Snažím se na věcech hledat to dobré. Hledám zajímavé věci na různých kryptoměnách a technologiích. Usiluji o kvalitu svých textů a stejně, jako nepodceňuji sám sebe, nepodceňuji ani práci ostatních. Dopřejmě podporu snažícím se projektům, řekl bych…
Pozor: Článek může obsahovat sprostá slova a subjektivní názory autora a nelze jej považovat za oficiální názor webu KryptoHodler.
Kdo si zaslouží podporu ostatních?
Neříkám, že všichni můžou mít rádi všechny. Jsem sice optimista, ale nejsem blázen. Přesto věřím, že na sebe vzájemně nemusíme útočit jen proto, že zastáváme odlišné názory na určité věci. Stejně tak není na místě zavrhovat všechny nové pokusy o nějakou tvorbu jen proto, že již existuje hodně kryptoměn a mnohé se ukázaly být zbytečné, nedotažené, či vyloženě podvodné.
Všichni ví hovno, jak tvrdí Kicom. Ale stejně všichni rádi věští z křišťálové koule. Chápete, kam tím mířím? Když nemáte dostatek informací, nemůžete danou věc objektivně hodnotit, ani predikovat její vývoj. Ani jeden projekt v kryptosvětě nemá jistotu úspěchu, a to včetně samotného Bitcoinu. Nevidíme do budoucnosti, proto je skutečná snaha jedním z mála skutečně podstatných indikátorů, které máme dispozici. Pokud tedy umíte poznat, kdo se doopravdy snaží a pomáhá svému projektu, máte aspoň něco, čeho se lze chytit již nyní.
Jak poznat kvalitní projekt?
Když jsem dělal korektury na webu Trading 11, opravoval jsem myslím jeden článek, kde se Adam Kracík věnoval tomu, jak rozpoznat kvalitní ICO. Trading 11 v té době ještě spadal pod československý Kryptomagazín, což byl první web o kryptoměnách u nás. Mají ho na svědomí dva zakladatelé – Dariusz Matuszyński a Samuel Slavkovský. Můj prvotní záměr byl podpořit tento web.
Chtěl jsem něčím přispět a snažil jsem se z Kryptomagazínu udělat skutečně skvělé místo pro naši komunitu, něčím ho zlepšit, podpořit… Po mém odchodu jsem na vlastní pěst rozjížděl web KryptoHodler.cz. Co pravděpodobně asi nevíte, je, že jsem byl tou dobou asi půl roku téměř bez příjmů, byť jsem denně usilovně pracoval, jen abych hodlerský web udržel při životě a aby byl kvalitní a zajímavý. Proto mě vždy tak překvapí, když někdo příjde a aniž by si cokoli přečetl, rovnou začne hodnotit a soudit a je bohužel hodně takových, kterým ještě asi nikdo neřekl, že ví úplné hovno.
Mezitím, co jsem se zabýval výše popsaným bláznovstvím, chcete li, tak se zakladatelé Kryptomagazínu neshodli a jejich web se rozpadl. To sice odpovídá duchu kryptosvěta, kde se takové situaci obvykle říká fork (ačkoli každý fork nevede k rozdělení, jak víme), magazínu to z mého pohledu uškodilo. Samuel si ponechal Kryptomagazin.sk a Trading 11, zatímco Darovi zůstal Kryptomagazín.cz. Jelikož jsem původně odešel proto, že jsem nebyl ve shodě se Samovým přístupem, který bych tehdy ze své perspektivy popsal jako více kvantitativní, nakonec jsem se dohodl s Darem na návratu, tentokrát již tedy pouze na český Kryptomagazín, kde současně s Hodlerem působím dosud.
Měl jsem možnost vidět kryptoweb zvenčí, být jeho zaměstnancem a nakonec i majitelem. Díky tomu jsem vlastně pochopil, že autor a tým tvoří stěží polovinu dobrého projektu. Většina je v rukou komunity. Mnozí z vás například věří, že Bitcoinovej kanál
je poměrně kvalitní český vzdělávací kryptoprojekt. Souhlasím s vámi, ale pravdou je, že dobrý projekt jste z něj udělali vy, svou podporou. To vaše podpora Kicomovi pomohla určit, co se vám líbí, čeho chcete vidět a slyšet víc, a co byl třeba naopak propadák. Jen díky vaší podpoře a příspěvkům to dávno nezabalil.Pokud tedy chcete rozpoznat dobrý projekt, nedívejte se jen na autory. Nezapomeňte se mrknout na to, jaká je okolo něj komunita, kolik lidí ho podporuje a zkontrolujte si také, jací lidé ho podporují. Když už chcete někomu vyjádřit podporu, tak se určitě vyhněte projektům, které podporují samí debilové. To by opravdu nebylo moudré.
Jak vyjádřit podporu?
Když už víme, jak zvýšit své šance takový kvalitní projekt rozpoznat, můžeme mu dát svou podporu. Kupodivu se opět vracíme k penězům. Ano, zase ty peníze, protože kryptoměny jsou do značné míry o penězích. A co víc, celý váš život je do určité části ovlivněn penězi. Věci, které pro peníze děláte, co si za ně kupujete a co si naopak nedopřejete a odpíráte. Vaše cesta za výdělkem začíná už ve škole a provází vás prakticky po celý život.
Peníze ovlivňují to, kam vás vaše práce vlastně dovedla a jací kolegové vás přitom provázeli. Peníze můžou za mnohé změny, které jste udělali. Stejným způsobem peníze často rozhodují, které projekty přežijí, a které ne. A co víc, vedou také k dílčím změnám uvnitř samotných projektů. Pokaždé, když do nečeho investujete, nebo když si něco koupíte či někomu darujete peníze, účastníte se konsenzu. Je to v podstatě hlasování. To znamená, že jen projekty, které dostanou od komunity podporu, mají šanci dlouhodobě přežít. Vaše podpora je pro daný projekt něco jako voda pro kytku. To vy často rozhodujete o tom, co vykvete a co naopak zanikne.
Závěr
Dopřejme podporu snažícím se projektům. Naše podpora totiž rozhoduje o tom, které z nich přežijí a které naopak skončí. Myslím, že i drobný “shitcoin”, zaparkovaný hluboko pod hrancí první stovky dle kapitalizace, si zaslouží šanci ukázat,jestli za něco stojí. Nemusíte ho nutně podporovat svou investicí, ale bylo by hloupé vše jedním šmahem odsoudit. I když je pravda, že cokoli na marketu kromě Bitcoinu je hrozně moc rizikové, zatímco Bitcoin je sice rizikový, ale oproti zbytku ne až tak hodně. Nezapomeňte ani na to, že takovy Facebook coin nebude k životu potřebovat zdaleka tolik podpory, jako některé mnohem menší, ale možná mnohem potřebnější, altcoiny. Proto je toto téma vlastně podle mě tak důležité.