Sobota, 20 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Vitalik Buterin: Spoluzakladatel kryptoměny Ethereum a mysl za “světovým počítačem”

Mezi zvučnými jmény a významnými osobnostmi kryptosvěta je jméno Vitalik Buterin něco jako maják, který řadě dašlím ukázal směr. Spoluzakladatel Etherea se narodil se 31. ledna 1991 ve starobýlém městě Kolomna poblíž Moskvy (Rusko). Společně se svým otcem, který byl počítačový vědec, a matkou emigroval do kanady, když mu bylo 6 let. V Kanadě byl záhy zařazen do školního programu pro nadané děti. Již ve škole projevil talent na matematiku, programování a ekonomii. Škola pro něj nebyla jen snahou o „zapamatování si individuálních faktů,” jak sám říká, ale „učení se, jak myslet, jak věcem rozumět a jak se učit.”

Kdo je Vitalik Buterin

Byl to Vitalikův otec, od koho se ve svých 17 letech dozvěděl o Bitcoinu. Psal se rok 2011 a nová technologie spojující snad všechny oblasti Vitalikova talentu mu navždy změnila život. Rychle se o Bitcoin začal zajímat, diskutovat o něm na fórech a založil bitcoinový blog. V té době nabízel autorům 5 bitoinů za článek, což nebylo o moc víc než 3 dolary. Nicméně blog nebyl příliš úspěšný a zanikl. V září téhož roku mu bylo nabídnuto, aby se stal spoluzakladatelem a redaktorem Bitcoin magazínu, což přijal a v projektu byl zapojen do roku 2014. Jako redaktor / autor působil také v dalších bitcoinových médiích.

Zaujal ho decentralizovaný a vládou nekontrolovatelný charakter Bitcoinu, což vyhovovalo jeho protivládnímu smýšlení. Prostřednictvím psaní článků se vlastně učil a získával více porozumění, zkušeností a také přístup do komunity. V roce 2013 ukončil studium na University of Waterloo a použil naspořené bitcoiny k cestování. Navštívil řadu různých projektů, bitcoinových podniků, atd. Během svých cest si Vitalik Buterin uvědomil, že Bitcoin by mohl být mnohem víc, než jen prostředek k platbám. V mysli se zrodil nápad a postupně klíčil, až se na konci roku 2013 “zhmotnil” na papíře a vznikl Ethereum (ETH) Whitepaper.

Zrod kryptoměny Ethereum (ETH)

Samotný koncept byl na světě a v průběhu času se formoval a měnil. Jeho tým postupně zjišťoval, pro kolik věcí je možné využít blockchain. V podstatě to byla revolce ve světě kryptoměn. Ethereum bylo veřejně oznámeno v lednu 2014. Hlavní tým tvořili: Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin a Gavin Wood. V roce 2014 proběhlo ICO a tým založil nadaci Ethereum Foundation se sídlem ve Švýcarsku, která dostala za úkol dohlížet na vývoj open source softwaru Ethereum.

Spuštění Etherea předcházelo několik kódových prototypů platformy Ethereum, vyvinutých nadací. Posledním z nich byla současně beta verze ETH nazvaná „Olympic.“ První veřejně dostupná verze byla spuštěna 30. července 2015 s názvem „Frontier.“ Po jejím otestování následovala migrace na verzi „Homestead,“ 14. března 2016.

  • Vzniku Etherea předcházela debata s bitcoinovou komunitou. Vitalik Buterin prosazoval názor, že Bitcoin potřebuje skriptovací jazyk pro vývoj aplikací. Nelze říct že neúspěšně, komunita sice odmítla, ale díky tomu vzniklo ETH.

Tip: Co je Ethereum (ETH)

Katastrofa DAO a hard fork Ethera

Historie kryptoměny Vitalika Buterina je poznamenaná bull runem 2017, kdy během růstu ceny napříč kryptomarketem na platformě vznikala celá řada nesmyslných ICO, při kterých mnoho lidí přišlo o peníze. Samozřejmě vznikla i řada solidních porjektů, ale je to šrám, který lze jen těžko odmazat. Stejně jako katastrofu, která je obecně známá jako DAO attack (útok). Zkratka znamená Decentralized Autonomous Organizations (Decentralizované autonomní organizace) – entity, které se drží digitálního majetku a používají jej různými způsoby na základě poměrně složité sady předdefinovaných pravidel stanovených ve smart kontraktech. “DAO” je název jednoho konkrétního DAO, které vytvořil tým německého startupu Slock.it.

Projk narostl do nečekané velikosti s více než 150 miliony dolarů od 11 000 členů. To bylo mnohem více, než na co byli tvůrci připraveni a záhy došlo k hacku. 17. června 2016 někdo začal z DAO odčerpávat ETH a ukradl téměř 13 milionů mincí v tehdejší hodnotě 50 milionů dolarů. Cena Ethera v reakci na to spadla o cca 40%. Tým Etherea se potýkal se situací, kterou sice přímo nezavinili, ale museli se s ní nějak vypořádat. Jako jediná možnost byl nakonec navržen hard fork. 89 % komunity souhlasilo, a tak 20. července 2016 fork proběhl, v bloku 1920000. Tak vzniklo Ethereum Classic (ETC).

Závěr

„Jsem opravdu vděčný za to, že mám příležitost pracovat v tak zajímavé a interdisciplinární oblasti průmyslu, kde mám šanci komunikovat s krypto vývojáři, matematiky a ekonomy prominentními ve svých oborech, abych pomohl vytvořit software a nástroje, které již ovlivňují desítky tisíc lidí po celém světě, a každý týden pracovat na pokročilých problémech v oblasti informatiky, ekonomiky a filozofie,“ řekl Vitalik Buterin.

V době přípravy článku byla největší Vitalikovou výzvou společně s ostatními vývojáři úspěšně transformovat Ethereum na Ethereum 2.0. To zahrnovalo změnu algoritmu na Proof-of-Stake za plného provozu druhé nejsilnější kryptoměny na kryptomarketu. Update proběhl úspěšně v rámci tzv. Merge v září 2022.

Ethereum (ETH) (smart kontrakty, DApps, ERC20, Casper, Plasma, ICO,…)

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *