Pondělí, 20 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Ethereum poplatky jsou na ATH! Může návrh EIP 1559 pomoct přetížené ETH síti?

Není to jen samotná cena Etheru, která v posledních dnech trhá rekordy. Také ethereové poplatky dosáhly historického maxima. Kromě toho se v tomto článku podíváme se na to, co je to návrh EIP 1559, který by poteniciálně mohl změnit ethereovou monetární politiku, snížit poplatky a udělat kryptoměnu Ethereum méně inflační (resp. částečně deflační) kryptoměnou prostřednictvím pálení GAS fee.

ETH Poplatky na maximech

Uživatelé musí za odesílání Ethereum a ERC-20 transakcí platit více než kdy dřív v historii ETH. Zatímco se cena top2. kryptoměny na marketu šplhá směrem ke 2 tisícům dolarů, uživatelé mají stále větší problém provádět v síti jakékoli transakce. Důvodem jsou vysoké GAS poplatky, se kterými si již i některé burzy nedokážou poradit. Poplatky v síti Ethereum se tento týden vyšplhaly tak vysoko, že některé burzy byly nuceny zastavit výběry ETH.

Průměrný poplatek za transakci v ethereové síti na ATH (zdroj: YCharts)

Aktuálně je cenové ATH u Etherea asi na 1 750 dolarech. Grayscale začal tento týden po téměř dvouměsíční pauze znovu nakupovat ETH pro svůj fond Ether Trust a očekává se spuštění ethereových futures od CME. Druhá jmenovaná událost může být poněkud znepokojivá, když vezmeme do úvahy, že bitcoinové futures v CME spustili 17. prosince 2017, tedy jen několik dní před koncem bull marketu 2016 – 2017. Futures na ETH budou spuštěny v pondělí 8. února.

Vraťme se nyní k poplatkům a nárhu EIP 1559, který je s nárůstem tzv. GAS fee stále aktuálnějším.

EIP 1559 proposal

Ethereová síť se odebírá směrem k ETH2, což bude zbrusu nový blockchain postavený na algoritmu proof-of-stake. V prosinci byl na Ethereu 2.0 spuštěn staking a vytěžen genesis blok, čímž ethereová komunita přivítala začátek nové budoucnosti, která má mimo jiné přinést tolik potřebnou vysokou škálovatelnost.

Problém vysokých poplatků jde vždy ruku v ruce s nedostatečnou propustností sítě, pomalými transakcemi a tedy i celkovým zahlcením sítě. Proto EIP 1559 představuje jen dočasné řešení, které však potenciálně může pomoct všem ethereovým uživatelům, ale i vývojářům, kteří by zde chtěli budovat nějaké projekty, a v neposlední řadě celému DeFi ekosystému, který zažívá obrovský hype.

Aktuální model poplatků

Aktuálně fungují bitcoinové i ethereové poplatky na principu aukce. Každý uživatel si může nastavit GAS poplatek na základě aktuálních průměrných poplatků, priority transakce a zkrátka podle toho, jak moc spěchá. Uživatelé se následně navzájem předhazují a tím poplatky narůstají. Těžaři si třídí transakce od nejvyšších poplatků a podle toho je řadí (nebo nezařadí) do bloků.

Způsobu je to mimo jiné trochu problémy zejména nováčkům

, kteří mají problém s nastavením správné výše poplatku a výjimečně se stává, že někdo omylem zaplatí na poplatcích mnohonásobně vyšší částku, než jaká je hodnota transakce. Také se uvádí, že tento model vede k nadměrnému zvyšování poplatků.

Změny, které navrhuje EIP 1559

Návrh EIP 1559 představil zakladatel Etherea Vitalik Buterin v roce 2019. Hlavními změnami je tvorba určitého algoritmu pro utomatické stanovení výše poplatků – BaseFee (“základní poplatek”). Ten představuje nutné minimum GAS fee pro zařazení transakce do bloku. BaseFee není fixní, ale bude se měnit podle aktuálního vytížení sítě.

Když je využití sítě pod 50 %, poplatek se sníží, a naopak se zvýší, když je síť využita z více než 50 %, přičemž maximální snížení nebo zvýšení Basefee, ke kterému může v rámci jednotlivých bloků dojít, je o 12,5 %. To znamená, že se poplatky můžou zdvojnásobit (narůst o 100 %) nejdříve za 6 bloků a zdesetinásobit (narůst o 1000 %) nejdříve za 20 bloků.

Další novinkou, kterou by EIP 1559 přinesl, je pak Miner Tip. Uživatelé tedy stále budou mít možnost zvýšit prioritu své transakce, a to tím, že pošlou těžařům tip (česky lze příspěvek, tuzér..). Těžaři tedy kromě stávající odměny za vytěžený blok v tomto modelu získávají Miner Tip, nikoli však Basefee, které je celé automaticky páleno. Pálením Basefee by se ethereové poplatky více přiblížily původní myšlence spotřeby GAS (“plyn”) během transakcí.

Výhody, které EIP 1559 může přinést:

  • Lepší předvídatelnost výše tansakčních poplatků.
  • Snížení zpoždění při schvalování transakce.
  • Lepší uživatelský zážitek (žádné bádání ani nastavování výše Gwei).
  • Pozitivní zpětná vazba mezi aktivitou sítě a celkovou nabídkou mincí (pálení mincí = více deflační model).
  • Zvýšení kapacity bloku zvýšením GAS limit z 12,5 mil. na 25 mil. (v podstatě dvojnásobná velikost bloku).

Možné nevýhody EIP 1559:

  • Těžařům se sníží ziskovost, takže budou pravděpodobně proti návrhu.
  • Těžkopádnější a pomalejší hledání optimálních poplatků může způsobit neočekávané problémy.
  • Jde o dočasné řešení, které hlavní problém škálovatelnosti řeší jen částečně.
Co je Gwei?
Pravděpodobně víte, že 1 satoshi představuje 0,000 000 01 BTC. Podobně 1 Gwei = 0,000 000 001 ETH. Jedná se tedy o jednotku, přičemž zatímco jeden satoshi je stomiliontina bitcoinu, 1 Gwei je miliardtina etheru.

Závěr

Ethereová síť naráží na problémy s nedostatečnou kapacitou / škálovatelností. Při současné výši poplatků se stává velmi nákladné, provádět zde jakékoli transakce a zejména pro drobnější částky jsou ETH a ERC-20 transakce vyloženě nereálné. Jedním z dočasných, ale cekem zajímavých a reálných řešení, před přechodem na ETH2, je implementace aktualizace navrhované v EIP 1559.

Co je u kryptoměny fork, jaký je rozdíl mezi hard forkem a soft forkem a končí to vždy rozvětvením sítě?

Cardano upgrade Mary přinese tokeny; Privacy DeX na Polkadotu Manta; USDC dotahuje Tether: Zprávy z coinů

1 Ether může brzo stát víc peněz než unce ryzího zlata! Budoucnost je zřejmě v DeFi

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *