Pondělí, 20 květnaVítejte na českém hodlerském webu!

Jak si založit a používat kryptoměnovou peněženku MetaMask: Návod

MetaMask je jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších kryptoměnových peněženek. V našem návodu se zaměříme na to, jak si takovou peněženku vytvořit, abyste si do ní mohli poslat nějaké Ethereum (ETH) (ale umí například i Binance Smart Chain) a následně ho používat k platbám a, co je ještě lepší, k napojení na naprostou většinu DeFi projektů, jako jsou decentralizované burzy, různé protokoly, ale i NFT tržiště.

Návod – peněženka Metamask

Metamask se řadí k top peněženkám, které si jako kryptonadšenec můžete založit. Nabízí poměrně bezpečné, ověřené a zároveň funkční prostředí. Uživatelé využívají MetaMask především pro Ethereum (ETH) a jeho ERC-20 tokeny, ale kromě toho je možné MetaMask napojit i na další blockchainy, jako je Binance Smart Chain, což vám umožní používat třeba i jeho BEP-20 tokeny.

Pamatujte, že v ethereové síti se poplatky platí v ETH, takže byste vždy měli v peněžence trochu ETH mít, pokud chcete na ethereovém blockchainu provádět transakce. Jelikož se jedná o tzv. hot wallet, není příliš vhodná na dlouhodobé držení větších částek. Na HODL proto raději využijte hardwarovou peněženku, kterou si stačí zakoupit, bezpečně si uložit SEED a poslat si sem nějaké kryptoměny.

TIP: Abyste si do peněženky mohli poslat Ethereum, můžete si nějaké koupit třeba na Coinbase (návod zde)

Dostupná zařízení

Metamask je navržen jako rozšíření do internetových prohlížečů Chrome, Firefox a Brave. Pokud dáváte přednost mobilu, je pro vás tato peněženka dostupná i na mobilních telefonech s operačními systémy iOS a Android.

Několik rad úvodem

  • Posílejte vždy na správný blockchain, z ETH na ETH, z BSC (BEP 20) na BSC (BEP 20), apod. Pokud své krypto pošlete na blockchain jiné kryptoměny, např. ETH na bitcoinovou adresu, tak o něj příjdete.
  • Kontrolujte, kontrolujte, kontrolujte! Vše si dvakrát přečtěte, než si někam něco stáhnete, ověřte pečlivě webovou adresu, může být podvodná (např. místo metamask.io může být třeba metamask-io.com), ověřte si správnou kryptoměnovou adresu a nezapomeňte také na poplatek, nebyli byste první ani poslední, kdo poslal krypto podvodníkům, nebo omylem zadal poplatek vyšší než hodnota celé transakce.
  • Přečtěte si obecná Bezpečnostní pravidla a další články v sekci Základy kryptoměn.

Jak začít pouužívat MetaMask

Přikročmě již k návodu, kde si ukážeme instalaci peněženky MetaMask a také jak přijímat a posílat kryptoměny.

  1. Instalace do prohlížeče
  2. Přijímání a odesílání kryptoměn

1. Instalace MetaMask do prohlížeče

Na oficiální stránce MetaMask si stáhněte rozšíření do prohlížeče (případně peněženku do mobilu).

Nainstalujte si Metamask
Začínáme

 

Nyní je třeba bezpečně uložit váš SEED. Ten slouží jako záloha vašich privátních klíčů a tedy přístupu k vašim kryptoměnám, proto této fázi věnujte maximální pozornost. SEED si uložte na papír, který si dobře a bezpečně schovejte tak, aby se vám neztratil či omylem nevyhodil a aby se k němu nikdo nepovolaný nemohl dostat.

Zde můžete buď obnovit peněženku ze SEEDu, nebo založit novou.

Založte si peněženku (create wallet) a uložte bezpečně svůj SEED (Secret Recovery Phrase) a samozřejmě heslo, kterým se do MetaMasku budete přihlašovat. Po zadání hesla budete vyzváni ke zhlédnutí videa o uchování SEEDu (v aj) a následně si jej opíšete a potvrdíte zadáním svých slov ve správném pořadí.

Hotovo – peněženka je vytvořená!

2. Přijímání a odesílání kryptoměn

A teď už stačí jen zjistit, jak na vaši novou peněženku přijmout nějaké kryptoměny.

Prostředí peněženky Metamask

Nyní vidíte prostředí peněženky. Jelikož jste si ji právě založili, je zde zůstatek 0 ETH. Vpravo nahoře pak vidíte možnost přepínání do jiných sítí. Ponecháme zde Ehereum Mainnet. V rámci jedné peněženky (jednoho SEEDu a hesla) si mimochodem můžete vytvořit více účtů, každý s vlastními zůstatky a adresami. Jeden podúčet si později můžete napojit na hardwarovou peněženku, nebo je možné každý používat pro jiné činnosti, a podobně. Pro začátek postačí jeden.

Nyní si třeba na Coinbase nebo Binance připravte nějaké ETH. Je možné nakupovat přímo v MetaMasku, ale jsou zde vysoké poplatky, takže to raději nedělejte. Jednoduše si zkopírujte svou veřejnou adresu – klikněte na Account 1 nahoře, kde je vaše adresa začínající na 0x. Doporučujeme si ji také zobrazit v blockchainovém prohlížeči pro kontrolu. To uděláte rozkliknutím tří teček vpravo a následně kliknutím na odkaz View Account on Etherscan.

Nyní jednoduše na tuto adresu odešlete ETH z vaší burzy – hotovo! Opačným způsobem pak můžete také transakce odesílat z vaší peněženky – je to zcela jednoduché a intuitivní. Pokud budete chtít používat decentralizované burzy a další DeFi protokoly, stačí se na stránce konkrétního projektu připojit s MetaMaskem. Například přejdete na stránky Uniswap.org, zde kliknete na Launch App a následně zvolíte Připojit peněženku. Hotovo!

Jak použít MetaMask pro Binance Smart chain

Pokud byste chtěli využívat BSC, můžete přejít do nastavení kliknutím na ikonu profilu vpravo nahoře a dále /sítě/add network a zde následně vyplníte:

  • Network Name: BSC Mainnet
  • New RPC URL: https://bsc-dataseed1.binance.org/
  • ChainID: 56
  • Symbol: BNB
  • Block Explorer URL: https://bscscan.com/

Závěr

Ukázali jsme si, jak založit MetaMask a jak provádět transakce. Nyní máte přístup k celému světu DeFi projektů. Můžete si posílat Ethereum a ERC-20 tokeny do své peněženky, obchodovat na decentralizovaných burzách, využívat různé protokoly a třeba začít vydělávat nějaké krypto navíc poskytováním likvidity. Dávejte si však pozor a nikdy neobchodujte s penězi, které si nemůžete dovolit ztratit. DeFi protokoly skýtají mnohá úskalí a dochází zde k narušením bezpečnosti za stovky milionů dolarů, takže opatrnosti nikdy není dost. Pozor si dávejte také na phishing a další podvody.

KryptoHodler funguje za časové i finanční dotace našeho týmu. Pokud vám náš obsah pomáhá, můžete nám poslat donate v BTC. Pokud by byl zájem o jiné kryptoměny, nevájte nám napsat.

Kryptoměny | Základy Bitcoinu a kryptoměn – přehledně, srozumitelně a jasně

 

Ethereum London, Berlin a Shanghai forky a jejich role pro ETH 2.0 Serenity

Návod pro nováčky: 2. díl – hardwarová peněženka. Jak si mám založit Trezor nebo Leger

Donate

Máte rádi hodlerský web a rádi byste nás podpořili? Navštivte sekci pro přispěvatele a pošlete nám spropitné v BTC.

VÍCE ZDE

Disclaimer

Kryptoměny jsou spojeny s rizikem finanční ztráty. Vstupem na stránky Kryptohodler.cz souhlasíte s podmínkami!

VÍCE ZDE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *