Sobota, 20 dubnaVítejte na českém hodlerském webu!

Ethereum (ETH) (smart kontrakty, DApps, ERC20, Casper, Plasma, ICO,…)

Ethereum je aktuálně druhá největší kryptoměna podle celkové tržní hodnoty. Dosavadní cenové maximum zaznamenala v polovině ledna 2018, kdy se cena jedné digitální mince ETH vyšplhala až ke 1400 USD. Vznik Etherea se datuje na konec roku 2013, přičemž ke spuštění sítě došlo v polovině roku 2015. Tvůrcem Etherea je Vitalik Buterin. Jeho jednotce se také říká Ether. Jeho přidaná hodnota oproti BTC je zejména v tom, že se jedná o platformu.

Platforma Ethereum (ETH)

Na Ethereum platformě se vydávají nové kryptoměny a decentralizované aplikace (DApps). Používá programovací jazyk Solidity. Jedná se o kvalitní kryptoměnu, která zřejmě má budoucnost. Za jejím vznikem stojí známá ruská kryptoosobnost Vitalik Buterin. Vitalik chtěl původně decetralizované aplikace na Bitcoinu, musel však udělat vlastní projekt – Ethereum.

V současné době se Ethereum těží (podobně jako Bitcoin). To by se však do budoucna mělo změnit, vývojáři totiž pracují na plánovaném postupném přechodu na PoS algorytmus. Díky tomu bychom se časem mohli dočkat odměny za hodlování, se kterou je tento způsob ověřování transakcí spojen. Na druhou stranu jde o inflační kryptoměnu.

Jedním z hlavních důvodů přechodu na POS je udržet decentralizovanou povahu sítě. Ta je totiž aktuálně ohrožena tzv. Asic minery (specializované stroje na těžbu, které svým obrovským výkonem zvyšují její obtížnost a vytlačují běžné těžaře). Pokud by některý těžař dosáhl většiny v síti, tak je to pro samotnou kryptoměnu velmi vážný problém.

Inflační kryptoměna

Na rozdíl od Bitcoinu má Ethereum neomezené množství mincí. Jedná se tedy o inflační kryptoměnu. Mezi společné znaky pak patří decentralizace, otevřený zdrojový kód (open-source), a samozřejmě blockchainová technologie.

Chytré smlouvy (smart contracts)

Nepotřebují zastřešení centrální institucí. Jejich účastníci (smluvní strany) si navzájem nemusí věřit. Důvěryhodnost zajišťuje samotná technologie. Chytrou smlouvou je určitý program, který může být nahrán např. právě do virtuálního stroje Ethereum. Zdrojový kód je veřejný, zastřešený danou platformou a důvěryhodný. Zajistí, že pokud nedojde k předem přesně stanovené transakci, tak budou kryptoměny vráceny zpět, takže se ani jeden účastník obchodu nemusí bát podvodu během transakce.

Význam chytrých smluv by mohl hrát stěžejní roli v tokenizaci majtku. Např. takový prodej domu by mohl proběhnout automaticky na blockchainu. Představte si budoucnost, kdy zadáte prodej bytu digitální cestou. Zájemce zaplatí kryptoměnou, převezme nemovitost a kontrakt se zapíše na blockchain „katastr”. Automaticky se převedou platby za energie na nového majitele. Kontrakt se postará o vše a ihned také zaplatí případnou daň z této transakce. Tak užitečný by časem mohl být ten blockchain, o kterém pořád všichni mluví. Bez kryptoměn to však fungovat nebude, jak si někteří myslí.

ICO tokeny

Mince (coin) je označení kryptoměny, která má vlastní síť. V tom je rozdíl oproti tokenu, který vlastní síť nemá. Proto když si v tzv. ICO koupíte ERC20 token, můžete si ho poslat do své ethereové peněženky (leží totiž na ETH síti). Jakmile však token spustí (mainnet) vlastní síť, je potřeba si pohlídat, abyste za své tokeny dostali odpovídající množství mincí v nové síti. V praxi se to často řeší dočasným ponecháním tokenů na burze, která migraci tokenů podporuje. Nakupovat v ICO je velmi rizikové, jen málo nových kryptoměn má skutečně nějaký dlouhodobý význam a některé jsou vyloženě podvodné. Pro nováčky je lepší zvolit některou z větších kryptoměn, zejména Bitcoin

.

ERC20 tokeny

Ethereum je platforma, na které lze vytvářet vlastní blockchainové projekty prostřednictvím smart kontraktů. Pomocí Etherea tak vznikají nové kryptoměny. Tzv. ERC20 je jeden ze standardů, které by měly nově vznikající kryptoměny založené na ethereové platformě splňovat (jeden z nich). Tokeny respektující daná pravidla se nazývají ERC20 tokeny. Mezi ně patří i projekty jako EOS, TRON, VeChain, ICON, BNB, OmiseGO, atd. Hodně těchto projektů již spustilo vlastní síť, nebo se k tomu chystá a některé (např ICON) dokonce tvoří vlastní platformu. Kromě toho existují i jiné standardy (např. ERC777).

DApps

Tohle je poměrně nový fenomén, který má šanci zviditelnit kryptoměny. Hodler by měl do svého portfolia určitě zařadit i kryptoměnu, která DApps umí, jako např. Ethereum. Zatím je to celé v plenkách, ale má to šťávu a dá se předpokládat, že decentralizované aplikace budou čím dál více populární. Pakliže patříš k milovníkům novinek, určitě navštiv stránku s DApps. Odkaz najdeš v užitečných odkazech (níže).

Plánovaná vylepšení

Od počátku projektu se počítá s přechodem na proof-of-stake (POS) algoritmus. Na rozdíl od POW se netěží díky výkonu těžebních strojů (grafických karet, rigů, ASIC minerů), jde tedy mimo jiné o ekologičtější variantu tvorby nových mincí. Díky tomu bude časem za držení ETH vyplácena dividenda. Protokol, který přechod na POS řeší, nese název Casper.

Ethereum má také vlastní obdobu Lightning networku (LN). Plasma slouží k mikroplatbám, které díky tomu nemusí zatěžovat hlavní síť. Největší výzvou současnosti je totiž navýšení počtu transakcí, které je možné kryptoměnou provést za určitý čas. Ethereu má ke zlepšení škálovatelnosti napomoct tzv. sharding, který zvyšuje propustnost sítě díky rozdělení databáze na více částí – shardů.

Kritici kryptoměn často poukazují právě na obecně relativně malou propustnost. Jednoduše řečeno je to zatím pro schvalování plateb v masovém měřítku velmi pomalé. Je však jen otázkou času, než se technologie posune a umožní více než dostatečný počet velmi rychlých a levných tansakcí za sekundu.

Užitečné odkazy

Oficiální web Etherea – ZDE

Průzkumník ETH sítě (blockchainu), např. pro ověření transakce, stavu v peněžence, atd. – ZDE

Aktuální kurz (nejen ETH) a další užitečné odkazy na Coinmarketcapu – ZDE

provoz sítě v reálném čase – ZDE

State off the DAPPS (decentralizované aplikace) – ZDE

Pro nákup doporučujeme Coinbase – ZDE

Tip: Vitalik Buterin: Spoluzakladatel kryptoměny Ethereum a mysl za “světovým počítačem”

Některé sociální sítě

Oficiální twitter – ZDE

Oficiální github – ZDE

Oficiální reddit – ZDE

KryptoHodler.cz je nezávislý český web pro komunitu nadšenců a dlouhodobých investorů do kryptoměn. Určitě se přidej do naší fb HODL skupiny. Získáš tak info o každém novém článku a řadu dalších užitečných odkazů a informací, které ti pomohou ve tvém úsilí.

Jak si založit a používat kryptoměnovou peněženku MetaMask: Návod

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *