Pondělí, 20 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Cardano upgrade Mary přinese tokeny; Privacy DeX na Polkadotu Manta; USDC dotahuje Tether: Zprávy z coinů

V tomto článku vám přinášíme tři nejčerstvější zprávy z coinů. Tentokrát se novinky týkají kryptoměny Cardano, jejíž zakladatel chce mít plně funkční smart kontrakty na mainnetu již začátkem 2. čtvrtletí. Aktuálně proběhl další hard fork – Mary. Dále Polkadot, na kterém vzniká privacy decentralizovaná burza Manta. A v neposlední řadě stablecoin USDC postupně ubírá dominanci Tetheru (USDT).

Cardano (ADA) hard fork Mary

Cardano prochází důležitým několikafázovým upgradem fáze Goguen. Goguen tvoří několik hard forků, včetně Mary, a výsledkem mají být plně funkční smart kontrakty na Cardanu. Zajímavostí je, že za účelem prvního testování chytrých smluv na Cardanu bylo již koncem ledna spuštěno “hřiště” (testnet) Plutus Playground. Tím chce tým vývojářské společnosti IOHK dát vývojářům prostor k testování a přilákat je na síť kryptoměny ADA, před důležitou fází Goguen v Cardanu, která má podle Charlese Hoskinsona uzřít světlo světa začátkem druhého čtvrtletí.

Cardano je ambiciózní blockchain třetí generace, který si klade za cíl dosáhnout úspěch ve stěžejních oblastech udržitelnosti, interoperability a škálovatelnosti při zachování vysoké bezpečnosti. V současné době DeFi hypu a přetížení Etherea, které pracuje na novém blockchainu ETH2, je pro Cardano důležité dokončit nasazení inteligentních smluv, což může přenést část ethereové aktivity právě na síť ADA.

3. února ve 20:00 UTC proběhl update Mary, jednen z celkem tří hard forků, které mají za úkol dopravit Cardano z fáze Shelley (rozvoj decentralizace) do Goguenu (rozvoj smart kontraktů) a odemknout decentralizované finance v síti… (3 forky pro Goguen: Allegra aktivovaná v prosinci 2020, Mary, později Plutus.) Testovací síť Cardana se tím otevírá důležité možnosti vydávat a distribuovat své vlastní tokeny na blockchainu Cardano. Mainnet by měl následovat již koncem února. Nadace IOHK k tomu uvedla:

Aktualizace Goguen „Mary“ – pojmenovaná po autorce Mary Shelley – zavádí možnost vytvářet uživatelem definované tokeny. […] Včera jsme pomocí efektivního hard forku úspěšně nasadili aktualizaci Mary do veřejné testovací sítě Cardana pro finální testování před nasazením v mainnet síti. […] Mary codebase má být na mainnetu nasazena do konce února, za předpokladu, že veškeré závěrečné testování proběhne podle plánu…

Privacy DeX na Polkadotu Manta

Na Polkadotu vzniká DeX Manta, která má být plně privacy decentralizovanou burzou. Síť Manta uzavřela kolo financování ve výši 1,1 milionu dolarů, aby vytvořila plně soukromou decentralizovanou burzu na Polkadotu. Manta chce na Polkadotu vytvořit automatizovanou burzu tvůrců trhu, která by obsahovala plně soukromé swapy.

Manta bude existovat jako parachain na Polkadotu. Používá zk-SNARK s důkazy Groth16, což je stejná kryptografická technologie jako má privacy coin Zcash (ZEC). Victor Ji, jeden ze spoluzakladatelů Manty, uvedl:  „Po technické stránce má Polkadot rychlejší běh a rychlejší konsenzus a Polkadot má také ve srovnání s ostatními kromě Etherea docela rozvinutý ekosystém.”

Stablecoin Tether (USDT) ztrácí dominanci

USD Coin pokračuje v získávání podílu na trhu stablecoinů, zatímco Tetheru klesá vůbec poprvé dominance pod 75 %. USDC společnosti Circle tedy stahuje náskok vůdce sektoru USDT, přičemž podle zprávy Glassnode z 1. února se objem USDC na burzách zvýšil jen v lednu o více než 112 %. Konkrétně stoupl ze 431 milionů USD na více než 915 milionů USD.

Od začátku roku bylo vymintováno nové USDC v hodnotě zhruba 1 miliardy USD. Z toho bylo více než 90 % odesláno na centralizované burzy. Glassnode pak uvádí, že „toto vysoké číslo by mělo zvýšit důvěru investorů v rychlé vykupování poklesů, což z něj dělá býčí signál.” Lednový růst USDC mohl být podpořen tím, že společnost Circle představila most mezi fiatem a stablecoinem a umožnila bezproblémové převody z USDC na USD prostřednictvím automatizovaných clearingových systémů (ACH).

Jak vidíte na obrázku níže, dominance Tetheru klesá nejvíc od roku 2018.

1 Ether může brzo stát víc peněz než unce ryzího zlata! Budoucnost je zřejmě v DeFi

Ředitel společnosti Robinhood bude svědčit v kongresu USA ohledně kauzy Game Stop: Hra zastavena?

Jak dlouho ještě potrvá korekce, pokud je Bitcoin stále v bull marketu? Co už je dlouhodobý downtrend?

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *