Pátek, 26 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Nová mince instantně v první desítce: Co je “sakra” Polkadot (DOT)?

Jak víte, nedávno se v první desítce znenadání objevil úplně nový coin. Řada z vás se asi ptá, co to vlastně je ten Polkadot a čím si vysloužil tak velký zájem. No, nastal čas se na tuto kryptoměnu, která chce být platformou pro Web3, podívat trochu blíže.

Co je Polkadot (DOT)

Hned první věta, kterou si přečtete na stránkách Polkadotu vás nadchne. Že ne? Tak schválně: Představujeme si web, kde jsoue naše identita a naše data naše vlastní – bezpečně zabezpečené před jakýmkoli ústředním orgánem.Kromě tvorby decentralizovaného internetu, kde uživatelé získají plnou kontrolu, je zde ještě pár neméně zajímavých věcí. Pojďme na ně mrknout.

Předností DOT je interoperabilita

Polkadot je blockchainový protokol, který je navržený k podpoře více řetězců v jedné síti. Vytvořil ho Gavin Wood ve snaze navrhnout rozvinutější verzi Etherea, která by byla interoperabilní se stávajícími nezávislými izolovanými blockchainy, jako jsou Ethereum a Bitcoin. Právě interoperabilita mezi různými blockchainovými ekosystémy je tím největším lákadlem, které Polkadot nabízí a proč řada lidí věří v jeho velký potenciál.

Pokud Polkadot splní své ambice, stane se novým internetem blockchainů, které budou navzájem hladce komunikovat. Síť, kde se bude integrovat více chainů, bude zabezpečena konsensuálním algoritmem GRANDPA (variace na PoS).

Polkadot blockchain a jeho specifika

Základním řetězcem Polkadotu je Relay chain. Je jakousi páteří a hlavním komunikačním uzlem mezi parachainy. Validátoři v tomto řetězci přijímají bloky ze všech řetězců a zajišťují tak zabezpečení celé sítě.

Parachainy fungují jako nezávislé blockchainy, které jsou postaveny na hlavní DOT blockchain. Jejich úkolem je poskytovat různé specifické síťově funkce. Každý parachain bude mít svůj vlastní specializovaný účel, např. smart kontrakty, stablecoin, DeFi, a mnoho dalšího. Časem by měl omezený počet slotů vést k soutěži mezi jednotlivými parachainy. Dočasně si však mohou sloty také pronajmout, což bylo nazváno “Parathreads”.

Speciálním případem parachainu je bridge (most). Tyto mosty propojují blockchainy jiných kryptoměn do ekosystému Polkadot a umožní převody mezi Polkadotem a vnějšími sítěmi

Některé výhody Polkadotu

  • Škálovatelnost – parachainy produkují své bloky paralelně a zbytek obstarají validátoři (uvádí se tisíc až milion transakcí za sekundu),
  • SDK (Software Development Kit) sada Substrate, která usnadní programování parachainů,
  • komunikace jednotlivých funkcí umžňující převod tokenů, ale také informací,
  • flaxibilita Polkadotu by měla zamezit vzniku hard forků a případného rozdělení komunity (updaty bez forků),
  • spolupráce mezi vícero blockchainy namísto snahy o tvorbu “jediného pro vše” pak dělá DOT opravdu originálním.

Několik prvních projektů

  • Kusama – určitý “testnet” pro Polkadot,
  • Acala Network – stablecoin,
  • Energy Web Token – decentralizovaný trh s energií,
  • ChainX – most interoperability,
  • Robonomics – robotika, inteligentní města a průmysl 4.0,
  • Sora – decentralizovaná burza,
  • atd.

Historie vzniku

Polkadot byl založen týmem kolem nadace Web3 Foundation, která usiluje o decentralizovaný web. Hlavní osobností, která stojí za jeho vznikem, je Dr. Gavin Wood, který patřil ke spoluzakladatelům Etherea (Podobně jako zakladatel Cardana Hoskinson). Dalšími spoluzakladateli Polkadotu jsou Robert Habermeier a Peter Czaban.

Obchodování DOT mincí započalo v srpnu 2020, kdy jsme všichni zaznamenali nový projekt v TOP10. Letos také došlo k vytěžní genesis bloku, přičemž samotný vývoj začal již v listopadu 2017, kdy vývojáři zveřejnili první kód na Githubu. Polkadot získal přibližně 140 milionů dolarů prodejem svého DOT tokenu v ICO 2017 a další dva prodeje s výtěžkem cca 100 mil. USD proběhly v letech 2019 a 2020. V srpnu 2020 proběhla denominace mincí v poměru 1 : 100. Cena za 1 DOT v ICO byla 28,80 $.

TIP: Vyhýbejte se podvodům v kryptoměnovém prostoru jako začátečník

Závěr

Ambiciózní kryptoměna Polkadot (DOT) sází na inovativní model propojující více blockchainů dohromady pomocí parachainů a všech ostatních součástek, z nihž jsme si některé představili v tomto článku. Hlavní předností této relativně nové kryptoměny je interoperabilita, tedy vzájemná smysluplná interakce dosud oddělených blockchainů jednotlivých kryptoměn. Vy teď už víte, co se nám to v srpnu objevilo v žebříčku top10 kryptoměn dle kapitalizace. Zda tento coin uspěje i vbudoucnu, to ukáže teprve čas.

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *