Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Interview: Češka klikla na reklamu s Leošem Marešem, podvodníci z ní vymámili peníze, hesla a infikovali počítač

Obětí podvodu se stala žena z České republiky, která si přála zůstat v anonymitě. Souhlasila, že nám vypoví, co se přesně stalo, abychom vás mohli informovat o aktuálních metodách, které podvodníci používají, a současně také varovat před platformou Bitcoin Revolution, Bitcoin Code, a jim podobným zákeřným podvodům.

Tip: Bezpečnostní pravidla

Podvodnici použili tvář Leoše Mareše

Podvedená Češka uvádí, že se jí na Facebooku začaly zobrazovat reklamy na obchodní platformu a není si vědoma toho, proč se dostala do jejich cílové skupiny.  Tváří těchto nabídek byl Leoš Mareš, což v ní nakonec vyvolalo důvěru a na jednu takovou reklamu klikla. V článku, který má za úkol nalákat důvěřivé lidi, se objevují typické varovné znaky. Právě tyto signály je nutné nikdy nepřehlížet a v žádném případě nepokračovat v zadávání jakýchkoli osobních údajů či registraci na podobných stránkách. Zde jsou některé z nich:

Varovné signály

 1. Příliš dobré, aby to byla pravda. – Reklama lákala na výdělek a prezentovala se jako revoluční systém ke zbohatnutí pomocí tradingu. Kromě toho v tomto případě reklama uvádí, že platformu „Bitcoin Code založily nejchytřejší technologické mozky současnosti. Můžeme jmenovat např. Richarda Bransona, Elona Muska a Billa Gatese.” Vážně byste věřili tomu, že Musk a Gates společně založili platformu, která úplně každému umožní získat pohádkové zisky i bez předchozích zkušeností s tradingem, a ještě navíc, že taková zázračná platforma potřebuje reklamu na Facebooku?
 2. Podivné weby. – Reklama vedla na zcela neznámý web, kde oběti vábila pomocí reklamního textu, který se tvářil jako článek. Okradená paní nám pro ilustraci poslala dva kousky, přičemž oba zneužívaly jméno Leoše Mareše, avšak jednou se úžasná platforma jmenovala „Bitcoin Revolution” a podruhé „Bitcoin Code.” V obou případech však návštěvník skončil na stránce “www.bestbtcoffers.net”Pozor! Nenavštěvujte tento web, existuje důvodné podezření, že se jedná o podvod. Jeden z webů, kde byly umístěny podvodné reklamy, navíc neměl ani SSL certifikát.
 3. Falešní fanoušci. – Častým varovným signálem je také falešný plugin s Facebookovými komentáři. Zde byl použit pod jedním z obou podvodných článků. Zde se pak mohou objevovat komentáře typu: Kámo, je to autopilot. Jediné, co potřebuješ udělat, je spustit automatického obchodníka. Poté můžeš odpočívat a sledovat, jak se valí peníze. Nemohu tomu uvěřit, ale je to tak jednoduché!”  Nebo: „Oh bože, je tady můj druhý den a na svém účtu mám 4 340 €. Miluji Bitcoin Revolution!” Po rozkliknutí kteréhokoli profilu pochopitelně neskončíte na Facebooku, ale “kupodivu” vede na stránku přihlášení. Mimochodem, již zde se nachází první pokus podvodníků o phishing – falešné pole pro přihlášení na Facebook – nikdy se nepřihlašujte na svůj sociální profil z jiného webu!

→ Co z toho plyne? Nevěřte všemu a než se někde registrujete nebo zadáte jakékoli osobní údaje, věnujte pár minut času důkladnému googlení. Kdyby Leoš Mareš skutečně něco podobného používal, nemyslíte, že by o tom psali i jinde, než na zcela neznámých webech? Pravděpodobně by se o tom mluvilo, měl by to na svém profilu na sociálních sítích. Taky by vám po zadání jména webu či platformy nevyskočily jen samé varování a scam alerty, jako v tomto případě.

(zdroj: vyhledávání na Google)

Podvodníci ukradli peníze, ukradli hesla a infikovali počítač

Podvedená Češka nám vylíčila, že již má zkušenosti s komoditami, forexem, akciemi či opcemi, ale kryptoměny zatím nevyzkoušela. „Byla jsem zvědavá. Bylo mi sice podezřelé, že podobné reklamy směřují na stejné místo. Vždycky to bylo zdánlivě pod hlavičkou iprimy, novinky.cz, reflex.cz atd.,” uvádí. Po registraci se jí okamžitě telefonicky ozvala operátorka, která se představila jako „Olivia Stone, Account Manager For Direct Contact, Swiss Capital.” Společně se pak dohodly, že provedou aktivaci účtu. Oliv ia jí poslala odkaz na program, který si paní H. bohužel nainstalovala do svého počítače. Uvádí:

„Program jsem si stáhla a nainstalovala. Nedošlo mi, co je to za program, myslela jsem, že je to součástí registrace. Mělo se jednat o nějaký program na obchodování. To jsem si myslela. Vzdycky je pohodlnější pracovat v programu než na webové platformě. Proto jsem to stáhla a spustila. Anydesk je program na vzdálený přístup do počítače. Nahlasila jsem Olivii číslo pracoviště a ona se pripojila k mému počítači. Ovládala myš. Toho jsem se lekla, ale spustila google translator a začala psát do překladače. Abychom lépe komunikovaly.”

K aktivaci účtu bylo potřeba ihned vložit 250 euro. Paní H. dále popisuje, že Olivia trvala na okamžitém vkladu peněz, a to i při využití zkušebního účtu k obchodování bez reálných peněz. Nakonec podlehla opakovanému nátlaku prostřednictvím zpráv i hovorů a ihned po výplatě požadovanou částku převedla platební kartou. „Jejich záměr je, aby člověk neměl čas na hledání informaci,” dodává podvedená žena. Po celou dobu byla Olivia připojena k jejímu počítači, který během telefonátů vzdáleně ovládala a sledovala, paní H. však opakovaně trvala na odpojení alespoň během zadávání hesel.

Kopie osobních dokumentů a možná krádež identity

Kromě samotného vkladu bylo po registraci třeba poslat kopie osobních dokumentů, výpis z účtu, doklad o vlastnictví účtu a oboustrannou kopii platební karty. Kromě samotného podvodu a možného zneužití samotné karty se tedy ještě nabízí další možnost. A to ještě zákeřnější. – Krádež identity. Zneužití kopií osobních dokumentů. Tyto cenné soubory je následně možné použít třeba k praní špinavých peněz, nebo je zpeněžit na černém trhu. Podvedená Češka nám navíc sdělila, že kdyby neměla scaner, tak by se ji pravděpodobně pokusili donutit si vyřídit elektronický podpis – rovněž z infikovaného PC…

Peníze jsou fuč, raz dva..

Zázračná platforma se proměnila v podvod. Po registraci si paní H. “převzal” Alex, lépe řečeno, převzal si její počítač a obchodní účet. Slíbil také, že ji naučí obchodovat. „Přes Anydesk mi měl ukazat, jak bezpečně nastavit obchodování. Udělal nákup na růst v nejblbějsí dobu a obchod za 150 euro. Odpojil se. O vklad jsem samozřejmě přišla. Zapomněla jsem zmínit, že mi nainstaloval ještě program na komunikaci, telegram, ve kterém jsem si s nim psala. Na neúspěšný obchod mi rekl: nevadí, zotavíme účet.

Posladní naděje okradené ženě vysvitla, když jí Alex připsal bonus 150 euro poté, co ho upozornila, že měla slíbený bonus 100 euro za vklad od Olivie. Poté ale za ni opět z jejího počítače uzavřel obchod a tentokrát již dostatečně “šikovně” na to, aby tím kompletně vyčistil celý její trading účet. Teprve nyní paní H. pochopila, že se stala obětí promyšleného podvodu a místo pohádkového zhodnocení se se svými penězi může rozloučit. Dodává:

„Při tomto druhém obchodě jsem ho už nekontaktovala a začala hledat informace. Našla jsem informace o podvodu na webu Investiceplus. Šla jsem se ještě připojit do facebookove skupiny, kde se mi nakonec vysmáli s příspěvek jsem smazala. Samozřejmě ne všichni a mnozí mi poradili. Už když jsem začala psat na facebook příspěvek, tak mi divně blbnul počítač. Přepínaly se mi okna a zavírala se mi stránka s facebookovou skupinou, kde jsem psala příspěvek ohledne podvodu.

Později mě napadlo, že může jít o ukradení identity a že ještě můzu přijít o facebook, o email a další přístupy. Program Anydesk dává velké možnosti… Bohužel, administrátorská práva ke všemu. Syn je programátor a nechápavě hleděl nad mou blbostí. […] S doklady, které jsem jim poslala, se mohou prokazovat na obnovu hesel k různým účtům… Mohou to použít kdekoliv. Volala jsem na policii a zitra to jdu nahlásit.”

Tip: 10 článků z webu KryptoHodler.cz, které si prostě musíte přečíst

Závěr

Jak vidíte na případu podvedené Češky, to, co začíná lákavou a příliš dobrou reklamou, může skončit velmi nešťastně. V případě paní H. došlo k podvodu, odcizení 250 euro a také možnému zneužití citlivých osobních dokladů a dokumentů, vč. kopie platební karty. Podvodníci získali vzdálení přístup k počítači, do kterého následně mohli nainstalovat prakticky cokoli. Také pravděpodobně získali přístupové údaje, a to dost možná kompletně ke všemu, včetně sociálních sítí, e-mailu, bankovnímu účtu či jiných obchodních platforem a burz. Podvedenou ženu nyní čeká pracná obnova počítače a všech hesel do bezpečného stavu, schůzka s policií za účelem nahlášení podvodu a další nepříjemnosti. Kromě ztráty a ostudy, že takto naletěla, však také získala cennou zkušenost. A co víc, díky ochotě, se kterou se rozhodla podělit o svůj příběh, může pomoct odradit od podobných kousků třeba právě vás, nebo některé až příliš důvěřivé osoby.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

2 Comments

 • Markéta

  Dobrý den, prosím o pomoc naletěla jsem opravdu naivně platformě trade360 díky vaší reklamě jsem všemu uvěřila a přišla o svoje celoživotní úspory pro moje děti jsem samoživitelka prosím o pomoc jak se mám soudit abych aspoň něco dostala zpět jsem z toho nemocná já nevím kam dal jsem na dně a že život se semnou moc nemazlil

  • Fialka

   Dobrý den, jsem na tom podobně jako vy. Pokud jste našla nějaký způsob jak se proti tomu bránit, dejte vědět. Já zvažuji trestní oznámení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *