Středa, 21 únoraVítejte na českém hodlerském webu!

Co je u kryptoměny fork, jaký je rozdíl mezi hard forkem a soft forkem a končí to vždy rozvětvením sítě?

V tomto článku se dozvíte, co je fork, chcete li vidlice, a ukážeme si, že zdaleka ne vždy vzniká forkem nová kryptoměna. Forky rozlišujeme na tvrdé (hard) a měkké (soft) a v článku se také dozvíte, v čem je rozdíl a proč je dobré to vědět.

Krypto slovníček – fork (vidlice, vidlička) kryptoměny

Fork je jedno z nejčastějších cizích slovíček světa kryptoměn, které by měl každý krypto nadšenec znát. V češtině se někdy překládá slovem vidlice, popř. vidlička. Jeho význam však daleko lépe vystihuje slovo rozcestí, či ještě lépe – rozvětvení.

Když začnete hledat info, není výjimkou, že se dočtete, že se jedná o rozvětvení sítě, které má za následek vznik dvou větví a rozdělení původní kryptoměny na dvě. To ale není tak docela pravda. Účelem většiny plánovaných forků je naopak zachovat pouze jednu kryptoměnu, tedy jednu větev blockchainu, ale s novými pravidly.

Fork tedy můžeme chápat jako určitou aktualizaci či upgrade

To sice může skončit vznikem nové mince, ale pouze v případě, že se celá komunita (vývojářů, těžařů, nodů (uzlů)…) rozdělí na dvě skupiny, jedna chce změnu a druhá ne. Fork často vede ke vzniku nové mince, když někdo cíleně forkne kryptoměnu a vytvoří si novou. Tak vznikl třeba i Litecoin či Bitcoin Cash a mnoho dalších.

Forkem kryptoměny se však běžně provádí aktualizace. Vývojáři, kteří kryptoměnu vylepšují a upgradují, tímto způsobem ukládají změny. Jelikož kryptoměna je v podstatě software udržovaný sítí, je třeba, aby síť tuto změnu (aktualizaci) přijala.

Jak asi vítě, blockchain je určitý řetězec bloků a fork je právě odvozen od vizualizace toho, jak každá aktualizace ovlivní daný řetězec. Představte si řetěz, který se s každým novým blokem prodlužuje. Blok, kdy má dojít ke změně pak vede k tomu, že se řetězec rozvětví na dva konce. Jeden obsahuje původní verzi a druhý konec obsahuje software aktualizovaný o nová pravidla. Běžně pak starší větev zaniká a pokračuje se dál v nové verzi, kde jsou nadále přidávány nové bloky.

rozcestí, rozvětvení, vidlice, fork

Hard fork vs. soft fork

  • Soft fork je zpětně kompatibilní s předchozí verzí a v okamžiku forku postačí, když upgraduje většina sítě, ostatní se pravděpodobně sami přidají později, protože vlastně používají zastaralou verzi, která jim, např. pokud těží, může znepříjemnit život.
  • Hard fork není zpětně kompatibilní. To znamená, že všichni účastníci musí v okamžiku forku aktualizovat na nový software.

Z výše uvedeného plyne, že pouze v některých případech vzniká forkem nová kryptoměna, a to pouze u některých hard forků (zdaleka ne u všech). V případě měkkých vidliček platí, že pokud těžař (validátor) s novou verzí vytvoří blok, pak i starší klienti mohou s tímto blokem také pracovat. To však nemusí platit opačně – blok vytvořený starým klientem nemusí být nutně přijímán novými klienty. Proto obvykle i soft forky postupně aktualizují všichni.

Naopak u hard forků již s novou verzí mohou praovat pouze ti, kteří aktualizují. Obvykle takovou aktualizaci bez problémů přijmou všichni → starší větev tak zanikne a nadále existuje již pouze nová.

Kdy vzniká forkem nová kryptoměna?

Hard forkem může vzniknout nová kryptoměna. V takovém případě hodleři původní mince budou po rozvětvení vlastnit mince v obou verzích blockchainu. To znamená, že kromě stávajících mincí, které vlastnili před hard forkem, v podstatě navíc získají mince nové. Je to logické, protože obě verze mají společnou historii a všechny transakce před blokem, kdy došlo k forku, jsou tím pádem platné pro obě větve.

Nové mince následně získají název, zkratku a logo. Je třeba, aby pro ně vývojáři vytvořili peněženku, burzy je mohou (a nemusí) začít používat a nabízet, resp. rozdat klientům, kteří v době forku na burze vlastnili původní mince.

Pozor na podvody!

Dávejte si pozor. Kryptosvět je plný podvodníků a hackerů, kteří neustále hledají cesty, jak v tomto mladém divokém světě něco ukrást. Je to takový novodobý online divoký západ, kde lze snadno přijít o peníze. Také forky jsou k tomu až příliš dobrou možností.

Podvodníci se z vás například mohou pokusi vymámit privátní klíč pod záminkou toho, že získáte nové mince z forku. Často tímto způsobem napadají hodlery kryptoměn, které pouze aktualizují síť a žádná nová mince vůbec nevzniká. Když do jejich fake peněženky či platformy (stránky) zadáte svůj klíč, tak vás okradou! I proto je právě tak důležité vědět co je fork a být si vědom toho, že obvykle nové mince nevznikají.

Tip: Bezpečnostní pravidla

Závěr

Fork je u kryptoměn spojen s aktualizací softwaru sítě, k čemuž dochází od předem stanoveného čísla bloku. Tato blockchainová aktualizace může být zpětně kompatibilní, pak hovoříme o soft forku, nebo zpětně nekompatibilní, což je označeno jako hard fork. Vývojáři přicházejí s vylepšeními a rádi by, aby tyto změny implementovali všichní účastníci sítě. Hard fork je však spojen také s rizikem vytvoření a udržování alternativního řetězce. Někdy je zcela záměrně forkem vytvořena nová mince, takový plán bývá předem ohlášen.

Odebírejte nové články kliknutím na zvoneček a budete mít stálý přehled. Nebo nás sledujte na Facebooku, Steemitu, Twitteru a přidejte se do naší diskuzní free HODL skupiny.

HODL | Co je kryptoměna Litecoin (LTC)

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *