankomaty) a některé kryptoměnové platební karty.

Bitcoin ATM

V České i Slovenské republice se nachází celá řada Bitcoin bankomatů, kde můžete do určité částky snadno a anonymně vstupovat i vystupovat. Obvykle podporují Bitcoin a dále i několik dalších kryptoměn. Stačí vygooglit dotaz „Bitcoin ATM Bratislava,” resp. si dosadíte nejbližší město ve vašem okolí.

Počítejte s poplatky v řádu několika procent. Některé bitcoin maty navíc zprostředkovávají pouze nákup a obvykle je částka limitována.

Karty

Dále existuje řada provozovatelů kryptoměnových karet, mezi které mimochodem patří např. také Coinbase, ale i celá řada dalších. I zde samozřejmě počítejte s vyššími poplatky. Karta vám umožní nakupovat v obchodech s použitím Bitcoinu a dalších kryptoměn nebo vybírat z bankomatů. Funguje to zkrátka jako běžná karta, jen s tím rozdílem, že při platbě (výběru) zároveň prodáváte své kryptoměny.

Nákup za Bitcoin

Každý kryptonadšenec by měl alespoň jednou využít možnost koupit si za své bitcoiny kávu nebo pivko. Když už nic jiného, tak alespoň pro ten pocit z využití v reálném světě. Politici zatím neuzákonili daňové osvobození pro drobné platby, ale jelikož tyto drobné transakce nepodnikatel nikdy nebude sledovat a zapisovat si je, tak je to dle našeho názoru jen otázkou času. Na zdraví!

Zlato

Kromě toho můžete využít další neméně zajímavou a elegantní cestu, jak vystoupit z kryptoměn. Ano, řeč je o investičních cenných kovech. Řada e-shopů se zlatem, stříbrem a dalšími investičními slitky či mincemi přijímá Bitcoin. Jako hodler tak máte zajímavou možnost výstupu z kryptoměn cestou směny za drahý kov.

Směna P2P

Další možností je domluvit se na některé platformě, fóru či sociální síti a nakoupit či prodat kryptoměnu nějaké cizí osobě. Obvykle si tak uchráníte své soukromí a navíc ušetříte na poplatcích. Byla by to prakticky ideální možnost, nebýt určitého rizika, že natrefíte na podvodníka, který vás bude chtít okrást.

Pokud jste ochotni to risknout, nabízí se dvě možnosti. Osobní setkání na veřejném místě, nebo transakce na základě online dohody. V obou případech je třeba mít se na pozoru. Myslím, že většinou nikdo nemá v plánu někoho podvést. Ale přece jen, pokud se vám něco nezdá a protějšek se chová podezřele, nebojte se transakci včas odvolat. Jde o peníze a může jít dokonce i o zdraví…

Daně

Při výstupu z kryptoměn pamatujte na to, že se jedná o příjem, který je třeba zdanit. Daní se rozdíl mezi příjmem a výdajem na jeho dosažení (tedy zisk z prodeje – veškeré výdaje při vstupu). V České republice z tohoto rozdílu odvedete státu 15 %. Nezapomeňte, že za příjem se považuje i příjem nepeněžní, tedy např. právě nákup zlata za Bitcoin.

Některé investice jsou po splnění určitých podmínek od daně osvobozeny (např. držet 5 let). Je tedy teoreticky možné, že se časem politici rozhodnou něco podobného uzákonit také u kryptoměn. Zatím však pokud víme žádné osvobození není.

-Kytka (fb stránka; decentralizované platformy: Steemit, Publish0x)

TIP: Co je fiat měna

Video

Tento nepravidelný pořad čtenářům Hodlera přináší youtube kanál Crypto Invest SK/CZ. Tématem dnešního videa bude nákup a prodej Bitcoinu – jaké jsou možnosti a jejich vzájemné porovnání.

https://youtu.be/T7dZv2-4ep0

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Sleduj nás na Facebooku, dále třeba na Instagramu a přidej se do naší diskuzní HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

 

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *